Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
40 dni na zwrot
Darmowa dostawa od 99 zł

Shih tzu - opis rasy

Shih tzu to urocza rasa psa, która znana jest z pięknych fryzur. Shih tzu cechują się przyjaznym i łagodnym usposobieniem. Ich niewielkie rozmiary i stosunkowo małe wymagania dotyczące aktywności fizycznej sprawiają, że są idealnym wyborem dla tych, którzy szukają wiernego i kochającego przyjaciela.


Pies rasy shih tzu

Shih tzu to mała rasa psa, która od wieków zdobywa serca miłośników psów na całym świecie. Pochodzący z Chin, shih tzu jest znany ze swojego eleganckiego wyglądu i przyjaznego charakteru. Shih tzu to pies o krótkiej kufie, dużych, okrągłych oczach i jedwabistej, długiej sierści, która wymaga regularnej pielęgnacji. Jego niewielkie rozmiary (zazwyczaj waży od 4 do 7 kg) sprawiają, że jest idealnym towarzyszem do mieszkania. Shih tzu charakteryzuje się przyjaznym, łagodnym i towarzyskim usposobieniem. Są bardzo lojalne wobec swoich właścicieli i uwielbiają spędzać czas z ludźmi, co czyni je doskonałymi towarzyszami rodziny. Dzięki swojej cierpliwości i łagodności, shih tzu dobrze dogadują się z dziećmi oraz innymi zwierzętami domowymi.


Ile żyje shih tzu?

Shih tzu to mały piesek, ale może żyć naprawdę długo. Psy tej rasy żyją około 12-14 lat. Dużo zależy od genetyki, odpowiedniej diety i ruchu zwierzaka.


Dla kogo jest shih tzu?

Shih tzu to rasa psa, która doskonale sprawdzi się w wielu różnych domach, dzięki swojemu przyjaznemu usposobieniu, niewielkim rozmiarom i stosunkowo niewielkim wymaganiom dotyczącym aktywności fizycznej. Shih tzu są idealnymi towarzyszami dla osób starszych oraz rodzin z dziećmi, ponieważ są łagodne, cierpliwe i bardzo towarzyskie. Ich małe rozmiary sprawiają, że doskonale nadają się do mieszkań, choć równie dobrze czują się w domach z ogrodem. Ich niewielkie rozmiary i niskie wymagania dotyczące aktywności fizycznej sprawiają, że są idealnym wyborem dla osób mieszkających w blokach czy kamienicach. Wystarczy zapewnić im regularne spacery i zabawy w domu, aby były szczęśliwe.


Shih tzu są również odpowiednie dla osób, które szukają psa o niskiej intensywności aktywności fizycznej. Chociaż lubią spacery i zabawy, nie potrzebują intensywnych ćwiczeń, aby być szczęśliwe. Wystarczy kilka krótszych spacerów dziennie i zabawy w domu, aby zaspokoić ich potrzeby ruchowe. Ta rasa jest także świetna dla osób, które chcą mieć psa o pięknym wyglądzie i są gotowe poświęcić czas na jego pielęgnację. Shih tzu mają długą, jedwabistą sierść, która wymaga regularnego szczotkowania i okresowego strzyżenia, aby wyglądała schludnie i zdrowo.


Shih tzu – jakie fryzury?

Shih Tzu to rasa psa o długiej, jedwabistej sierści, która może być stylizowana na wiele różnych sposobów. Wybór odpowiedniej fryzury zależy zarówno od preferencji właściciela, jak i od potrzeb psa. Niektóre z fryzur to:

  • full coat – stylizacja, w której sierść shih tzu jest pozostawiona naturalnie długa. Sierść jest regularnie przycinana, aby wyglądała schludnie i zdrowo, a długie włosy na głowie są często stylizowane w top knot. Ta fryzura nadaje psu elegancki i naturalny wygląd, idealny na pokazy psów, ale wymaga regularnej pielęgnacji
  • puppy cut – stylizacja, w której sierść jest przycinana na równą długość na całym ciele, zwykle na około 2-4 cm. Uszy i ogon mogą być pozostawione dłuższe dla kontrastu. Ta fryzura jest łatwa w utrzymaniu, mniej się plącze i jest odpowiednia na ciepłe miesiące
  • teddy bear cut – nadaje shih tzu wygląd pluszowego misia. Sierść na ciele jest przycinana krótko, ale pozostawia się dłuższą sierść na głowie i twarzy, którą stylizuje się na okrągło, nadając psu uroczy misiowy wygląd
  • top knot – tradycyjna fryzura wystawowa. W tym stylu długa sierść na głowie jest związana w kok (top knot) na czubku głowy, podczas gdy reszta sierści jest pozostawiona długa i regularnie przycinana, aby wyglądała schludnie
  • Lion cut – to stylizowana fryzura, która nadaje shih tzu wygląd małego lwa. Sierść na głowie i szyi jest pozostawiona długa, tworząc grzywę, podczas gdy sierść na ciele jest przycinana krótko

Niezależnie od wybranej fryzury, regularna pielęgnacja jest kluczowa dla zdrowia i wyglądu sierści shih tzu. Codzienne czesanie szczotką pomaga zapobiec splątaniu i matowieniu sierści. Regularne kąpiele co 3-4 tygodnie z użyciem szamponu dla psów są niezbędne. Wybór odpowiedniej fryzury dla shih tzu powinien zależeć od stylu życia psa i preferencji właściciela, ale regularna pielęgnacja jest niezbędna, aby utrzymać sierść psa w najlepszej kondycji.

Shih tzu miniaturka

Shih tzu to już mała rasa psa, ale czasami spotyka się określenie shih tzu miniaturka, które odnosi się do jeszcze mniejszych wersji tych uroczych psów. Choć oficjalnie nie ma uznanej rasy o nazwie miniaturka shih tzu, niektórzy hodowcy specjalizują się w hodowli wyjątkowo małych shih tzu. Shih tzu miniaturka wyglądem przypomina standardowego shih tzu, ale jest mniejsza. Standardowy shih tzu waży zazwyczaj od 4 do 7 kg i mierzy od 20 do 28 cm wysokości. Miniaturka shih tzu może ważyć mniej niż 4 kg i być nieco niższa. Zachowują one wszystkie charakterystyczne cechy rasy, takie jak długą, jedwabistą sierść, dużą, okrągłą głowę z krótką kufą oraz duże, wyraziste oczy.

Ile kosztuje shih tzu?

Shih tzu kosztuje około 4-6 tysięcy złotych. Cena zależna jest od hodowli i tego, czy rodzice pieska mieli osiągnięcia na wystawach.

Komentarze

Nie znaleziono opinii

Nowa wiadomość