Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
40 dni na zwrot
Darmowa dostawa od 99 zł

Jakie zioła są odpowiednie dla królika?

Zioła stanowią bardzo ważny składnik w króliczej diecie. Króliki powinny jeść rośliny zielne każdego dnia ponieważ mają one korzystny wpływ na ich zdrowie i samopoczucie. Dowiedz się, jakie zioła królik lubi najbardziej, co zielonego może jeść i jak podawać zioła pupilowi.

Po co królikowi zioła?

Zioła dla królika są wspaniałą bazą dietetyczną. W zielonych, kolorowych i podziemnych częściach roślin znajdują się cenne witaminy i minerały oraz błonnik i białko, dzięki którym nasze żywe pluszaki lepiej funkcjonują na co dzień. Okazuje się, że zioła, które lubi królik, mają dobroczynny wpływ na działanie różnych narządów oraz całych układów w jego organizmie, m.in. dobrze wpływają na system trawienny, krążeniowy, moczowy i oddechowy. Dzięki ziołom królik ma też zagwarantowaną ładną sierść i zdrową skórę. Co więcej rośliny zielne wspierają jego układ odpornościowy oraz metabolizm. Natomiast twardsze, włókniste części ziół zapewniają zwierzakom możliwość ścierania zębów.
Dieta dla królika, w której nie brakuje różnorodnych ziół, stanowi zapewnienie spożycia posiłku przez futrzastego pupila. Te małe stworzonka uwielbiają bowiem smak ziela, co korzystnie wpływa na ich apetyt. Można je podawać jako główny posiłek, jako dodatek do dań głównych, czy jako przysmaki dla królika, bądź traktować jako formę nagrody lub przekupstwa.
Pamiętajmy o tym, że w naturze króliki żywią się różnymi ziołami, dlatego dostarczajmy naszemu puszystemu ulubieńcowi odmiennych roślin, by dostarczyć mu możliwie jak najwięcej korzystnych dla jego zdrowia substancji.

Jakie zioła może jeść królik?

Jakie zioła dla królika są najlepsze? Można tu wymienić cały wachlarz roślin, jednak takie zioła podstawowe dla królika, czyli absolutny must have, stanowią następujące rośliny: liście babki lancetowatej i babki szerokolistnej, ponadto mniszek lekarski, skrzyp polny, koniczyna, pokrzywa, krwawnik pospolity, mięta, melisa, szałwia oraz jeżówka. Wymienione zioła codziennie dobre dla królika. Poza nimi warto co jakiś czas raczyć naszego przytulnego pupila takimi rarytasami jak np. tymianek, bazylia, rdest ptasi, gwiazdnica pospolita, rozmaryn, czy tasznik pospolity. Króliki nie pogardzą też suszonymi kwiatami. Za najsmaczniejsze uważają m.in. kwiat słonecznika, hibiskusa, koniczyny, lawendy, stokrotki, nagietka, malwy i rumianku. Co więcej, do króliczego menu możemy dorzucać od czasu do czasu liście niektórych krzewów owocowych oraz drzew, np. porzeczki, maliny, truskawki, brzozy, wierzby, jabłoni i gruszy.

A jakie zioła dla królika miniaturki? Dokładnie te, które zostały wymienione powyżej.

Dobrze, aby zebrane rośliny pochodziły z pewnych, ekologicznych upraw, bądź własnej działki, czy terenu, który jest położny z dala od smogu i zgiełku miejskiego.

Gotowe zioła dla królika

Jakie zioła może jeść królik? Jeśli nie mamy warunków do regularnego „wypasania” naszego pupila oraz podawania mu ziół z przydomowego ogródka, warto postawić na sprawdzonych producentów pożywienia dla królików. Przygotowaliśmy dla Was przykładową listę produktów zawierających zioła dla królika.

Oto ona:

  • gryzak hibiskusowo-orzechowy marki Ham&Stake – składający się m.in. z hibiskusa, rumianku, drewna brzozowego i orzecha arachidowego;
  • przysmaki dla gryzoni i królików marki Vitapol – kolba do zawieszenia w klatce, zawierająca m.in. lucernę;
  • kostka wapienna marki Vitapol – przysmak dla królika m.in. z mniszkiem lekarskim;
  • smakers w postaci kolby dla królika – przekąska dla królika marki Vitapol z kwiatami hibiskusa, malwy, nagietka, rumianku, płatkami róży i słonecznika;
  • kolbaton Korona Natury dla królika – posiłek uzupełniający marki Certech; w opakowaniu znajdują się dwie kolby o smaku koniczyny z maliną oraz babki lancetowatej z nagietkiem;
  • pokrzywa suszona marki Vita Herbal.

Wielu producentów posiłków dla domowych zwierząt oferuje gotowe karmy dla królika. Jednym z nim jest Versele Laga, który przygotował dla tych małych zwierzątek m.in. suchą karmę dla dorosłych królików Complete Cuni Adult, składającą się np. z ziaren zbóż, traw, ale też tymotki, nagietka i innych ziół. Kolejną propozycją jest sucha karma dla królika marki Beaphar (Nature Kaninchen) m.in. z tymotką i cykorią.

To może Cię zainteresować: Co jedzą króliki miniaturki

W jaki sposób serwować zioła królikowi?

Królikom najlepiej podawać zioła w postaci suszonej, jednak raz na jakiś czas spokojnie możemy je poczęstować świeżo zebranymi dobrami z łąk i pól. Zerwane ziele wystarczy dokładnie umyć pod ciepłą wodą, a następnie starannie wysuszyć.
Tym uroczym pupilom najlepiej wrzucać gotowe rośliny zielne do specjalnego paśnika, przyczepianego do klatki. Wówczas zapewniamy zwierzęciu namiastkę „wypasania” łąkowego. Poza tym w ten sposób żywność nie brudzi się np. zwierzęcymi odchodami oraz nie marnuje. Ciekawostką jest gotowy do spożycia paśnik wykonany z brzozy, mieszczący w środku m.in. suszone zioła nagietka i pokrzywy. Taki produkt oferuje marka Ham-Stake.
Są też klatki dla gryzoni, które od razu zostały wyposażone w plastikowy paśnik. Przykładem może być klatka dla królika marki Zolux (Classic).
Zioła w króliczym jadłospisie stanowią około 10% dziennego zapotrzebowania żywieniowego. Dlatego nie zapominajmy o dodaniu do menu królika tego ważnego komponentu.

Komentarze

Nie znaleziono opinii

Nowa wiadomość