Darmowa dostawa od 119,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Domowe akwarium – od czego zacząć? Najczęstsze problemy

2022-07-01
Domowe akwarium – od czego zacząć? Najczęstsze problemy

W artykule znajdziesz wskazówki dotyczące stawiania pierwszych kroków w akwarystyce. Podpowiemy jak dobrać wielkość akwarium oraz gdzie je ustawić. Zaradzimy też kłopotom początkującego akwarysty, takim jak np. brązowa woda w akwarium i glony w wodzie.

 

Jak duże akwarium kupić?

To, jak duże akwarium kupić, zależy od kilku czynników. Przede wszystkim weźmy pod uwagę wielkość przestrzeni, w której stanie nasz nabytek, poza tym odnieśmy się do ilości i zapotrzebowania ryb i innych wodnych stworzonek oraz roślinek, jakie pragniemy umieścić w akwarium. Zatem najpierw decydujemy na czym stanie akwarium, wymierzamy to miejsce (czyli szafkę, komodę, czy półkę) i zgodnie z otrzymanymi wymiarami dokonujemy zakupu sprzętu. Mamy też na uwadze potrzeby wybranych ryb.
Pamiętajmy, że rybom nie może być zbyt ciasno w ich nowym „lokalu”, więc wszystkie wazony, szklane kule i tym podobne pomysły nie sprawdzą się w tym wypadku. Jednak uznaje się, że najmniejszym dopuszczalnym wymiarem szklanego domku jest takie o pojemności 30 litrów. Można tam umieścić niewielkie stadko drobnych rybek (do 5 cm). Rybom tropikalnym wygodniej będzie natomiast w domku o pojemności około 60 l. Jeśli dysponujemy dużą ilością miejsca i marzy nam się duży przekrój gatunków ryb, wybierzmy akwarium 120 l lub większe.
Ponadto oceńmy swoje możliwości finansowe, ponieważ wydatki nie kończą się na akwarium dla ryb. Potrzebne będą także inne akcesoria do akwarium, takie jak m.in. filtr wodny, grzałka, oświetlenie, deszczownia, itp. No i oczywiście dodajmy do tego zakup ryb i innych wodnych okazów, żwirku, kamyków, ozdób oraz pokarmu dla ryb.

Gdzie ustawić akwarium w pokoju?

Akwarium powinno stanąć w takim miejscu, które nie jest ani przesadnie nasłonecznione, ani zbyt zaciemnione. Rybkom akwariowym może też przeszkadzać zbyt intensywne sztuczne oświetlenie padające na zbiornik wodny. Nie stawiajmy też szklanego domu dla ryb w przeciągach oraz przy grzejnikach, czy innym sprzęcie grzewczym lub chłodzącym.

Co więcej musimy wybrać solidne, trwałe podłoże dla naszego akwarium, żeby zwierzęta, które umieścimy w środku znalazły w nim bezpieczną przystań. Najlepiej sprawdzi się w tej roli specjalna szafka pod akwarium lub po prostu wytrzymała komoda albo półka. Bezpośrednio pod akwarium warto umieścić matę ochronną, wykonaną z grubej, odpornej na uszkodzenia pianki. Ta podkładka pod akwarium stanowi ochronę jego szklanego dna, poza tym ogranicza uciekanie ciepła oraz niweluje zużycie energii elektrycznej potrzebnej do nagrzania wody. Proponujemy użyć uniwersalnej maty marki Aquael, dostępnej w naszym sklepie internetowym Max&Mrau.

Skąd brązowa woda w akwarium?

Wielu początkujących akwarystów na jakimś etapie przygody z rybkami staje przed dylematem: dlaczego mam brązową wodę w akwarium? Może mieć to związek z umieszczeniem na dnie zbiorniczka ozdobnego korzenia lub innej ozdoby, której przed włożeniem do akwarium porządnie nie umyliśmy i nie wygotowaliśmy. Wykonajmy te czynności i po ostudzeniu do temperatury pokojowej jeszcze raz zatopmy w akwarium. To powinno pomóc. 

Co ważne, zanim wlejemy wodę do akwarium, powinna ona odstać. W przeciwnym razie, może szybko zbrązowieć.

Innym powodem brązowej wody w akwarium może być brak lub źle działający filtr akwariowy. Nasz sklep oferuje szeroką gamę filtrów do akwarium. Oto kilka propozycji:

  • filtr przelotowy Versamax mini marki Aquael – to kaskadowy filtr o funkcji filtra zewnętrznego i wewnętrznego;
  • wewnętrzny filtr Aquael Fun 2 Plus;
  • zewnętrzny i wewnętrzny filtr Aquael Multi Kani 800;
  • miniaturowy filtr turbinowy do akwariów słodkowodnych Aquael Pat-Mini;
  • wewnętrzny filtr Aquael Turbo 2000 N (V2);filtr wewnętrzny Aquael Uinifilter 500 UV Power.
Doraźnie można użyć też uzdatniacza wody, który kupimy w każdym sklepie akwarystycznym.

To może Cię zainteresować: Zakładanie akwarium - jak założyć akwarium?

Dlaczego w akwarium rosną glony?

Glony w akwarium – w niewielkiej ilości – oznaczają, że woda jest dobrze oświetlona, a substancje odżywcze w zbiorniku są na właściwym poziomie. Jednak zbyt duża ilość glonów stanowi nie tylko problem estetyczny, ale też zagraża życiu zwierząt i roślin akwariowych oraz czystości wody. 
Aby glony nie rosły w akwarium, należy zaopatrzyć się w wydajny filtr do wody oraz dobrać odpowiednią moc oświetlenia. Poza tym nasze akwarium powinniśmy zasiedlić zwierzątkami, które żywią się glonami, czyli np. glonojadem, molinazją ostroustą, otoskiem przyujściowym, czy tzw. kosiarką.Jeśli zauważymy na szybie lub innym elemencie akwarium nalot z glonów, od razu powinniśmy go delikatnie zetrzeć. Poza tym regularnie odmulajmy podłoże. 
Akwarium w glonach może też wynikać ze zbyt dużej podaży mikroelementów, dlatego na czas walki z tymi obślizgłymi stworzeniami wstrzymajmy wrzucanie do wody środków z mikroelementami. Inną przyczyną zasiedlania się glonów w wodzie może być zbyt duża liczba rybek i/lub roślin umieszczona w akwarium.
Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2022

Polecane

pixel