Darmowa dostawa od 119,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Wypadanie sierści u psa - sposoby na nadmiernie linienie

2017-12-18
Wypadanie sierści u psa - sposoby na nadmiernie linienie

Wypadanie sierści u psa - linienie psa

Wypadanie sierści u psa może przybierać różnoraki charakter – także zupełnie naturalny. Sierść wielu gatunków psów podlega regularnej wymianie, zazwyczaj na wiosnę i jesienią, aczkolwiek proces ten bywa zaburzony u psów bytujących głównie w czterech ścianach. Stare włosy wypychane są w cebulkach przez nowe, lepiej dostosowane do warunków termicznych. Jest to proces regulowany przez przysadkę mózgową oraz tarczycę.

Tego typu wypadanie sierści u psa nazywa się linieniem i nie ma w nim nic dziwnego, groźnego, niepokojącego. Linieniem nie powinniśmy się martwić – główny nasz problem sprowadza się do konieczności częstego sprzątania po pupilu, a także jego pielęgnacji – wyczesywania martwych włosów, rozczesywania żywych itd. Pies gubi sierść również wtedy, gdy zrzuca szczenięcą szatę na rzecz dorosłej. Jest to jednorazowa wymiana – ona również jest całkowicie naturalna. Zazwyczaj dochodzi do niej przed upływem pierwszego roku życia.

Zobacz: Szczotka dla owczarka niemieckiego - jak wybrać najlepszą?

Linienie psa - domowe sposoby na wypadanie sierści u psa

Linienie psa to proces, którego nie jesteśmy w stanie wyeliminować, możemy jednak sami, w domu, ograniczyć jego skutki. Przede wszystkim – regularnie pielęgnujemy sierść, nie ograniczając się jedynie do rozczesywania kołtunów, ale przede wszystkim wyczesując spodnią warstwę – tak zwany podszerstek. To właśnie podszerstek w największym stopniu odpowiada za linienie psa. Dostępne w wielu sklepach zoologicznych szczotki dla psów są dostosowane do różnej długości i rodzaju sierści i włosa, dlatego ważne jest aby dobrać odpowiedni produkt, który zapewni właściwą pielęgnację psa. Do wyczesywania używamy specjalnych urządzeń, na przykład furminatorów, które pozwalają doprowadzać do porządku podszerstek, nie naruszając przy tym włosa okrywowego. Ważne – urządzeń tego typu nie stosujemy w przypadku zwierząt pozbawionych podszerstka. W razie wątpliwości – zasięgnijmy porady weterynarza.

Nadmierne wypadanie sierści u psa

Dopiero nadmierne wypadanie sierści u psa może stanowić powód do niepokoju, aczkolwiek wcześniej należy sobie odpowiedzieć na pytanie – co to znaczy „nadmierne wypadanie sierści u psa”. Dla każdej rasy zwrot ten będzie oznaczał coś zupełnie innego. Są rasy liniejące na potęgę, jak choćby owczarek niemiecki długowłosy, są też takie, które włosia nie tracą praktycznie w ogóle, poza jednorazową wymianą po okresie szczenięcym – zaliczyć do nich można na przykład całe grono terierów, w tym miniaturowego yorka, a także kilka dużych psów, takich jak chart afgański czy polski owczarek nizinny. Każdorazowo od wiedzy i doświadczenia właściciela będzie zależeć, czy na czas zaobserwuje on nadmierne wypadnie sierści u psa.

Czytaj też: Szczotka dla maltańczyka i yorka - jak wybrać najlepszą?

Choroby skóry u psów - wypadanie sierści

Pies się drapie i wypada mu sierść? To niedobrze. Nadmierną utratę włosia mogą powodować choroby skóry. U psów wypadanie sierści może być objawem wielu groźnych schorzeń o różnych przyczynach. Powodujące wypadanie sierści u psa stany zapalne skóry mogą być powodowane uczuleniem (na przykład na pchły, roztocza, pyłki), jak i uszkodzeniami mechanicznymi. W takiej sytuacji pies gubi sierść, ale też czasem po prostu ją wydrapuje. Dodatkowo w miejscu drapania tworzą się rany i strupy, co utrudnia proces odrastania włosów. W ten sposób miejscowo powstają wyłysienia.

Wypadanie sierści u psa może też być powodowane przez zapalenie mieszków włosowych. Jeżeli chodzi o inne choroby skóry, u psów wypadanie sierści powodują często pasożyty, w tym przede wszystkim – świerzbowce. Stosunkowo powszechna jest też powodująca wypadanie sierści u psa choroba zwana nużycą. Pamiętajmy: zawsze niestandardowe wypadanie sierści u psa, takie które powoduje miejscowe wyłysienia, powinno być zgłaszane do lekarza weterynarii. To on musi zdiagnozować przyczynę i dobrać metodę leczenia.

Czytaj też: Szczotka dla psa - długowłosego i krótkowłosego - jak wybrać?

Witaminy dla psa na sierść

Może się też okazać, że problem z łysieniem wywołany jest złą, ubogą dietą, niedostateczną ekspozycją na słońce, złymi warunkami bytowymi. W takich sytuacjach przydatne mogą być witaminy dla psa na sierść wypadającą i osłabioną. Zazwyczaj zestawy witaminowe dla psów zawierają biotynę (witaminę B7), która odpowiada za kondycję włosów, skóry i pazurów, a także witaminę A, która ma podobną rolę w organizmie zwierzęcia. Skład preparatów witaminowych dla czworonogów uzupełniają często nienasycone kwasy tłuszczowe. Ale pamiętajmy – zanim zaczniemy witaminy suplementować, warto spróbować je dostarczyć w naturalny sposób, czyli w pokarmie. Duże pokłady witaminy A i B7 są między innymi w wątróbce.

Zobacz produkty z działu: Karmy weterynaryjne dla psów

Polecane

pixel