Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
40 dni na zwrot
Darmowa dostawa od 99 zł

Kategorie

Klatka dla papugi falistej - wymiary i wyposażenie

Klatka jest domem dla papugi falistej, dlatego powinna być odpowiedniej wielkości i posiadać właściwe wyposażenie. Należy jednak pamiętać, że ptak powinien regularnie latać po mieszkaniu, gdyż ciągłe przebywanie w klatce jest dla niego męczące.

Klatka dla papugi falistej – rodzaje

Na rynku dostępne są przede wszystkim dwa rodzaje klatek dla papugi falistej – metalowe i drewniane.  Metalowe mogą być wykonane z:

  • ocynkowanego metalu, 
  • metalu pokrytego farbą. 

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są klatki ocynkowane, gdyż mają cieńsze pręty, przez co lepiej widać ptaki, ale przede wszystkim papugi nie mają możliwości zjedzenia farby. Jeśli jednak właścicielowi zależy na kolorowej klatce, należy wybrać taką, która malowana jest proszkowo i wypiekana w odpowiednich temperaturach. To uniemożliwia papugom zdrapywanie farby.

Wybierając klatkę ocynkowaną należy pamiętać, by nie wkładać owoców i warzyw przez szczebelki, gdyż sok reaguje z cynkiem, co może powodować poważne zatrucie u pupili. Klatki drewniane dostępne są również w dwóch wariantach – w całości zbudowane z drewna lub częściowo. Ten rodzaj klatek posiada jeszcze grubsze i bardziej widoczne pręty niż klatki metalowe, dlatego podziwianie papug jest utrudnione. Takie klatki lepiej sprawdzają się przy większych ptakach niż papugi faliste. 

Sprawdź: Karma dla ptaków

Klatki dla papug falistych – kształty

Oprócz różnego tworzywa można wybrać także odpowiedni kształt dopasowany do wystroju mieszkania oraz preferencji papug. Najczęściej spotykane są klatki w kształcie:

  • prostokąta, 
  • walca, 
  • nietypowym. 

Większość właścicieli wybiera prostokątne klatki, gdyż są one najbardziej praktyczne. Brak zaokrągleń sprawia, że papuga wykorzystuje całą przestrzeń. Domy dla papug w przypominające walec są niezbyt praktyczne, gdyż zaokrąglone ściany uniemożliwiają wyposażenie ich w odpowiednie akcesoria. Decydując się na klatkę w nietypowym kształcie należy wziąć pod uwagę różne zaokrąglenia, które jej zmniejszają powierzchnię, dlatego należy wybrać większy model.

Klatka dla papug falistych – wymiary

Zasada jest prosta – im większa klatka tym lepsza. Najlepiej wybrać największą, na jaką właściciel może sobie pozwolić. Jednak bezwzględnym minimum dla 1-2 papug to szerokość 35 cm, długość 60 cm, natomiast wysokość 40 cm. Warto pamiętać, że najważniejszym wymiarem klatki dla papug falistych jest długość, gdyż pozwala na rozprostowanie skrzydeł ptakom. Papuga falista powinna mieć możliwość lotu z jednej strony na drugą. Wysoka klatka nie jest potrzebna, gdyż ptaki i tak będą przebywać na najwyżej jak się da.

Pręty klatki powinny być poziome, a szerokość między nimi nie może przekraczać 1,2 cm, muszą dawać możliwość wspinania się po nich. Należy pamiętać, że bez względu na wymiary klatki dla papużki falistej, ptaki muszą mieć codzienną możliwość latania po mieszkaniu, aby utrzymać skrzydła w dobrej kondycji.

Zobacz: Zabawki dla papug - plac zabaw, do klatki. Jak zrobić?

Klatka dla papugi falistej – cena

Cena klatki dla papugi falistej różnią się w zależności od wielkości, materiału wykonania oraz wyposażenia. Ceny wahają się od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Jednak przeciętna cena to około 200 zł.

Wyposażenie klatki dla papug falistych

Oprócz odpowiednich wymiarów, kształtu i materiałów wykonania bardzo ważne jest wyposażenie klatki dla papug falistych, gdyż jest ona ich stołówką, sypialnią i toaletą. Dlatego też nie może w niej zabraknąć:

  • żerdki – powinny mieć okrągły przekrój, najlepiej wybierać te wykonane z drewna, należy umieścić w klatce kilka żerdzi na różnych wysokościach; 
  • karmnik – można wybrać zarówno wewnętrzny, jak i zewnętrzny, aby uniknąć kłótni o jedzenie przy dwóch ptakach, trzeba wyposażyć klatkę w dwa, a najlepiej 3 karmniki; 
  • poidło – powinno być zawieszone obok żerdzi, aby papuga mogła swobodnie pić; 
  • sepia dla ptaków, czyli kostka wapienna – jest konieczna, aby ptaki mogły uzupełniać wapń w organizmie, najlepiej wybierać te naturalnego pochodzenia; 
  • pozostałe akcesoria – zabawki dla ptaków – są szczególnie ważne w przypadku posiadania jednego ptaka, musi mieć on zajęcie, dlatego warto wyposażyć klatkę w huśtawki czy półeczki. 

Wybierając klatkę dla papużek falistych należy zwrócić uwagę na to by miała wyjmowane, wykonane z tworzywa dno. Najlepiej jeśli posiada wysuwaną szufladę ułatwiającą codzienne sprzątanie.  

Czytaj więcej: Klatki dla papug - jaką wybrać? Wymiary, wyposażenie

Fot. 123RF