Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jeż domowy - cena, hodowla. Ile żyje jeż w domu?

2019-06-19
Jeż domowy - cena, hodowla. Ile żyje jeż w domu?

Jeż domowy to świetna alternatywa dla typowych zwierząt, które trzymamy w domach. Jeż jako zwierzę domowe potrafi sprawić wiele radości hodowcy pod warunkiem, że stworzy się mu komfortowe warunki do życia.

Jeż domowy

Psy, koty, chomiki, świnki morskie, myszy a nawet szczury – do takich zwierząt domowych jesteśmy przyzwyczajeni. Tymczasem coraz większą popularność w sklepach zoologicznych zyskują jeże. I nie chodzi tu o jeże, które dziko żyją w naszych ogródkach, czy na sąsiedniej łące, ale jeżyki domowe specjalnie przystosowane do hodowli w mieszkaniach. Zobacz, jakich warunków wymagają jeże domowe, co jedzą jeże domowe i ile żyją.

Jeż w domu - ile żyje?

W domowych hodowlach występują najczęściej jeże pigmejskie, które mogą mieć różne umaszczenia – najczęściej występują jeże domowe o kolcach w kolorach od czarnego, przez szary do brązowego, ale można kupić także białego jeża domowego, czyli albinosa, który ma nie tylko białe kolce, ale także białą skórę. Jeże pigmejskie żyją w hodowli przeciętnie 5-6 lat. Rekordzistom zdarza się dożyć nawet 10-11 lat.

Czytaj też: Co jedzą jeże? Czym karmić jeża? Karma dla jeża

Jeż domowy - cena

Ile kosztuje jeż domowy? W zależności od umaszczenia cena jeża domowego waha się  od 200 do 700 złotych. Ceny terrariów też są różne i wahają się w granicach 300-1000 złotych.  

Jeże domowe – to musisz wiedzieć

Jeże domowe są zwierzętami, które najbardziej aktywne są wieczorem i w nocy – to podstawowa informacja zwłaszcza dla rodziców, którzy chcą kupić jeżyka domowego dziecku. W ciągu dnia domowy jeż śpi i nie należy mu przeszkadzać, czyli wyjmować z terrarium. Może więc się okazać, że dziecko nie będzie miało możliwości ani zabawy z jeżykiem, ani zaobserwowania jego aktywności. Co jeszcze trzeba wiedzieć o jeżach domowych zanim zdecydujemy się na ich zakup? Oto kilka podstawowych informacji na temat ich zachowania i potrzeb:

 • Inteligencja jeżyków domowych jest zbliżona do inteligencji chomików. 
 • Jeże domowe nieszczególnie potrzebują kontaktu z człowiekiem. 
 • Jeże jako zwierzęta domowe mogą nauczyć się niektórych zachowań, ale będą to tylko podstawy. Tresowanie jeżyka wymaga od hodowcy ogromnej cierpliwości i delikatności. 
 • Jeże domowe nie są z natury agresywne – kolce przydają im się tylko do obrony w sytuacjach stresowych. 
 • Typowy jeż domowy to zwierzę nieśmiałe i bardzo długo może się bać opiekuna, jeżyki domowe wymagają od właściciela dużo cierpliwości – przyzwyczajenie się do miejsca i osoby trwa długo. 
 • Nie są to bardzo wymagające zwierzęta, nie są bardzo głośne, więc nie powinny sprawiać kłopotów w trakcie hodowli. 
 • Większość jeży domowych wymaga sprzątania klatki tylko raz w tygodniu (chociaż zdarzają się takie, które będą potrzebowały częstszego czyszczenia). 
 • Zdrowy jeż nie wydziela żadnych charakterystycznych zapachów, jak myszy lub fretki, co jest wielką zaletą.
 • W przeciwieństwie do psów i kotów, jeże nie wywołują alergii. 
 • Wbrew pozorom, nie są gryzoniami – nasze meble są więc bezpieczne.
 • Chociaż należy z nimi chodzić na coroczne kontrole do weterynarza, nie wymagają regularnych szczepień. 
 • Jeże domowe mogą ugryźć, chociaż nie jest to u nich forma agresji, a komunikacji.  

Jeż domowy – kupujemy terrarium

Optymalna temperatura dla jeża domowego to 23 st. C, więc jeśli temperatura w domu właściciela jest niższa, w okolicach klatki jeża powinno pojawić się dodatkowe źródło ciepła. Odpowiednia temperatura jest bardzo ważna, ponieważ w temperaturze poniżej 22 st. C zwierzę może popaść w śmiertelną hibernację (mowa tu o pigmejskich jeżach afrykańskich, czyli tych które kupujemy do hodowli w domu).

Jeże domowe powinny samodzielnie zajmować terrarium, lub odpowiednio dużą klatkę dla gryzoni, jedynie samice mogą żyć razem w jednej klatce. Optymalne terrarium dla jednego jeżyka domowego ma to 120 cm długości, 50 cm głębokości i 40 cm wysokości. Pamiętajmy, że jeże domowe wymagają sporo miejsca i ruchu, dlatego w terrarium powinno być miejsce na akcesoria, jak np. kołowrotek do biegania, można kupić terrarium piętrowe z kładkami i tunelami, którymi jeż będzie się przemieszczał. Terrarium może być mniejsze, jeśli spełnia tylko funkcję sypialni, a zwierzę na noc jest wypuszczane, żeby swobodnie mogło biegać po pokoju. Pamiętajmy, że ruch dla jeża domowego jest bardzo ważny, bo łatwo ulega on otłuszczeniu.

Czytaj też: Mata grzewcza do terrarium - jak zamontować

Domowy jeż – opieka

Ilość pracy, którą włożymy w opiekę domowym jeżem zależy głównie od czystości osobnika i czasu, jaki właściciel może poświęcić. Domowe jeże nie wymagają dużo – zapewnienie im świeżego jedzenia, wody i cotygodniowe czyszczenie klatki to potrzebna podstawa. Jeże nie muszą być wyprowadzane i rzadko potrzebują kąpieli. Z natury są ciche, więc nie są bardzo absorbujące, kiedy się nimi nie zajmujemy. Jeśli zadbamy o czystą klatkę i odpowiednią dietę, nie będą nawet wydzielać żadnych nieprzyjemnych zapachów. Pamiętajmy, że większość jeży domowych to bardzo czyste zwierzęta.

Rzadko trafiają się jednak jeże, które będą bardzo brudzić klatkę i zmuszać właściciela do częstego sprzątania. Chociaż jeże czyszczą się same przez lizanie, drapanie i strząsanie, czasem będą potrzebować pomocy właściciela. Jeśli na kolcach lub łapach zbierają się odchody, trzeba będzie zwierzę wykąpać. Oto co trzeba wiedzieć o kąpieli jeża domowego:

 • Jeżyka domowego kąpiemy w misce z niewielką ilością wody. 
 • Temperatura wody powinna wynosić ok. 35 stopni Celsjusza. 
 • Przy myciu można posłużyć się szczoteczka do zębów i szamponem dla dzieci. 
 • Po kąpieli trzeba dokładnie osuszyć zwierzę (ręcznikiem papierowym lub delikatnym podmuchem suszarki). 
 • Po kąpieli jeż domowy musi trafić do ciepłego terrarium, nie może być narażony na przeciągi.

Jeże domowe - podstawowa dieta

W naturalnym środowisku jeże żywią się głównie insektami, ale są znane z łatwego przystosowania się do panujących warunków – zjadają padlinę, ptasie jaja, jaszczurki, węże albo inne małe zwierzęta, które złapią. W przypadku jeży udomowionych najpopularniejszym pokarmem dla jeży jest sucha karma dla kotów, ale można jeżykowi podawać także:

 • posiekane i ugotowane mięso (nie może to być mięso wieprzowe), 
 • ugotowane jajko, 
 • ugotowaną wątróbkę drobiową, 
 • świerszcze, 
 • karaczany, 
 • dżdżownice, 
 • larwy mączników, 
 • mysie oseski. 

Nie należy też zapominać o stałym dostępie do świeżej wody, nie powinna to być jednak chlorowana woda z kranu. Nie wolno jeżom podawać suszonych owoców, owoców cytrusowych, twardych ziaren, produktów mlecznych, słodyczy. Nie wolno podawać też zbyt ciepłych i zbyt zimnych produktów.

Jeże domowe – choroby

Co najmniej raz w roku trzeba zabrać jeża na wizytę kontrolna do weterynarza. Konieczna jest szybka interwencja weterynarza, gdy zauważymy, że nasz jeż stał się apatyczny, nadmiernie gubi kolce i pojawiają się w ich miejscu łyse placki (wymiana kolców jest naturalnym zjawiskiem występującym w 4., 6., 9. i 12. tygodniu życia), traci apetyt, ma biegunkę, katar, kaszel, świąd skóry. Tylko weterynarz może prawidłowo rozpoznać chorobę i włączyć odpowiednie leczenie.

Fot. 123RF

Polecane

pixel