Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
40 dni na zwrot
Darmowa dostawa od 99 zł

Kategorie

Karma dla psa po sterylizacji - czy zapobiega tyciu?

Karma dla psa po sterylizacji

Karma dla psa po sterylizacji to odpowiedź na specjalne potrzeby żywieniowe psa, który przeszedł ten zabieg. Sterylizacja zmienia metabolizm zwierząt, zmienia gospodarkę hormonalną, zmienia ich zachowania i obyczaje. To wszystko sprawia, że karma dla psa po sterylizacji musi się różnić składem od karmy dla zwierząt niesterylizowanych.

Czytaj także: Karma dla psa alergika - jaką wybrać?

Karma dla psa po sterylizacji - czym jest sterylizacja?

Pokrótce – bo zapewne większość właścicieli psów doskonale to wie – sterylizacja jest pozbawieniem zwierzęcia zdolności rozrodczych. Jest to zabieg polegający na usunięciu jąder i nadjądrzy u samca oraz macicy, jajników i jajowodów u samicy. W ten sposób bezpowrotnie odbiera się zwierzęciu możliwość rozmnażana się. Sterylizacja ma jednak również inne konsekwencje, zarówno behawioralne, jak i dotyczące funkcjonowania organizmu.

U samców jest to na przykład wygaszenie naturalnej agresji wobec innych zwierząt. U suk wyraźnie tonują się wahania hormonalne, co sprawia, że są one stabilniejsze emocjonalnie. Co ważne, u obu płci sterylizacja spowalnia metabolizm, dlatego pozostanie przy wcześniejszych nawykach żywieniowych grozi doprowadzeniem psa do nadwagi, a nawet otyłości. Stąd potrzeba stosowania specjalnej karmy dla psów sterylizowanych, czasem też nazywanej karmą dla psów kastrowanych.

Czytaj też: Najlepsza karma dla szczeniaka – czym karmić młodego psa?

Karma dla psów sterylizowanych - jaka powinna być?

Karma dla psów sterylizowanych powinna zawierać mniej kalorii niż zwykła karma, powinna mieć ograniczoną ilość tłuszczy przy zwiększonym poziomie dobrze przyswajalnego białka, które będzie sprzyjać rozwojowi masy mięśniowej. Jeden z wiodących producentów, mający w swojej ofercie karmę dla psów po sterylizacji podpowiada, że pożywienie to powinno się cechować również obniżoną wartością fosforu dla wspomagania właściwego funkcjonowania nerek, a także zawierać kompleks przeciwutleniaczy dla utrzymania witalności oraz wzmocnienia stawów.

Sucha karma dla psów po sterylizacji

Jeśli chodzi o karmę suchą, bardzo często producenci karmy dla psów po sterylizacji kształtują kawałki jedzenia w ten sposób, aby spowalniać proces ich spożywania. W ten sposób organizm zwierzęcia ma więcej czasu na wysłanie do mózgu sygnału o tym, że jest już syty, jest więc większa szansa, że nie dojdzie do przejedzenia. Zapewne miłośnikom kuchni chińskiej przywołuje to na myśl mechanizm sprawiający, że jedząc ryż wolno pałeczkami, spożywamy zazwyczaj mniej pokarmu, niż pałaszując szybko za pomocą widelca, a w każdym razie mniej pokarmu jest potrzebne do tego, by poczuć się sytym - wszystko jest kwestią czasu potrzebnego na przekazanie odpowiednich informacji do mózgu.

Zobacz: Miski dla psa - na stojaku, ceramiczne - jak wybrać?

Karma po sterylizacji - gdzie kupić?

Spowolniony metabolizm, zwiększony apetyt, obniżona ruchliwość – te charakterystyczne dla sterylizacji skutki uboczne, tak jak wspomnieliśmy, w łatwy sposób mogą doprowadzić zwierzę do otyłości. Nie wszyscy producenci mają w swojej ofercie karmę dla psów sterylizowanych, tudzież nie wszyscy w ten właśnie sposób nazywają karmę, którą z czystym sumieniem można podawać po zabiegu sterylizacji.

Dlatego pamiętajmy – w większości sytuacji zamiennie z karmą dla psów po sterylizacji możemy podawać karmę przeznaczoną dla psów otyłych, czy też z nadwagą. Należy jedynie zasięgnąć w tej materii porady specjalisty – weterynarza albo sprzedawcy w sklepie zoologicznym. Najważniejszy jest bowiem skład, a nie nazewnictwo. 

Sprawdź też: Wypadanie sierści u psa - sposoby na nadmiernie linienie