Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jakie akwarium wybrać dla bojownika?

2022-09-23
Jakie akwarium wybrać dla bojownika?

Jakie akwarium wybrać dla bojownika?

Wiele osób, które urzekła uroda bojownika, rozważa jego zakup do domowego akwarium jako rozpoczęcie przygody z akwarystyką. W związku z tym zagadnieniem rodzi się pytanie: jakie akwarium dla bojownika będzie najlepsze? A co z jego wyposażeniem?

Akwarium dla bojownika – jaka wielkość będzie optymalna?

Warto przyjąć ogólną zasadę: im większe akwarium, tym lepiej. Minimum, które należy uwzględnić, przynajmniej na początek, to 25 litrów. Jeżeli budżet i przestrzeń w domu na to pozwalają, dobrym rozwiązaniem będzie od razu zakup większego zbiornika, na przykład tego o pojemności 50 litrów. Jest to przydatne szczególnie ważne zwłaszcza wtedy, jeśli masz w planach zwiększenie liczebności osobników w najbliższej przyszłości. Dodatkowo większy litraż zmniejsza stężenie toksycznego dla ryb amoniaku, pochodzącego z ich odchodów. Większa przestrzeń jest korzystna z innych względów, mianowicie ryby są względem siebie bardziej agresywne. Zbyt mały zbiornik sprawia, że ryby pływają w wodzie mocno zanieczyszczonej toksynami, co nie wpływa dobrze na ich stan zdrowia.

Nim zdecydujesz się na łączenie rybek w jednym akwarium koniecznie sprawdź z jakimi rybkami może żyć bojownik i jak łączyć ze sobą osobniki tego samego gatunku. Bojowniki źle znoszą obecność drugiego samca w tym samym zbiorniku, a ich łączenie może skończyć się wzajemnym okaleczaniem, a nawet śmiercią rybki.

Przeczytaj również: Domowe akwarium. Od czego zacząć – najczęstsze problemy

Jak urządzić akwarium dla bojownika? Kształt zbiornika jest ważny

Podczas dobierania akwarium warto rozważyć kwestię jego optymalnego kształtu. Najłatwiejszy do zagospodarowania przez akwarystę jest zbiornik na planie prostokąta, który ułatwia sadzenie roślin, dodawanie akcesoriów takich jak kamienie czy gałęzie, ale też jest przydatny z punktu widzenia montażu filtra, oświetlenia czy pokrywy górnej. Ze względów praktycznych akwaria typu kule nie powinny być brane pod uwagę. Nie tylko zamocowanie niezbędnego oprzyrządowania jest na niej utrudnione, ale również niewielka średnica uniemożliwia rybie normalne funkcjonowanie. Podczas zakupu akcesoriów dla nowego domownika przydatna będzie też karma dla ryb. W przypadku problemów z jej doborem warto poprosić o pomoc obsługę sklepu.

Wyposażenie akwarium dla bojownika – zakup filtra

Każdy początkujący akwarysta musi zdawać sobie sprawę, że zbiornik zamieszkiwany przez ryby musi mieć filtr z wkładem biologicznym. Zazwyczaj wkład ten jest wykonany z ceramiki. Filtr podczas działania nie powinien wzburzać wody, gdyż może to wpłynąć niekorzystnie na dobrostan ryby zamieszkującej zbiornik. Dlatego też optymalną opcją jest wybór filtra akwarystycznego o niedużej mocy.

Przeczytaj również: Filtr do akwarium - filtr zewnętrzny, filtr akwariowy

Czy pokrywa w akwarium dla bojownika jest potrzebna?

Pokrywa akwarium jest jak najbardziej zalecana, żeby nie powiedzieć konieczna. Większość ryb, w tym bojownik, mają tendencję do wyskakiwania ponad powierzchnię wody. Z uwagi na ryzyko wypadnięcia ze zbiornika lub przedostania się z zewnątrz do wody przedmiotów niepożądanych akwarium powinno być przysłonięte pokrywą lub szybą. Takie zamknięcie wyklucza też ryzyko powstawania przeciągów, które mogą mieć bardzo zły wpływ na zwierzęta żyjące w zbiorniku. Zaopatrzenie się w pokrywę minimalizuje też problem wahań temperatur.

Przygotowanie akwarium dla bojownika - oświetlenie

Oświetlenie nie jest punktem obowiązkowym na liście wyposażenia dla akwarysty zainteresowanego hodowlą bojowników. Jednak z uwagi na obecność żywych roślin oraz możliwość lepszego wyeksponowania ryby i podziwiania jej piękna zdecydowanie warto zaopatrzyć się w lampę LED.

Zakładanie akwarium dla bojowników – wybór odpowiedniego podłoża

Jeśli chodzi o podłoże do akwarium, to nie jest ono niezbędne, choć bardzo przydatne. Odpowiednio dobrane, przepuszczalne podłoże ułatwia utrzymanie wody w czystości i jej odpowiednie filtrowanie. Jest też przydatne dla posadzonych w zbiorniku roślin. Te są bardzo potrzebne – nie tylko jako kryjówka i naturalny element życia oraz budowania miejsca do rozrodu, ale także jako skuteczne filtry neutralizujące szkodliwy dla ryb amoniak.

Przeczytaj również: Jak czyścić akwarium – czym i jak często?

Grzałka do akwarium dla bojownika – potrzebna czy nie?

Początkujący, niedoświadczeni hodowcy mogą zastanawiać się również nad potrzebą zakupienia grzałki do akwarium. W ciepłych miesiącach roku może się ona okazać zbędna, gdyż bojownik świetnie czuje się w temperaturze pokojowej, gdy temperatura wody przekracza 20 stopni Celsjusza. W zimniejszych okresach podgrzewanie wody może jednak okazać się niezbędne – zwłaszcza gdy temperatura w pomieszczeniu nie jest stała.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2022

Polecane

pixel