Darmowa dostawa od 119,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Akwarium kula: czy rybka w kuli to dobre rozwiązanie?

2018-08-20
Akwarium kula:  czy rybka w kuli to dobre rozwiązanie?

Akwarium kula i złota rybka w kuli wyglądają doskonale, ale tylko w bajkach. W rzeczywistości typowe akwarium kula wśród doświadczonych akwarystów postrzegane jest jako najgorsze rozwiązanie. Nawet „wszystko znosząca” welonka w kuli może czuć się źle, gdy zacznie brakować tlenu, a związki azotu osiągną zbyt wysokie stężenie. Dlatego jedynym akceptowalnym rozwiązaniem jest bardziej zaawansowane technologicznie akwarium kula z filtrem, grzałką i oświetleniem.

Akwarium kula 

Typowe akwarium kula to jeden z najgorszych pomysłów, na jakie może wpaść osoba pragnąca rozpocząć przygodę z akwarystyką (doświadczeni akwaryści takich pomysłów raczej nie miewają). O ile można jeszcze rozważyć zakup zaawansowanego akwarium o kształcie kuli, lecz wyposażonego w filtr, grzałkę i oświetlenie, o tyle używanie prostych szklanych „wazoników” do hodowli ryb jest dalece niewskazane. Ba, wielu hodowców uważa, że powinno być zakazane. Dlaczego? Zwykłe akwarium kula jest urządzeniem, które naraża zwierzęta na męczarnie i choroby. Kontrowersyjny jest już sam kształt. Jeśli do tego dodać niewielkie rozmiary i jakże częsty brak osprzętu – mamy gotowy  przepis na nieszczęście.

Zdjęcie produktowe

Aquael Grzałka Ultra Heater 50 W - grzałka do akwarium, 50W

Aquael Grzałka Ultra Heater 50 W to nowoczesne urządzenie do podgrzewania wody akwariowej. Szereg udogodnień technologicznych, zwiększają jego skuteczność, wydajność, ograniczają pobór mocy oraz zwiększają bezpieczeństwo ryb.

Sprawdź produkt

Akwarium - kula bez filtra

Złota rybka w kuli to piękny, bajkowy obrazek, który większość z nas zapewne widziała nie raz, jeśli nie na żywo, to choćby w dziecięcych bajkach właśnie. Niestety, rybka w kuli pozbawionej akwarystycznego osprzętu jest obrazkiem z tej samej kategorii, co dziki ptak w zbyt ciasnej klatce. W tym jednak przypadku w grę dodatkowo wchodzi specyfika życia pod wodą, ze szczególnym uwzględnieniem zjawisk takich jak niedostateczna wymiana gazowa czy zaleganie zbędnych produktów przemiany materii. Akwaryści przekonują, że w akwarium kuli, ze względu na specyficzny kształt, często brakuje tlenu. Problemem jest też niewystarczające ulatnianie się azotanów, wskutek czego gromadzą się one w zbiorniku w nadmiernym stężeniu, powodując zagrożenie dla ryb. Niestety, niewielkie rozmiary typowego akwarium kuli (średnica może mieć zaledwie 20-25 cm) sprawiają, że ciężko jest w nim zamontować najprostszy chociaż filtr do akwarium, nie odbierając przy tym rybie resztek i tak mikrej przestrzeni. 

Czytaj: Akwarium holenderskie

Z oczywistych względów negatywnie na rozwój i zdrowie ryby wpływać też będzie brak grzałki do akwarium, za pomocą której regulujemy właściwą temperaturę oraz oświetlenia. Te można wprawdzie dokupić i spróbować zamontować, jednak z niewiadomych przyczyn wiele osób tego nie robi – być może dlatego, że akwarium kula należy do akcesoriów, z którymi do czynienia mają zazwyczaj osoby bez jakiegokolwiek doświadczenia w akwarystyce. 

Zobacz: Filtry i pompy do akwarium

Zdjęcie produktowe

Tetra Pond KOI ColourandGrowth Sticks 1 L

Pokarm premium dla wszystkich gatunków karpi Koi o długości od 25 cm - zapewnia witalność, zdrowy wzrost i intensywne ubarwienie.

Sprawdź produkt
Zdjęcie produktowe

Tetra Pond Wheatgerm Sticks 1 l

Pokarm w postaci pływających pałeczek stworzony z myślą o potrzebach żywieniowych ryb stawowych w okresie jesiennym i wiosennym

Sprawdź produkt

Rybka w kuli bliska obłędu

Większość zwierząt, także ryb, w naturalny sposób poszukuje miejsc, w których może się schronić oraz wypocząć. W akwarium kuli ich nie znajduje – i z racji tego, że w maleńkim zbiorniku nie ma miejsca na korzenie, rośliny oraz inne dekoracje, i z uwagi na fakt, że nie ma w nim żadnych kątów prostych porządkujących przestrzeń i stanowiących naturalną kryjówkę. Brak punktów odniesienia sprawia, że akwarium kula może też prowadzić do dezorientacji przestrzennej, a nawet chorób błędnika. Co więcej, uważa się, że charakterystyczny sposób załamywania światła przez ściany akwarium kuli powoduje pogorszenie wzroku ryb.

Czytaj też: Środki do uzdatniania wody w akwarium

Akwarium - kula z filtrem

Jeżeli jednak jesteśmy niezbicie przekonani co do kulistego kształtu akwarium, wybierzmy rozwiązanie dalece bardziej zaawansowane technologicznie, niż zwykły „wazonik’. Akwarium kula z filtrem (często też z grzałką, oświetleniem i górną klapą) ma wprawdzie okrągły kształt, jest z reguły jednak znacznie większe (średnica przynajmniej 35 cm) i znacznie lepiej przystosowane do obsługi podwodnego świata. O ile proste akwarium kula, które de facto jest niczym więcej, jak tylko przezroczystym wazonem, kosztuje około 20-40 zł, o tyle za profesjonalne akwarium kulę z filtrem zapłacimy od 200 do 400 złotych. Nie trzeba chyba jednak przekonywać, że warto w tym przypadku wydać więcej. 

Rybki do kuli – jakie?

Jakie ryby można trzymać w kuli? Za typowe rybki do kuli uchodzą welonki oraz bojowniki. Welonki szerzej znane są jako „złote rybki” i stereotypowo faktycznie kojarzone są z akwariami o kulistych kształtach. Pamiętajmy jednak, że nawet dla tych ryb, uchodzących za „wszystko znoszące” oraz będące w stanie żyć w pojedynkę, są lepsze rozwiązania, niż akwarium kula. I nie chodzi wyłącznie o wymienione wyżej wady tego typu zbiorników, ale też cechy samych ryb. Dla przykładu - wspomniane welonki w kuli nie będą się dobrze czuć, bo wbrew utartym poglądom oraz pozornej nieruchliwości, są rybami, które lubią mieć dużą przestrzeń do pływania. Ideałem byłoby zapewnienie im przynajmniej 40 litrów wody, tymczasem typowe akwarium kula ma około 20 litrów. 

Czytaj także: Zakładanie akwarium 

 

Polecane

pixel