Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Chip dla psa i kota

2021-08-19
Chip dla psa i kota

Chip dla psa i kota nie są w Polsce wymagane przepisami prawa. Warto jednak przeprowadzić czipowanie pupila, by był bezpieczny. Dzięki temu identyfikatorowi można szybko znaleźć zgubione zwierzę. To urządzenie utrudnia w dużej mierze też kradzież rasowych psów i kotów.

Czym jest chipowanie psa i kota?

Chipowanie, a raczej spolszczone określenie – czipowanie psa i kota, to zabieg polegający na wszczepieniu pod skórę zwierzęcia specjalnego identyfikatora wielkości ziarenka ryżu. To mikrourządzenie umieszczane jest pod skórą, najczęściej po lewej stronie szyi albo między łopatkami zwierzaka. Zabieg wykonuje upoważniony do tego doktor weterynarii. Cały proces przebiega bardzo sprawnie i zajmuje około minuty czasu. Kiedy weterynarz upewni się, że pies nie posiada jeszcze chipa, naszykuje miejsce do wkłucia (niekiedy niezbędne jest wygolenie tego obszaru) i przy użyciu grubej igły wszczepi chip dla psa albo kota, czy nawet fretki. Z reguły czipowanie nie wywołuje żadnych skutków ubocznych, ani podrażnień skórnych. 
Do czego służy chip dla kota lub innego pupila? Urządzenie identyfikuje zwierzę w razie kiedy się ono zgubi lub zostanie skradzione. Procedura polegająca na chipowaniu zwierząt domowych zdecydowanie zmniejsza ilość bezdomnych, wałęsających się po okolicy, zagubionych i wystraszonych pupili. 
Po zaczipowaniu warto dokonać rejestracji chipa dla psa, a ściślej unikalnego numeru identyfikacyjnego nadanego naszemu pupilowi w momencie założenia chipu. W związku z tym, że w Polsce istnieje co najmniej kilka baz służących do rejestracji zwierzaków domowych, dobrze zarejestrować naszego zwierzaczka w każdej z nich albo w takiej, która wyróżnia się największą ilością rekordów. 

Jak działa i jakie informacje zawiera chip dla psa i kota?

Chip dla psa lub kota działa w ten sposób, że po wszczepieniu zwierzęciu mikroprocesora, staje się on nośnikiem danych dotyczących właściciela pupila. W chipie jest umieszczony piętnastocyfrowy unikatowy numer, dzięki któremu przy zastosowaniu odpowiedniego czytnika można rozpoznać zwierzę i zidentyfikować jego właściciela. Taki czytnik posiadają lecznice weterynaryjne, Policja, Straż Miejska oraz schroniska dla bezdomnych zwierząt. Z reguły działa on nawet kilkadziesiąt lat. Jeśli sami wolimy wiedzieć gdzie znajduje się nasza czworonożna zguba, lepiej zamontować chip dla psa z GPS lub chip dla kota z GPS

Informacje, jakie można poznać odczytując chip, to przede wszystkim imię, nazwisko i telefon właściciela pupila.

Koszt chipa dla psa albo kota waha się w zależności od regionu, w którym dokonujemy tego zabiegu, modelu montowanego pod skórą pupila, czy konkretnej lecznicy. Średnio za czipowanie zapłacimy od kilkudziesięciu do około 150 zł. Przed wykonaniem tej procedury warto dowiedzieć się czy w naszej okolicy nie są wykonywane nieodpłatne zabiegi czipowania zwierząt domowych. Niektóre gminy wprowadzają takie udogodnienia dla mieszkańców posiadających psy albo koty.

Co zamiast chipowania zwierząt domowych?

Czipowanie kota lub innego domowego stworzenia nie jest w naszym kraju obowiązkowe. Natomiast jeśli planujemy podróż zagraniczną do krajów Unii Europejskiej z naszym czworonogiem, musimy liczyć się z konieczności zaczipowania zwierzaka oraz wyrobienia mu specjalnego paszportu.

Alternatywą dla chipu dla kota czy psa jest tatuaż, umieszczony w miejscu zatwierdzonym przez Polski Związek Kynologiczny (ten wymóg znakowania dotyczy rasowych psów). Niestety „farbowanie” skóry pupila stanowi dość bolesny i długotrwały w stosunku do czipowania proces. 

Zamiast podskórnego wszczepiania zwierzęciu identyfikatora można zdecydować się na prostsze sposoby, ułatwiające szybsze odszukanie pupila, kiedy się zgubi albo ucieknie. Mowa tutaj o specjalnych lokalizatorach z nadajnikach GPS oraz o adresówkach, umieszczanych na obrożach, czy szelkach zwierzaka. 

Trzeba sobie jednak zdawać sprawę, że adresówka może zawsze się zgubić, może być też wyrzucona przez nieuczciwego znalazcę. Chipa natomiast nie można usunąć i w razie potencjalnej kradzieży drogiego rasowca, złodziej szybko wpadnie, a my odzyskamy ukochanego towarzysza.

Adresówki dla psów i kotów

Adresówka dla psa bądź innego domowego zwierzaka stanowi niedrogie i proste rozwiązanie. Przydaje się w momencie kiedy pupil ucieknie lub zgubi się. Osoba, która znajduje szczekającą albo miauczącą zgubę, dzięki danym zamieszczonym na adresówce, może dotrzeć do prawowitego właściciela czworonoga. Adresówka dla kota, psa lub innego pupila może zawierać takie dane jak imię i nazwisko właściciela oraz numer jego telefonu. Niekiedy znajduje się tam jeszcze adres, a czasem wyłącznie numer kontaktowy. 
Adresówka psa, którą z powodzeniem można też zawiesić kotu, stanowi jeden z gadżetów ze sklepu Max&Mrau. Oto nasze przykładowe propozycje:
  • adresówka chromowana Trixie;
  • duża, srebrna adresówka Trixie;
  • adresówka z diodą Trixie, dzięki której można dostrzec pupila z większej odległości, zwłaszcza po zmroku;
  • zawieszka świecąca Flasher marki Trixie;
  • adresówka na obrożę w kształcie kości od Trixie.
Taką adresówkę można opisać zwykłym długopisem, można też dać ją do grawerowania – wówczas informacje znajdujące się na niej będą trwałe.

Obroże i lokalizatory dla psa bądź kota

Poza wymienionymi wcześniej metodami ochrony pupila w sprzedaży występują także specjalne obroże z możliwością założenia na nie identyfikatora. Należy do niej m.in. obroża dla psa Hunter convenience z naszej oferty sklepowej. Prócz tego, że obroża wygodnie się nosi, nie wywołuje otarć, jest wytrzymała, wodoodporna, wspaniale wygląda, to dodatkowo zapewnia naszemu milusińskiemu bezpieczeństwo. Nawet wówczas kiedy zwietrzę przypadkowo się zagubi, będzie można je znaleźć dzięki identyfikatorowi. 
Ponadto dostępne są również inne akcesoria ułatwiające zlokalizowanie psiej lub kociej zguby, takie jak np. lokalizator dla kota albo psa z nadajnikiem GPS. Do takiego urządzenia zwykle jest dostosowana aplikacja na telefon. W momencie zniknięcia zwierzęcia można uruchomić system, który na telefon komórkowy właściciela pupila wysyła sygnał informujący gdzie przebywa jego futrzasta pociecha. Niestety tego typu sprzęt ma z reguły ograniczenie odległościowe, działa zatem na określoną odległość, np. około 100 m. Warto poszukać takiego o jak najdłuższym zakresie funkcjonowania i który będzie odporny na deszcz, piasek, itp.
Zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com
Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2021
pixel