Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Akwarium holenderskie - akwarystyka holenderska

2018-08-20
Akwarium holenderskie - akwarystyka holenderska

Akwarium holenderskie – czyli jakie?

Akwarium holenderskie to, mówiąc w dużym uproszczeniu, akwarium roślinne, czyli takie, w którym flora zdecydowanie przeważa nad fauną, a w niektórych przypadkach jest jedynym przedmiotem hodowli. Ale uwaga – nie każde akwarium roślinne to akwarium holenderskie, choć zwroty te często są używane w charakterze synonimów. Pamiętać bowiem należy, że akwarium holenderskie to też takie, które oprócz tego, że jest wypełnione roślinami, zostało skomponowane wedle pewnych zasad. 

Nie należy oczywiście w zwrocie „akwarium roślinne w stylu holenderskim” dopatrywać się sugestii, jakoby rośliny w nim hodowane wywodziły się z Niderlandów. Nazwa „akwarium holenderskie” wzięła się stąd, że zasady, o których za chwilę powiemy więcej, określono i zaczęto stosować pierwotnie w akwarystyce holenderskiej, a miało to miejsce jeszcze przed II wojną światową. 

Zobacz: Podłoża do akwarium

Akwarium holenderskie – zasady

Choć w akwarium holenderskim dominuje roślinność i roślinności tej jest bardzo dużo, w żadnej mierze tego typu zbiornik nie przypomina dzikiej podmorskiej dżungli. Akwarium holenderskie jest raczej czymś na kształt bujnego, wielobarwnego a zarazem stonowanego i skomponowanego z klasą ogrodu. Jest to możliwe, bowiem akwarystyka holenderska określa pewne nienaruszalne zasady dotyczące kompozycji.

  • Ilość gatunków w akwarium holenderskim nie powinna przekraczać 10 na 1 metr długości zbiornika. Zapewnia to dużą różnorodność flory przy jednoczesnym zachowaniu porządku.
  • Dominującą rolę w akwarium holenderskim pełnią rośliny zielone, natomiast te wielobarwne mają stanowić wyróżniające się kontrapunkty.
  • Poszczególne gatunki roślin w akwarium holenderskim rosną w skoncentrowanych grupach.
  • Jeden gatunek roślin w akwarium holenderskim może być posadzony tylko w jednym miejscu.
  • W akwarium holenderskim nie sadzamy obok siebie roślin podobnych kształtem, wielkością i ubarwieniem. 
  • Układ roślin w akwarium holenderskim skomponowany jest tak, by te najwyższe znajdowały się z tyłu zbiornika, zaś najniższe (mchy, trawy) – z przodu. Zapewnia to dużą przejrzystość. 

Zobacz: Dekoracje do akwarium

Holenderskie akwarium – oświetlenie

Duża ilość roślin w akwarium holenderskim implikuje konieczność zastosowania intensywniejszego oświetlenia, niż w przypadku „zwykłych” akwariów z fauną. Światło jest bowiem niezbędnym elementem, bez którego rośliny nie są w stanie przeprowadzać procesu fotosyntezy, czyli zamiany dwutlenku węgla i wody w odżywczą glukozę oraz tlen. 

Zobacz: Akwaria

Dobierając moc oświetlenia akwarium holenderskiego, miejmy na uwadze wysokość tzw. słupa wody – wyższy będzie oznaczał konieczność zastosowania mocniejszego światła, tak aby przedostało się ono do dolnych partii zbiornika. W akwariach wyższych niż 50 centymetrów zaleca się stosować oświetlenie o mocy 1W na każdy litr wody, natomiast poniżej granicy 50 cm – 0,7 W na litr. 

Istotna jest też barwa oświetlenia. Do akwarium holenderskiego najkorzystniejsze jest światło niebieskie o długości fal 400-470 nm oraz czerwone (620-680 nm).

Zobacz: Oświetlenie do akwarium

Akwarium holenderskie – nawożenie dwutlenkiem węgla

Do procesu fotosyntezy, oprócz światła, rośliny potrzebują też między innymi dwutlenku węgla. Z uwagi na brak lub znikomą ilość ryb w akwarium holenderskim, w wodzie znajdują się zazwyczaj niewystarczające ilości CO2. Istnieje zatem konieczność nawożenia tego związku. CO2 podaje się w postaci płynnej, uwalnianej ze specjalnego pojemnika i dostarczanej do zbiornika za pomocą wężyka ciśnieniowego. Prawidłowe stężenie dwutlenku węgla w akwarium holenderskim powinno wynosić w granicach 20-30 mg/l. 

Czytaj też: Środki do uzdatniania wody w akwarium

Akwarium holenderskie a japońskie

O ile akwarium holenderskie już dawno zagościło w domach akwarystów na całym świecie, o tyle stosunkowo młodym trendem jest moda na akwaria japońskie – też roślinne, a jednak zupełnie inne. O ile w przypadku akwarium holenderskiego siłą jest bogactwo gatunków i staranna ich kompozycja, o tyle w akwariach japońskich dominuje surowy minimalizm. Akwaryści komponujący wystrój w stylu japoński, często  mają na celu odtworzenie naturalnych warunków panujących w wybranym zakątku świata, na przykład dorzeczu konkretnej rzeki. 

Czytaj też: Zakładanie akwarium - jak założyć akwarium? 

fot. 123RF 

pixel