Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
40 dni na zwrot
Darmowa dostawa od 99 zł

Kategorie

Szczotka dla psa - długowłosego i krótkowłosego - jak wybrać?

Szczotka dla psa

Szczotka dla psa jest jednym z podstawowych narzędzi do pielęgnacji czworonoga. Szczotka do czesania psa powoli nam:

  • pozbyć się martwych włosów, 
  • rozczesać kołtuny, 
  • nadać sierści połysk i piękny wygląd,
  • a przy okazji – pozwoli nam się jeszcze bardziej zaprzyjaźnić z naszym pupilem. 

Oczywiście szczotka dla psa szczotce nierówna; dokonując po raz pierwszy wyboru szczotki do sierści, staniemy nie tylko przed wtórnym dylematem dotyczącym wyboru producenta i przedziału cenowego, w którym chcemy się zmieścić, ale przede wszystkim przed kluczowym pytaniem, jaką w ogóle szczotkę dla psa wybrać. Inna jest szczotka dla psa krótkowłosego, inna szczotka dla psa długowłosego.

Zobacz produkty z działu: Pielęgnacja i higiena psów

Szczotka dla psa krótkowłosego

Szczotka dla psa krótkowłosego może być wykonana z włosia. Jest ono miękkie, nie rani i nie drażni skóry zwierzęcia. W przypadku szczotki dla psa krótkowłosego nie potrzebujemy dużej siły do rozczesywania kołtunów, dlatego miękka szczotka dla psa z włosia okaże się w zupełności wystarczająca. Szczotka dla psa krótkowłosego usuwa resztki sierści i kurz. Nadaje sierści jedwabistego połysku i schludnego wyglądu.

Do produkcji tego typu szczotki do wyczesywania psa używa się zazwyczaj włosia naturalnego, które jest osadzone w drewnianej rączce. Dzięki temu sierść nie elektryzuje się. Szczotka dla pas krótkowłosego, wykonana z naturalnego włosia, kosztuje od 10 do nawet 100 złotych, w zależności od wielkości, jakości i producenta produktu.

Czytaj też: Szczotka dla maltańczyka i yorka - jak wybrać najlepszą?

Szczotka dla psa długowłosego

Szczotka dla pasa z naturalnego włosia przyda nam się również do pielęgnacji czworonoga o dłuższej sierści, ale jedynie jako narzędzie upiększające, stosowane w drugiej kolejności. A co w pierwszej? W pierwszej w ruch idzie szczotka dla psa długowłosego, która zamiast naturalnego włosia, wyposażona jest w sztywne druciki. Druciana szczotka dla psa ma za zadanie rozczesać kołtuny, usunąć martwe włosy, a także pobudzić sierść do wzrostu. Metalowe piny przytwierdzane są nie bezpośrednio do plastikowej rączki, a do miękkiej, gumowej poduszki.

Taka konstrukcja sprawia, że mimo zastosowania ostrych metalowych elementów, szczotka dla psa zachowuje elastyczność, jest bardziej precyzyjna w użyciu, a przy tym minimalizuje ryzyko zranienia zwierzęcia. Aczkolwiek i tak należy zachować ostrożność, by nieumiejętnym ruchem nie zrobić psu krzywdy. Najtańsze druciane szczotki dla psa długowłosego kosztują poniżej 15 zł, droższe modele około 25-30 złotych, najdroższe – w granicach 50 zł. 

Zobacz: Szczotka dla owczarka niemieckiego - jak wybrać najlepszą?

Szczotka dla psa – furminator i szczotka do podszerstka

Szczotka dla psa „furminator oznacza szczotkę sygnowaną logo z taką właśnie nazwą, ale też używane jest to określenie jako zbiorcza, potoczna nazwa dla pewnego typu urządzeń. Szczotka dla psa furminator to stalowy grzebień osadzony w plastikowej rączce, z dwoma rzędami ząbków o różnym rozstawie i zagęszczeniu. Tego typu szczotka dla psa pozwala na wyczesywanie jedynie podszerstka, czyli miękkiej warstwy futra znajdującej się pod okrywą włosową, bez naruszania włosów okrywowych.

Szczotka do podszerstka w szczególności sprawdzi się w okresie linienia. Urządzenie to można stosować zarówno w przypadku psów o krótkiej, jak i długiej sierści, warunek wszak jest jeden – pies musi w ogóle posiadać podszerstek. Nie mają go zazwyczaj rasy o bardzo krótkiej, gładkiej sierści, na przykład niektóre odmiany chartów.

Szczotka do czesania psa – jak używać?

Szczotka dla psa nie może się zwierzęciu kojarzyć z czymś nieprzyjemnym i chodzi tu zarówno o jego dobrostan, jak i naszą wygodę. Dlatego szczotkowanie powinno być wykonywane w komfortowych dla psa warunkach. Używając szczotki dla psa, nie tylko wykonujemy podstawową czynność wyczesywania sierści i rozplątywania kołtunów, ale też masujemy skórę zwierzęcia. Możemy przy tym zwracać się do niego ciepłym, przyjaznym tonem - wszystko po to, by wzbudzić pozytywne skojarzenia ze szczotkowaniem. Bez wątpienia zaprocentuje to w przyszłości.

Sprawdź: Wypadanie sierści u psa - sposoby na nadmiernie linienie