Max & Mrau Sp. z o.o. Opinie z ekomi-pl.com

Edukacja

Wypadanie sierści u psa - sposoby na nadmiernie linienie

Wypadanie sierści u psa - sposoby na nadmiernie linienie

18.12.2017

Wypadanie sierści u psa - linienie psa

Wypadanie sierści u psa może przybierać różnoraki charakter – także zupełnie naturalny. Sierść wielu gatunków psów podlega regularnej wymianie, zazwyczaj na wiosnę i jesienią, aczkolwiek proces ten bywa zaburzony u psów bytujących głównie w czterech ścianach. Stare włosy wypychane są w cebulkach przez nowe, lepiej dostosowane do warunków termicznych. Jest to proces regulowany przez przysadkę mózgową oraz tarczycę.

Tego typu wypadanie sierści u psa nazywa się linieniem i nie ma w nim nic dziwnego, groźnego, niepokojącego. Linieniem nie powinniśmy się martwić – główny nasz problem sprowadza się do konieczności częstego sprzątania po pupilu, a także jego pielęgnacji – wyczesywania martwych włosów, rozczesywania żywych itd. Pies gubi sierść również wtedy, gdy zrzuca szczenięcą szatę na rzecz dorosłej. Jest to jednorazowa wymiana – ona również jest całkowicie naturalna. Zazwyczaj dochodzi do niej przed upływem pierwszego roku życia.

Zobacz: Szczotka dla owczarka niemieckiego - jak wybrać najlepszą?

Linienie psa - domowe sposoby na wypadanie sierści u psa

Linienie psa to proces, którego nie jesteśmy w stanie wyeliminować, możemy jednak sami, w domu, ograniczyć jego skutki. Przede wszystkim – regularnie pielęgnujemy sierść, nie ograniczając się jedynie do rozczesywania kołtunów, ale przede wszystkim wyczesując spodnią warstwę – tak zwany podszerstek. To właśnie podszerstek w największym stopniu odpowiada za linienie psa. Do wyczesywania używamy specjalnych urządzeń, na przykład furminatorów, które pozwalają doprowadzać do porządku podszerstek, nie naruszając przy tym włosa okrywowego. Ważne – urządzeń tego typu nie stosujemy w przypadku zwierząt pozbawionych podszerstka. W razie wątpliwości – zasięgnijmy porady weterynarza.

Nadmierne wypadanie sierści u psa

Dopiero nadmierne wypadanie sierści u psa może stanowić powód do niepokoju, aczkolwiek wcześniej należy sobie odpowiedzieć na pytanie – co to znaczy „nadmierne wypadanie sierści u psa”. Dla każdej rasy zwrot ten będzie oznaczał coś zupełnie innego. Są rasy liniejące na potęgę, jak choćby owczarek niemiecki długowłosy, są też takie, które włosia nie tracą praktycznie w ogóle, poza jednorazową wymianą po okresie szczenięcym – zaliczyć do nich można na przykład całe grono terierów, w tym miniaturowego yorka, a także kilka dużych psów, takich jak chart afgański czy polski owczarek nizinny. Każdorazowo od wiedzy i doświadczenia właściciela będzie zależeć, czy na czas zaobserwuje on nadmierne wypadnie sierści u psa.

Czytaj też: Szczotka dla maltańczyka i yorka - jak wybrać najlepszą?

Choroby skóry u psów - wypadanie sierści

Pies się drapie i wypada mu sierść? To niedobrze. Nadmierną utratę włosia mogą powodować choroby skóry. U psów wypadanie sierści może być objawem wielu groźnych schorzeń o różnych przyczynach. Powodujące wypadanie sierści u psa stany zapalne skóry mogą być powodowane uczuleniem (na przykład na pchły, roztocza, pyłki), jak i uszkodzeniami mechanicznymi. W takiej sytuacji pies gubi sierść, ale też czasem po prostu ją wydrapuje. Dodatkowo w miejscu drapania tworzą się rany i strupy, co utrudnia proces odrastania włosów. W ten sposób miejscowo powstają wyłysienia.

Wypadanie sierści u psa może też być powodowane przez zapalenie mieszków włosowych. Jeżeli chodzi o inne choroby skóry, u psów wypadanie sierści powodują często pasożyty, w tym przede wszystkim – świerzbowce. Stosunkowo powszechna jest też powodująca wypadanie sierści u psa choroba zwana nużycą. Pamiętajmy: zawsze niestandardowe wypadanie sierści u psa, takie które powoduje miejscowe wyłysienia, powinno być zgłaszane do lekarza weterynarii. To on musi zdiagnozować przyczynę i dobrać metodę leczenia.

Czytaj też: Szczotka dla psa - długowłosego i krótkowłosego - jak wybrać?

Witaminy dla psa na sierść

Może się też okazać, że problem z łysieniem wywołany jest złą, ubogą dietą, niedostateczną ekspozycją na słońce, złymi warunkami bytowymi. W takich sytuacjach przydatne mogą być witaminy dla psa na sierść wypadającą i osłabioną. Zazwyczaj zestawy witaminowe dla psów zawierają biotynę (witaminę B7), która odpowiada za kondycję włosów, skóry i pazurów, a także witaminę A, która ma podobną rolę w organizmie zwierzęcia. Skład preparatów witaminowych dla czworonogów uzupełniają często nienasycone kwasy tłuszczowe. Ale pamiętajmy – zanim zaczniemy witaminy suplementować, warto spróbować je dostarczyć w naturalny sposób, czyli w pokarmie. Duże pokłady witaminy A i B7 są między innymi w wątróbce.

Zobacz produkty z działu: Higiena i pielęgnacja psa
Informujemy, że korzystając z tej witryny zgadzasz sie na zapisywanie i przechowywanie plików cookie. Szczegółowe informacje o celu ich wykorzystania oraz określenia warunków ich przechowywania lub dostępu w Twojej przeglądarce znajdziesz w polityce plików cookies.
Zamknij
pixel