Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
Najniższe ceny
Darmowa dostawa

Kategorie

Jak przewozić psa i kota?

Czy to przed krótką przejażdżką, czy przed dłuższą podróżą z czworonogiem warto odpowiednio przygotować się do przewozu psa oraz kota. Jak bezpiecznie przewieźć pupila autem, pociągiem lub autobusem?

Jak podróżować samochodem z psem?

Wybierając się w podróż z psem, niezależnie od tego, czy jest to krótka przejażdżka do pobliskiego lasu, na wizytę weterynaryjną, czy dłuższa wycieczka, należy zadbać o bezpieczeństwo pupila oraz innych podróżujących i samego kierowcy.
Mniejsze psy najlepiej przewozić w transporterach dla psów, specjalnych koszach, bądź torbach transportowych, umieszczonych na tylnym siedzeniu, dodatkowo zapiętych pasami bezpieczeństwa. Przykładowym środkiem transportu dla psa rasy małej lub średniej są foteliki samochodowe marki CutDog. Można wykorzystać go jako bezpieczny środek transportu w samochodzie jak i legowisko w domu np. CuteDog Fotel Samochodowy Red Chili 2in1.
Innym sposobem na przewożenie psa jest zapięcie go w szelki, które wpina się w krótką smycz, a jej końcówkę dopina do pasa bezpieczeństwa. Jedną z firm proponujących takie rozwiązanie jest marka Trixie, która oferuje swoim klientom nylonowe, regulowane szelki ze smyczą dla psa. W tym wypadku warto zabezpieczyć siedzenie samochodowe specjalnym podkładem higienicznym, np. od Barry King. Innym pomysłem jest umieszczenie małego psa w siedzisku samochodowym marki Trixie. 
Przedstawiciele większych psich ras muszą być transportowani w bagażniku, jednak nie powinno się przewozić w ten sposób zwierzaków w autach typu sedan. Dla większych psów poleca się stosować specjalne smycze bagażnikowe albo klatki bagażnikowe, do których wprowadza się czworonoga, by spokojnie przebył całą podróż. 

Jak przewozić kota samochodem?

Kot w samochodzie będzie najbezpieczniejszy na kolanach u swojego właściciela, chyba że jest on kierowcą. W takim przypadku uspakajanie kociaka powinno przypaść w udziale innemu podróżującemu. Dodajmy jeszcze, że zwierzę musi przebywać w transporterze, specjalnej, podróżnej torbie lub koszu. Jeśli wersja umieszczenia klatki z kotem na kolanach nie może być zrealizowana, transporter dla kota ustawmy na tylnym siedzeniu i zabezpieczmy go pasami samochodowymi. Może to być np. sprzęt marki Pet Nova czy Gulliver 1 marki Zolux.

Jak transportować kota lub psa zgodnie z przepisami ruchu drogowego? Tak, by ładunek znajdujący się w aucie (w tym przypadku nasz pupil) nie utrudniał kierowania samochodem, nie ograniczał widoczności oraz nie zmieniał swojego położenia. Z kolei Ustawa o ochronie zwierząt mówi wyraźnie, aby transportowanie zwierząt odbywało się w sposób możliwie jak najmniej wywołujący stres bądź cierpienie czworonożnego podopiecznego. Stąd korzystanie z wyżej opisanych rozwiązań jest zasadne, a nawet konieczne.

Jak podróżować z psem lub kotem pociągiem?

Co do zasady można przewozić zwierzęta domowe pociągiem. Trzeba jednak dostosować się do wymagań PKP lub innego przewoźnika kolejowego. W przypadku małych i średnich psów oraz kotów zazwyczaj nie trzeba kupować osobnego biletu – pod warunkiem, że pupil będzie transportowany w przeznaczonym do tego transporterze, itp., który zostanie położony na kolanach osoby przewożącej lub w innym, wyznaczonym przez kolej do tego miejscu. 

Jeśli pies nie jest przewożony w transporterze, np. ze względu na swoje rozmiary, należy zakupić bilet na przewóz psa i podczas podróży trzymać psa na smyczy oraz w kagańcu. Ponadto należy posiadać aktualne zaświadczenie o szczepieniu pupila przeciwko wściekliźnie. 

Co więcej zwierzę nie powinno być uciążliwe dla innych podróżnych. Specyficzna woń, czy hałas, wywołane przez naszego czworonoga, mogą spowodować, że konduktor poprosi nas o przemieszczenie się ze zwierzęciem do odosobnionej przestrzeni. 

Pupilom nie wolno przebywać w wagonach gastronomicznych, chyba że są to np. psi przewodnicy bądź asystenci osób niepełnosprawnych oraz na siedzeniach i łóżkach.

To może Cię zainteresować: Zabawki edukacyjne dla psów. Przegląd psich zabawek na inteligencję

Jak podróżować z psem lub kotem autobusem?

Różni przewoźnicy mogą mieć odmienne przepisy w tym zakresie, dlatego przed podróżą warto dowiedzieć się czy można i jak podróżować z psem, kotem autobusem. Większość firm przewozowych dopuszcza taką możliwość. Określa jednak zasady podróżowania ze zwierzakiem domowym. Pierwsza z tych reguł odnosi się do odpowiedniego zabezpieczenia zwierzęcia przed podróżą. Należy je zatem umieścić w transporterach i innych przeznaczonych do tego sprzętach oraz założyć psu kaganiec i smycz. Nie posiadając takich akcesoriów musimy liczyć się z tym, że kierowca autobusu może nas nie wpuścić do pojazdu lub z niego wysadzić. 
Przewożenie psa albo kota w autobusie powinno się odbywać na kolanach właściciela lub w innym, przeznaczonym do tego miejscu. W zależności od wielkości zwierzęcia należy wykupić mu osobny bilet. 
Transportowane zwierzaki nie powinny uprzykrzać komfortu jazdy innym pasażerom. Poza tym musimy mieć ze sobą ważne potwierdzenia szczepienia przeciw wściekliźnie, a niekiedy też przeciwko innym chorobom i zakażeniom.

Akcesoria podróżne dla psa i kota

Podstawowe akcesoria podróżne dla psa oraz kota to oczywiście „domek” na czas transportu, czyli odpowiedni do wielkości zwierzaka transporter, kosz, pudełko, siedzisko, itp. W sklepie Max&Mrau znajdziemy szeroki wybór takich sprzętów. Dodatkowo bez problemu zaopatrzymy się również w szelki, smycze, podkłady, kocyki oraz inne potrzebne do podróżowania narzędzia. 
Oprócz wymienionych wyżej akcesoriów nie zapomnijmy o tym, że w czasie podróży nasz pupil będzie odczuwał pragnienie. Dlatego warto zakupić specjalną butelkę podróżną z wkomponowaną miseczką do picia wody, np. marki Trixie. Ponadto pamiętajmy o tym, by w miarę możliwości robić przystanki co około 2-3 godziny na napojenie zwierzaka, ale też na to, by rozprostował kości i załatwił swoje potrzeby fizjologiczne. Bezpośrednio przed wyruszeniem w drogę nie podawajmy czworonogowi dużego posiłku, by nie cierpiał na problemy gastryczne w czasie jazdy.