Jak czyścić akwarium: czym i jak często?

Posiadanie akwarium wiąże się z wieloma obowiązkami m.in. z dbaniem o żyjące w nim zwierzęta oraz z regularnym czyszczeniem zbiornika. Co więcej – aby cieszyło pięknym wyglądem i było powodem do dumy, warto zatroszczyć się o znajdujące się w nim rośliny. Jak czyścić akwarium oraz w jaki sposób się do tego przygotować?
Czyszczenie akwarium – dlaczego warto to robić?
Prowadzenie akwarium i rozwijanie jego podwodnego życia potrafi sprawić wiele radości i satysfakcji. Odpowiednio zachowana równowaga biologiczna oraz regularne oczyszczanie zbiornika niesie za sobą wiele korzyści – rośliny rosną o wiele bujniej, a rybki, ślimaki czy krewetki nie są narażone na niebezpieczne choroby. Choć niektórym wydaje się to niezwykle proste, wbrew pozorom pielęgnowanie rybek oraz zasadzonej roślinności nie należy do najłatwiejszych czynności. Czym czyścić akwarium?
Aby wyczyszczenie zbiornika przebiegło szybko i bez przeszkód, warto zakupić produkty do pielęgnacji akwarium, m.in.:
- czyścik magnetyczny lub skrobaki do szyb;
- odmulacz;
- pojemniki lub wiadra na wodę;
- miękkie ściereczki i szczotki;
- części zamienne filtrów np. gąbki lub węgiel aktywny.
Niektóre akwaria potrzebują odrobiny wsparcia po ich oczyszczeniu – może to wynikać na przykład z wymiany zbyt dużej ilości wody. Jak sobie z tym poradzić? Pomocne mogą okazać się preparaty do przywracania równowagi biologicznej. Wiele z nich zawiera dobroczynne bakterie, czyli niewielkie organizmy, które wspomogą prawidłowe funkcjonowanie akwarium.
Sprawdź również: Akwarium kula – rybka w kuli, filtr do kuli
Jak czyścić akwarium krok po kroku?
Przed czyszczeniem akwarium, warto przygotować wodę, którą uzupełnisz zbiornik. Świeża woda kranowa może zaszkodzić zwierzętom i roślinom akwariowym, dlatego dzień przed zaplanowanym sprzątaniem umieść jej kilkanaście litrów (od 20% do 30% objętości pojemnika) w czystym wiadrze.
- Czyszczenie akwarium zacznij od jego ścian Na ścianach akwarium może znajdować się cienka warstwa niewidocznych glonów. Czyścik magnetyczny lub skrobak przyłóż do powierzchni i przeciągaj nim w poprzek oraz wzdłuż pojemnika. Do trudnodostępnych miejsc idealnie sprawdzi się niewielkie narzędzie o kątach prostych – dzięki niemu dostaniesz się do jego najbardziej odległych obszarów.
- Filtr – czy należy go czyścić? Pamiętaj o regularnym sprawdzaniu pracy filtra i czyszczeniu go w wodzie zebranej z akwarium. Dzięki temu wszelkie dobroczynne bakterie rozwijające się w jego wnętrzu nadal będą pozytywnie wpływały na jakość wody w pojemniku. Te elementy, które się zniszczyły lub zużyły, wymień na nowe.
- Czyszczenie dna akwarium To niezwykle istotna czynność – na dnie zbiornika znajdują się różne nieczystości, m.in. pozostałości pożywienia czy gnijące fragmenty roślin. Część z nich zbierz ręcznie, a do dokładniejszego oczyszczania dna przyda się odmulacz. To niewielkie urządzenie, które poprzez delikatne zasysanie wody zbiera wszystkie zanieczyszczenia i pozbywa się ewentualnego mułu.
- Zadbaj o rośliny i ozdoby! Wszelkie dekoracje i ozdoby w akwarium warto wyczyścić za pomocą delikatnej ściereczki lub szczoteczki. A co zrobić, jeśli Twoje rośliny się rozrosły? Uporządkuj je poprzez przycięcie i uformuj w estetyczny kształt. To także idealna okazja, by się im przyjrzeć – dokładnie oglądaj powierzchnię liści, a te z widocznymi zmianami chorobowymi usuń ze zbiornika.
- Nie zapomnij o wymianie wody! Zaraz po oczyszczeniu dna oraz ścianek naczynia warto uzupełnić od 20% do 30% jego objętości wcześniej przygotowaną i odstaną wodą. Dzięki temu nie zniszczysz utworzonego już środowiska wodnego i nie wpłyniesz na zdrowie Twoich rybek – zachowasz równowagę biologiczną akwarium. Sprawdź na maxandmrau.pl środki do uzdatniania wody do akwarium.
- Pamiętaj o wyposażeniu na zewnątrz pojemnika To równie ważne, co dbanie o rośliny i karmienie rybek – nie zapominaj o dokładnym przecieraniu lamp, zewnętrznych części filtra czy samego pojemnika akwarium. Zewnętrze ściany szklanego naczynia wytrzyj za pomocą ściereczki z mikrofibry lub przy użyciu delikatnych środków chemicznych.
Co ile czyścić akwarium?
Rutynowe sprawdzanie zbiornika, jego wyposażenia i filtrów powinno stać się cotygodniowym obowiązkiem każdego miłośnika podwodnego świata. Co ile czyścić akwarium? To wszystko zależy od:- wielkości szklanego pojemnika – im mniejszy, tym częściej trzeba go czyścić;
- ilości roślin – im więcej porasta dno, tym rzadziej należy go porządkować;
- liczby zwierząt – dużo mieszkańców podwodnego świata wiąże się z większą ilością odchodów i niespożytego pożywienia.