Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Paszport dla psa, kota

2022-06-15
Paszport dla psa, kota

Kiedy przemieszczamy się z pupilem po kraju nie musimy mieć przy sobie dokumentu identyfikującego nasze zwierzę. Jeśli jednak podróżujemy zagranicę, musimy mieć ze sobą ważny paszport dla psa, kota lub fretki. Jak obecnie wyglądają przepisy związane z posiadaniem takiego dokumentu? Czy istnieją uproszczone procedury związane z wjazdem do Polski Ukraińców posiadających zwierzęta domowe?

Czym jest paszport dla zwierzaka domowego?

Podróż z psem lub kotem po kraju nie wymaga posiadania dokumentu identyfikującego naszego pupila, ale już wyprawie ze zwierzęciem domowym zagranicę towarzyszy obowiązek posiadania paszportu dla niego. 
Paszport dla psa, kota, bądź fretki to dokument tożsamości naszego czworonoga, w którym znajdują się niezbędne informacje o jego cechach osobniczych, szczepieniach, zezwolenie na wyjazd, itp. Ta niewielka książeczka łączy w sobie oficjalny dokument tożsamości z książeczką zdrowia naszego pupila. Polski paszport dla czworonogów jest ważny w 27 krajach Unii Europejskiej. Honorują go też niektóre państwa spoza Unii, takie jak np. Islandia, Irlandia Północna, Monako, Norwegia, Szwajcaria, San Marino. Udając się do obcego państwa należy się dowiedzieć czy posiadany dokument jest tam ważny i czy nie trzeba załatwić jakiś dodatkowych zezwoleń, poświadczeń, itp. papierów, dotyczących dodatkowych szczepień, czy badań weterynaryjnych. 
Jakie informacje znajdują się w paszporcie dla psa, kota lub fretki? Dane w paszporcie dla zwierzęcia domowego to:
 • imię,
 • nazwisko,
 • dane kontaktowe właściciela pupila,
 • imię psa / kota,
 • gatunek,
 • rasa,
 • płeć,
 • umaszczenie,
 • data urodzenia oraz wszelkie cechy charakterystyczne i wyróżniające pupila,
 • imię, nazwisko, dane kontaktowe i podpis lekarza weterynarii, upoważnionego do wystawiania i uzupełniania dokumentu identyfikacyjnego,
 • umiejscowienie transpondera lub tatuażu, datę jego wszczepienia lub naniesienia, bądź datę odczytu czipa albo tatuażu oraz kod alfanumeryczny, wskazany przez transponder lub pokazany na tatuażu,
 • podpis właściciela zwierzaka,
 • dane dotyczące szczepienia przeciwko wściekliźnie,
 • data pobrania próbki krwi do badania poziomu przeciwciał przeciwko wściekliźnie metodą miareczkowania,
 • informacje na temat przeprowadzenia wszystkich profilaktycznych środków zdrowotnych związanych z innymi niż wścieklizna chorobami i zakażeniami,
 • inne potrzebne informacje dotyczące stanu zdrowia przewożonego zwierzęcia.

Jak i gdzie wyrobić paszport dla psa lub kota?

Jak wyrobić paszport dla psa, kota lub fretki? Najlepiej udać się do lekarza weterynarii, który jest upoważniony do wystawiania tego typu dokumentów. Taki specjalista zazwyczaj może także zaczipować zwierzę, jeśli wcześniej nie zostało to zrobione. Wszystkie niezbędne procedury mogą się wówczas odbyć podczas jednej wizyty weterynaryjnej. Wykaz weterynarzy uprawnionych do wystawiania paszportów domowym czworonogom znajduje się we właściwych okręgowych radach lekarsko-weterynaryjnych. Posiadający taką moc prawną weterynarz wystawia psu, kotu albo fretce paszport po upewnieniu się, że zwierzę domowe zostało oznakowane zgodnie z obowiązującymi przepisami. Lekarz weterynarii, jeśli zachodzi taka konieczność, umieszcza też stosowne wpisy informacyjne w paszporcie oraz dopilnowuje, by właściciel czworonoga złożył podpis pod dokumentem identyfikacyjnym. Taki paszport jest ważny przez całe życie pupila, o ile na bieżąco będzie uzupełniany przez zaświadczenia o ważnych szczepieniach, przede wszystkim przeciwko wściekliźnie. 

Zwierzęta domowe powinny podróżować ze swoimi właścicielami, jednak dopuszcza się możliwość towarzyszenia zwierzęciu przez inną osobę niż właściciel. W takim przypadku z pupilem musi jechać pisemne oświadczenie potwierdzające jego transport w celach niekomercyjnych. Poza tym zwierzak musi wrócić do właściciela w terminie do pięciu dni od jego przemieszczenia.  

Cena paszportu dla psa, kota lub fretki wynosi około 100 zł. Do tej kwoty należy jednak doliczyć także opłaty na konieczne szczepienia, ewentualne czipowanie, itp.

Jak przewieźć psa lub kota z terenu objętego wojną?

W obecnej sytuacji, kiedy za naszą wschodnią granicą trwa napaść Rosji na Ukrainę, wielu Ukraińców decyduje się na ucieczkę z zajętego wojną kraju. Nierzadko uciekają ze swoimi pupilami: psami, kotami, fretkami, czy innymi zwierzętami domowymi. Wiele czworonogów i innych domowych stworzeń nie posiada wymaganych na granicy dokumentów identyfikacyjnych. Jednak Polska uruchomiła nadzwyczajną strategię w tym zakresie, by maksymalnie ułatwić przekraczanie granicy ukraińsko-polskiej ze zwierzęciem domowym. Mowa o tymczasowej procedurze przemieszczania zwierząt towarzyszących z terytorium Ukrainy na teren Polski przez osoby nie posiadające kompletu dokumentów weterynaryjnych dla psów, kotów i fretek. Wprowadził ją Główny Inspektorat Weterynarii. Dzięki temu zabiegowi właściciele psów, kotów, czy fretek z Ukrainy nie muszą okazywać na przejściu granicznym potrzebnych dotąd dokumentów identyfikujących ich zwierzęta. Niezbędne badania i szczepienia, w tym przeciwko wściekliźnie, zostaną przeprowadzone na terenie Polski na koszt budżetu państwa. W ten sposób przekraczanie zewnętrznej granicy przez Ukraińców przybywających do nas z pupilami zostało bardzo usprawnione. Natomiast realizowane już w Polsce konieczne badania i szczepienia przewiezionych z Ukrainy zwierząt domowych zminimalizują ryzyko przeniesienia groźnych chorób, takich jak np. wścieklizna.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2022

Polecane

pixel