Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
40 dni na zwrot
Darmowa dostawa od 99 zł

Kategorie

Pielęgnacja shih tzu. Najczęstsze pytania

Pielęgnacja shih tzu. Najczęstsze pytania

Shih tzu to rasa psów, która charakteryzuje się wspaniałą sierścią. Jeszcze przed podjęciem decyzji o włączeniu pieska do rodziny, warto mieć na uwadze, że jego pielęgnacja wymaga systematyczności i uwagi. W poniższym tekście przedstawiamy najważniejsze zagadnienia dotyczące kąpieli, szczotkowania i innych czynności, które są niezbędne do tego, aby piesek prezentował się pięknie i zgodnie z wzorcem rasy.

O kąpieli shih tzu słów kilka, czyli pielęgnacja shih tzu

Pieski rasy shih tzu są wymagające, jeśli chodzi o pielęgnację ich sierści. Dlatego osoby wyjątkowo zapracowane lub te, które zwyczajnie nie będą chciały regularnie o nią dbać, powinny dwa razy się zastanowić jeszcze przed nabyciem szczenięcia. Systematyczność w utrzymaniu w czystości pieska jest tu kluczowa i nie można tego zaniedbać. W przeciwnym wypadku szybko pojawią się kołtuny, które mogą okazać się tak trudne do usunięcia, że konieczne będzie ich całkowite wycięcie. Sierść shih tzu musi być regularnie szczotkowana, a piesek poddawany kąpielom. Jak często kąpać shih tzu? Wiele osób zainteresowanych kupnem szczenięcia zadaje sobie to pytanie. Otóż standardowo pieska tej rasy należy kąpać dwa razy w miesiącu. Rozczesywanie włosa powinno odbyć się jeszcze przed kąpielą. Jeśli chodzi o kąpiel, warto postawić na specjalistyczne kosmetyki dla psa. Tu wybór jest całkiem spory – można bowiem zdecydować się na szampon dla ras długowłosych o działaniu wzmacniającym czy podkreślającym kolor.

Przeczytaj również: Szampon dla Shih Tzu – szczeniaka i dorosłego – jak wybrać?

Jaka szczotka dla shih tzu? Czym czesać shih tzu?

Aby piesek zachwycał piękną sierścią, należy ją regularnie czesać, pamiętając o przykładaniu szczególnej staranności w wyczesywaniu podszerstka. Do codziennej rutyny pielęgnacyjnej przyda się szczotka i grzebień dla psa, które są dość twarde i skutecznie wygładzą włos. Warto obrać taką metodę czesania, aby skupić się na odchylaniu kolejnych warstw po to, aby grzebień dotarł do sierści położonej blisko skóry. Nie można zapominać o codziennym wyczesaniu wąsów psa. Szczotka pudlówka z drucianym włosiem nie będzie w tym przypadku odpowiednim wyborem, gdyż nie wpłynie korzystnie na długi i gęsty włos okrywowy. Dla ułatwienia sobie czynności warto sięgać po preparaty ułatwiające rozczesywanie, dzięki którym będzie tworzyć się mniej kołtunów, a włosy nie będą się tak plątać. Czesanie na sucho nie jest wskazane.

Przeczytaj również: Modne czesanie psa na wiosnę - pudel, shih tzu, maltańczyk

Czym przemywać oczy shih tzu?

Specyfika budowy oczu shih tzu sprawia, że należy zwrócić na nie szczególną uwagę podczas pielęgnacji. Oczy przedstawicieli tej rasy są wypukłe, przez co podatne na podrażnienia. Zainfekowany organ wzrokowy wydziela ciemną wydzielinę, gromadzącą się w wewnętrznych kącikach oczu. Dlatego też opiekun powinien codziennie usuwać ją, używając do tego wacika nasączonego przegotowaną wodą czy roztworem soli fizjologicznej.

Pielęgnacja uszu pieska rasy shih tzu

Choć uszy pieska nie wymagają bardzo częstej pielęgnacji, to specyfika ich budowy nakazuje dbać o nie przynajmniej raz w tygodniu. Warto do tego celu użyć preparatów polecanych przez lekarzy weterynarii i przemywać nimi krawędź wewnętrznej części ucha. Pozwoli to na regularne usunięcie woskowiny. Wydzielina zalegająca zbyt długo może doprowadzić do bolesnych stanów zapalnych ucha. Żeby uniknąć podrażnień powierzchni oka, włosy znajdujące się w okolicy warto krótko przyciąć bądź podpiąć je spinką.

Dla utrzymania sierści w znakomitej kondycji niezbędne są nie tylko zabiegi pielęgnacyjne, ale także wzmocnienie od wewnątrz. Przydatna w tym celu jest odpowiednio dobrana karma dla psów rasowych, która dzięki składowi zapewnia mocną, zdrową i błyszczącą szatę.

Zabiegi pielęgnacyjne w obrębie łap i pazurków

Na pielęgnację shih tzu składa się również troska o pazurki i łapki. Podczas przycinania należy usunąć jedynie kilka milimetrów paznokcia, dbając o to, aby nie skrócić go zbyt mocno. Trzeba też uważać, by nie zranić pieska podczas tej czynności. Zabieg jest istotny dla zachowania sprawności poruszania się zwierzaka – nieobcinane pazurki mają tendencję do zawijania się ku górze. Włosy wyrastające spomiędzy poduszek łapek również warto skrócić – nie będą wówczas tak silnie narażone na zabrudzenie błotem i plątanie się. Piesek po takim zabiegu mniej się ślizga na mokrym podłożu.

Osoby, które nie mają doświadczenia w pielęgnacji pieska tej rasy mogą powierzyć te czynności profesjonalnemu salonowi groomerskiemu.