Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
40 dni na zwrot
Darmowa dostawa od 99 zł

Kategorie

Co jedzą jeże? Czym karmić jeża?

 

Jeże to mięsożerne ssaki, nie znaczy to jednak, że dobrze tolerują każdy rodzaj mięsa. To zwierzęta, które mogą co pewien czas zjeść warzywa i owoce, ale nie wszystkie są dla nich wskazane. Zobacz, jak i czym karmić jeża w ogrodzie, żeby nie zaszkodzić jego zdrowiu.

Czy jeże jedzą jabłka?

Obrazek jeża z jabłkiem na grzbiecie znany z książek, nie do końca oddaje preferencje żywieniowe tych ssaków. Jeże, niezależnie od tego czy dziko żyjące czy hodowlane są zwierzętami mięsożernymi i jeżeli skuszą się na owoce czy warzywa to raczej wyjątkowo. Co więcej, niektóre owoce są dla jeży zakazane. Dlatego zanim zaczniemy hodowle jeży pigmejskich w domu lub będziemy chcieli dokarmiać jeża, który zadomowił się w naszym ogrodzie, trzeba dokładnie poznać zasady żywienia tych zwierząt.

Co jedzą jeże pigmejskie?

Hodowla jeży pigmejskich jest coraz popularniejsza, nic więc dziwnego, że w niektórych sklepach zoologicznych można kupić wszystko, co do obsługi jeża jest potrzebne – terrarium lub odpowiednio duża klatka dla gryzoni, akcesoria, a nawet specjalną karmę dla jeży. Nie oznacza to jednak, że jeża pigmejskiego trzeba żywić wyłącznie taką karmą. Czym karmić jeża? Świetnie sprawdza się także o wiele tańsza karma dla kotów. Sucha karma dla kotów, bazująca na mięsie i bogata w białko będzie odpowiednia.

Pamiętajmy, że sucha karma powinna stanowić większość diety naszego zwierzęcia. Dobrze, żeby była odpowiednio zbilansowana i zawierała co najmniej 30 procent białka i 15 procent tłuszczu. Jeż domowy może jeść także mokrą karmę dla kota i psa, zadbajmy jednak o to, by jej głównym składnikiem było mięso, zwłaszcza drób. Przyjmuje się, że dzienna dawka karmy dla jeża wynosi 60-90 g (mokra karma) i 1828 g (karma sucha).   

Czym karmić jeża?

Dobrym rozwiązaniem mogą być także mięsne obiadki dla niemowląt. Poza tym sami możemy ugotować i rozdrobnić kurczaka, kaczkę, indyka, jagnięcinę czy rybę. Warto ugotować także serca kurze i drobno posiekać. Co pewien czas można jeżowi domowemu podać ugotowane jajko kurze lub przepiórcze. Niewielka ilość owoców i warzyw również powinna znaleźć się w diecie jeży pigmejskich. Do jadłospisu można włączyć:

 • fasolę 
 • groszek 
 • kukurydzę 
 • marchew 
 • jabłka 
 • winogrona.

Każdy lubi przekąski – jeże nie są wyjątkiem. Świetnym pomysłem na przekąskę dla jeża będą insekty, które można kupić w sklepach zoologicznych, takie, jak świerszcze, karaczany, larwy mączniaków i drewnojadów, dżdżownice, mysie oseski. Pamiętajmy jednak, żeby ograniczyć w diecie ilość larw, gdyż jest to bardzo energetyczny posiłek, który może doprowadzić do szybkiego otłuszczenia zwierzęcia. Nie powinno się także podawać jeżom hodowanym w domach robaków znalezionych w ogrodzie, bo mogą być one siedliskiem groźnych pasożytów. Pamiętajmy także, że jeże cały czas potrzebują stałego źródła wody. Zapewnienie im dużego poidełka z niechlorowaną woda i częste wymienianie wody jest niezwykle ważne dla zdrowia zwierzęcia.

Czym nie karmić jeża?

Jeże nie tolerują laktozy, więc nie powinny dostawać mleka. Laktoza wywołuje u jeży biegunkę. Nie powinno się także podawać jeżom innych pokarmów, w tym:

 • chleba (nie dostarcza jeżom żadnych wartości odżywczych), 
 • wieprzowiny (jeże źle trawią ten rodzaj mięsa), 
 • owoców cytrusowych, 
 • twardych nasion, np. orzechów, migdałów, 
 • słodyczy, 
 • potraw przyprawionych. 

Pamiętajmy także, żeby jeżom nie podawać pokarmu zbyt ciepłego i zbyt zimnego, najlepiej, żeby miał temperaturę pokojową. Jedzenie w postaci suchej karmy można ukrywać w różnych zakątkach terrarium, a insekty wypuszczać żywe, tak żeby jeż wykazał inicjatywę w zdobyciu pokarmu.

Co jedzą jeże na wolności?

Mało kto wie, czym karmić jeża w ogrodzie. Naukowcy na podstawie analizy odchodów jeży dzikich oraz zawartości żołądków zwierząt, które zginęły pod kołami aut ustalili, że najchętniej zjadane przez dzikie jeże są:

 • dżdżownice, 
 • żuki, 
 • ślimaki, 
 • gąsienice, 
 • skorki, 
 • wije. 

Dodatkowo, jeże chętnie żywią się od czasu do czasu padliną: żabami, młodymi gryzoniami, pisklakami, ptasimi jajami oraz owocami. Średniej wielkości jeż zjada około 70 g pokarmu na dobę.

Co jedzą jeże zimą?

Susza i ostre zimy to czas, kiedy jeże żyjące dziko w naszej okolicy będą wdzięczne za pomoc. W takich sytuacjach możliwości znalezienia naturalnego pożywienia drastycznie maleje, a organizm jeży przestawia się na bardziej oszczędnościowy tryb. Wystarczy ustawić im w ogrodzie miskę ze świeża wodą i odrobinę dodatkowego pożywienia, żeby pomóc zwierzętom w tym trudnym czasie. Nasza pomoc ma jednak tylko uzupełnić dietę dzikiego jeża, a nie osłabić jego instynkt łowczy.

Co jedzą małe jeże?

Dodatkowo, gdy w naszym ogrodzie lub na drodze znajdziemy maleńkiego jeża, który właśnie stracił swoja matkę, weźmy go do domu i spróbujmy wykarmić. Nie wolno mu jednak podawać mleka krowiego, jedynym preparatem, który można karmić oseski jeża jest preparat mlekozastępczy dla psich szczeniąt Royal Canin Babydog Milk. Karmienie jeża wykonujemy za  pomocą małej strzykawki. Gdy mamy pod opieka jeża wycieńczonego i chorego lub po wypadku, który nie może samodzielnie jeść, warto sięgnąć po preparat Royal Canin Convalescence Support Instant Diet i także podawać go za pomocą strzykawki.  

Czym karmić jeża w ogrodzie?

Zasady są tu takie same, jak w przypadku jeży domowych, warto podrzucać do miseczki gotowaną wołowinę lub mokra karmę dla kota o dużej zawartości mięsa. Warto też stworzyć jeżom dogodne warunki do samodzielnego szukania pokarmu w naszym ogrodzie. Jedną z najlepszych rzeczy, jakie możemy zapewnić dzikim zwierzętom, to pozostawienie starych pni i spróchniałych kłód drewna.

Takie miejsca to doskonałe źródło naturalnego pokarmu dla jeża, a także miejsce schronienia, w którym zimą mogą hibernować, a na wiosnę się rozmnażać. Jeże często korzystają także z kompostownika, w którym znajdują bogate w białko bezkręgowce. Pamiętajmy więc, by uważać, kiedy przerzucamy kompost, bo możemy natknąć się na jeża. Tymczasem oczko wodne pomoże zapewnić zwierzętom wodę, i wodne insekty. Okazuje się, że jeże potrafią świetnie pływać, trzeba tylko zapewnić im lekko nachylone zejście do wody, by mogły swobodnie wejść i wyjść ze stawu.

Fot. 123RF