Darmowa dostawa od 119,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak czyścić akwarium: czym i jak często?

2022-02-28
Jak czyścić akwarium: czym i jak często?

Posiadanie akwarium wiąże się z wieloma obowiązkami m.in. z dbaniem o żyjące w nim zwierzęta oraz z regularnym czyszczeniem zbiornika. Co więcej – aby cieszyło pięknym wyglądem i było powodem do dumy, warto zatroszczyć się o znajdujące się w nim rośliny. Jak czyścić akwarium oraz w jaki sposób się do tego przygotować?

Czyszczenie akwarium – dlaczego warto to robić?

Prowadzenie akwarium i rozwijanie jego podwodnego życia potrafi sprawić wiele radości i satysfakcji. Odpowiednio zachowana równowaga biologiczna oraz regularne oczyszczanie zbiornika niesie za sobą wiele korzyści – rośliny rosną o wiele bujniej, a rybki, ślimaki czy krewetki nie są narażone na niebezpieczne choroby. Choć niektórym wydaje się to niezwykle proste, wbrew pozorom pielęgnowanie rybek oraz zasadzonej roślinności nie należy do najłatwiejszych czynności.
Utrzymywanie w czystości zbiornika hamuje rozwój m.in. groźnych mikroorganizmów i glonów, które szkodzą podwodnej florze i faunie. Gnijące części roślin, niezjedzony pokarm oraz inne resztki organiczne wpływają na jakość wody i stężenie np. fosforanów, a także innych szkodliwych związków chemicznych.
To może Cię zainteresować: Akwarium – czyszczenie akwarium
Warto wiedzieć: Nadmierna ilość fosforanów towarzyszy szybszemu i bujniejszemu rozkwitowi glonów, które mogą mieć różne odcienie – począwszy od zieleni, skończywszy na czerni.

Czym czyścić akwarium?

Aby wyczyszczenie zbiornika przebiegło szybko i bez przeszkód, warto zakupić produkty do pielęgnacji akwarium, m.in.:

 • czyścik magnetyczny lub skrobaki do szyb;
 • odmulacz;
 • pojemniki lub wiadra na wodę;
 • miękkie ściereczki i szczotki;
 • części zamienne filtrów np. gąbki lub węgiel aktywny.

Niektóre akwaria potrzebują odrobiny wsparcia po ich oczyszczeniu – może to wynikać na przykład z wymiany zbyt dużej ilości wody. Jak sobie z tym poradzić? Pomocne mogą okazać się preparaty do przywracania równowagi biologicznej. Wiele z nich zawiera dobroczynne bakterie, czyli niewielkie organizmy, które wspomogą prawidłowe funkcjonowanie akwarium.

Sprawdź również: Akwarium kula – rybka w kuli, filtr do kuli

Jak czyścić akwarium krok po kroku?

Przed czyszczeniem akwarium, warto przygotować wodę, którą uzupełnisz zbiornik. Świeża woda kranowa może zaszkodzić zwierzętom i roślinom akwariowym, dlatego dzień przed zaplanowanym sprzątaniem umieść jej kilkanaście litrów (od 20% do 30% objętości pojemnika) w czystym wiadrze.

 • Czyszczenie akwarium zacznij od jego ścian Na ścianach akwarium może znajdować się cienka warstwa niewidocznych glonów. Czyścik magnetyczny lub skrobak przyłóż do powierzchni i przeciągaj nim w poprzek oraz wzdłuż pojemnika. Do trudnodostępnych miejsc idealnie sprawdzi się niewielkie narzędzie o kątach prostych – dzięki niemu dostaniesz się do jego najbardziej odległych obszarów.
 • Filtr – czy należy go czyścić? Pamiętaj o regularnym sprawdzaniu pracy filtra i czyszczeniu go w wodzie zebranej z akwarium. Dzięki temu wszelkie dobroczynne bakterie rozwijające się w jego wnętrzu nadal będą pozytywnie wpływały na jakość wody w pojemniku. Te elementy, które się zniszczyły lub zużyły, wymień na nowe.
Zapamiętaj: Sprawdzaj filtr akwariowy raz na kilka tygodni, a jego czyszczeniem zajmij się jakiś czas po wymianie wody w akwarium. Dzięki temu nie naruszysz delikatnego podwodnego ekosystemu.  
 • Czyszczenie dna akwarium To niezwykle istotna czynność – na dnie zbiornika znajdują się różne nieczystości, m.in. pozostałości pożywienia czy gnijące fragmenty roślin. Część z nich zbierz ręcznie, a do dokładniejszego oczyszczania dna przyda się odmulacz. To niewielkie urządzenie, które poprzez delikatne zasysanie wody zbiera wszystkie zanieczyszczenia i pozbywa się ewentualnego mułu.
 • Zadbaj o rośliny i ozdoby! Wszelkie dekoracje i ozdoby w akwarium warto wyczyścić za pomocą delikatnej ściereczki lub szczoteczki. A co zrobić, jeśli Twoje rośliny się rozrosły? Uporządkuj je poprzez przycięcie i uformuj w estetyczny kształt. To także idealna okazja, by się im przyjrzeć – dokładnie oglądaj powierzchnię liści, a te z widocznymi zmianami chorobowymi usuń ze zbiornika.
Przeczytaj także: Akwarium – aranżacja akwarium, rybki w akwarium
 • Nie zapomnij o wymianie wody! Zaraz po oczyszczeniu dna oraz ścianek naczynia warto uzupełnić od 20% do 30% jego objętości wcześniej przygotowaną i odstaną wodą. Dzięki temu nie zniszczysz utworzonego już środowiska wodnego i nie wpłyniesz na zdrowie Twoich rybek – zachowasz równowagę biologiczną akwarium. Sprawdź na maxandmrau.pl środki do uzdatniania wody do akwarium.
 • Pamiętaj o wyposażeniu na zewnątrz pojemnika To równie ważne, co dbanie o rośliny i karmienie rybek – nie zapominaj o dokładnym przecieraniu lamp, zewnętrznych części filtra czy samego pojemnika akwarium. Zewnętrze ściany szklanego naczynia wytrzyj za pomocą ściereczki z mikrofibry lub przy użyciu delikatnych środków chemicznych.

Co ile czyścić akwarium?

Rutynowe sprawdzanie zbiornika, jego wyposażenia i filtrów powinno stać się cotygodniowym obowiązkiem każdego miłośnika podwodnego świata. Co ile czyścić akwarium? To wszystko zależy od:
 • wielkości szklanego pojemnika – im mniejszy, tym częściej trzeba go czyścić;
 • ilości roślin – im więcej porasta dno, tym rzadziej należy go porządkować;
 • liczby zwierząt – dużo mieszkańców podwodnego świata wiąże się z większą ilością odchodów i niespożytego pożywienia.
Dopiero zaczynasz przygodę z prowadzeniem akwarium? Pamiętaj o terminie czyszczenia – im mniej czasu upłynęło od nalania wody i wprowadzenia pierwszych organizmów, tym częściej wymaga on kontroli i usuwania pojawiających się nalotów czy glonów.
Zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com
Pokaż więcej wpisów z Luty 2022

Polecane

pixel