Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
40 dni na zwrot
Darmowa dostawa od 99 zł

Kategorie

Pies w samolocie. Wszystko, co musisz wiedzieć o podróżowaniu z psem samolotem

Spis treści:

Pies w samolocie – sprawdź przepisy linii lotniczej i kraju, do którego lecisz

Warunki, procedury, a nawet sama możliwość podróży samolotem z psem mogą się różnić w zależności od linii lotniczej. Na przewóz zwierząt zezwala większość przewoźników narodowych i czarterowych, w tym PLL LOT, Lufthansa, Enter Air, Smartwings, AirFrance czy KLM. Możliwości takiej nie daje jednak wiele tak zwanych tanich linii lotniczych, na przykład Ryanair, Wizz Air i easyJet (wyjątkiem jest pies przewodnik w samolocie).

Warto też sprawdzić, jakie są regulacje prawne dotyczące przewozu zwierząt w krajach, które zamierzasz odwiedzić. Szczególnie, jeśli podróżujesz poza Europę, gdzie przepisy mogą znacznie odbiegać od prawodawstwa obowiązującego w Unii Europejskiej. Specjalne obostrzenia mogą też dotyczyć wybranych ras psów.

Dostępne opcje i warunki przewozu w kabinie – pies w samolocie na kolanach?

W zależności od rozmiarów Twojego czworonożnego przyjaciela może on lecieć:

  • Z Tobą w kabinie pasażerskiej
  • W specjalnej, przystosowanej do transportu zwierząt przestrzeni w luku bagażowym
  • Osobnym samolotem cargo

W pierwszym przypadku nie możesz jednak przewozić psa w samolocie na kolanach, bo zwierzę cały czas powinno przebywać w transporterze. Łączna waga psa z transporterem nie może też przekraczać limitu (najczęściej 8-10 kg). Podczas lądowania i startu oraz ewentualnych turbulencji transporter musi być umieszczony pod siedzeniem. W pozostałych momentach często możesz trzymać transporter na kolanach, o ile nie przeszkadza to innym pasażerom.

Jak wyglądają pozostałe możliwości i jaki transporter dla psa będzie potrzebny?

Większe psy również muszą podróżować w transporterze, ale w luku bagażowym. Rzecz jasna nie z walizkami, lecz w wydzielonej, bezpiecznej dla zwierząt przestrzeni, w której jest odpowiednia ilość tlenu, a pomieszczenie jest wygłuszone podobnie, co kabina pasażerska. Przy odprawie transporter zostanie odpowiednio oznaczony (m.in. nalepkami LIVE Animal – żywe stworzenie oraz Arrow UP – tym kierunkiem do góry), a następnie przypięty specjalnymi pasami w wyznaczonym miejscu.

W sytuacji, gdy z jakiegoś względu pies nie może podróżować w kabinie lub luku bagażowym, często możliwy jest przelot osobnym samolotem cargo. Usługi takie oferują firmy współpracujące z liniami lotniczymi, które specjalizują się w transporcie zwierząt. Koszt z reguły będzie jednak odczuwalnie wyższy.

Bez względu na to, z którego rozwiązania korzystasz, potrzebny będzie Ci transporter dla psa, który spełnia wymagania IATA (Międzynarodowego Stowarzyszenia Transportu Lotniczego). Musi być wystarczająco duży, by zwierzę mogło w nim stanąć na wyprostowanych łapach, obrócić się i położyć. Konieczna jest również wentylacja co najmniej z trzech stron, wykonanie z solidnego materiału i zamknięcie. Podłoże należy zaś wyłożyć materiałem chłonnym, a w środku umieścić pojemniki z wodą i karmą.

Pies w samolocie – koszt przewozu zwierzęcia, formalności i niezbędne dokumenty

Podobnie jak Ty, Twój pupil też potrzebuje biletu lotniczego. Warto pomyśleć o nim z wyprzedzeniem, bo limity miejsc dla zwierząt na lot są z reguły niewielkie (np. 2 zwierzęta w kabinie).

Wysokość opłaty zwykle nie zależy natomiast od tego, kiedy kupujesz bilety. Przewoźnicy często stosują jednak różne stawki, w zależności od kategorii lotu oraz miejsca, w którym podróżuje zwierzę. Na przykład w PLL LOT pies w samolocie to koszt:

  • 190 zł (loty krajowe), 280 zł (Europa lub Bliski Wschód) lub 465 zł (Ameryka Północna lub Azja), jeśli leci na pokładzie;
  • 280 zł (loty krajowe), 600 zł (Europa lub Bliski Wschód), 1200 zł (Ameryka Północna lub Azja), gdy podróżuje w luku bagażowym.

Formalności i wymagane dokumenty także mogą się różnić w zależności od linii lotniczej i kraju docelowego. Najczęściej będą to:

  • Paszport dla psa, wydany przez lekarza weterynarii uprawnionego do wystawiania takich dokumentów
  • Zaświadczenie o stanie zdrowia psa, wystawione przez weterynarza maksymalnie do 48h przed wylotem oraz aktualną książeczkę szczepień
  • Chip dla psa wszczepiony pod skórę zwierzęcia.

Pies przewodnik w samolocie – osobne przepisy dla zwierząt towarzyszących

Wyjątkiem od wielu wspomnianych zasad są zwierzęta asystujące. Większość linii lotniczych – w tym wspomniane już Ryanair, Wizz Air czy easyJet, które ogólnie nie przewożą czworonogów – zgadzają się na przelot z psem przewodnikiem w samolocie

Z reguły zwierzę bez względu na wagę może lecieć bezpośrednio w kabinie, a nie w transporterze lub w luku bagażowym. Powinno być jednak na smyczy, a na wszelki wypadek warto też mieć przy sobie kaganiec. Pies przewodnik zwykle podróżuje też samolotem bez dodatkowych opłat. By uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, zawsze warto jednak z wyprzedzeniem sprawdzić szczegółowe zasady konkretnego przewoźnika.

Przeczytaj też: Jak przewozić psa i kota?

Szukasz karmy lub akcesoriów dla swojego pupila? Potrzebujesz porady na temat diety, zdrowia i pielęgnacji czy zachowania czworonożnego przyjaciela? W Max & Mrau znajdziesz duży wybór wysokiej jakości produktów dla zwierząt oraz bloga pełnego wartościowych informacji.