Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
40 dni na zwrot
Darmowa dostawa od 99 zł

Kategorie

Glony w akwarium - czyszczenie akwarium

Glony w akwarium

Glony są niezwykle rozbudowaną, niejednorodną grupą organizmów żywych, zawierającą przynajmniej 30 tysięcy gatunków, choć niektóre szacunki mówią o tym, że liczba ta przekracza nawet milion. Nie będziemy oczywiście w tym miejscu wdrażać się w skomplikowaną systematykę, spróbujmy jednak w przybliżeniu zarysować, jakie mogą się pojawić glony w akwarium. 

Specjaliści wyróżniają kilka głównych typów. Pierwsza grupa, to glony pływające, tworzące tak zwany zakwit na powierzchni wody. Kolejna grupa, jeśli chodzi o glony w akwarium, to glony zielone – nitkowate oraz osiadłe, porastające szyby zbiornika a także powierzchnię znajdujących się w nim roślin, korzeni i urządzeń. Czarne glony w akwarium to krasnorosty, a brązowe – okrzemki. Warto wiedzieć, że brązowe glony w akwarium zazwyczaj pojawiają się jako pierwsze, tuż po zalaniu zbiornika wodą. Zwyczajowo w poczet glonów w akwarium zalicza się też sinice, choć organizmy te w ogóle nie są glonami, lecz bakteriami. 

Zobacz: Akwaria

Glony w akwarium – skąd się biorą

Glony w akwarium to efekt działania kilku czynników jednocześnie. Zaliczyć do nich można wodę, światło oraz nadmiar składników odżywczych. Woda z oczywistych powodów jest czynnikiem, którego wyeliminować się w akwarium nie da. Warto jednak pochylić się nad pozostałymi determinantami. Glony w akwarium pojawią się niemal na pewno, jeśli wskutek niewłaściwej filtracji wody nadmiernie wzrośnie stężenie fosforanów. Stanowią one bowiem naturalne „pożywienie” dla glonów. Równie niekorzystny wpływ ma światło słoneczne. Glony odżywiają się poprzez fotosyntezę, a zatem promienie słońca w naturalny sposób będą przyspieszać ich wzrost. Z tego też powodu akwaria powinno się umieszczać z dala od okna i innych miejsc podatnych na działania naturalnego światła słonecznego. 

Zobacz: Podstawy i szafki pod akwarium

Jak pozbyć się glonów z akwarium – kontrola światła

Jak pozbyć się glonów z akwarium? Pewne ogólne ramy działania wynikają z tego, co powiedzieliśmy powyżej odnośnie mechanizmu pojawienia się glonów w akwarium. Skupmy się na kilku najistotniejszych punktach. 

Przeczytaj: Zakładanie akwarium

Po pierwsze - światło. Wiemy już, że wystawienie zbiornika na działanie promieni słonecznych to gotowy przepis na glony w akwarium. Pozostaje więc światło sztuczne, lecz także w rozsądnych granicach. Jeśli tego typu oświetlenie będzie zbyt intensywne, albo zbyt długie (powyżej 10 godzin), również będzie sprzyjać rozwojowi glonów. Ale uwaga – glony w akwarium mogą się pojawić również w przypadku oświetlenia zbyt słabego. Brak światła prowadzi bowiem do osłabienia roślin w naszym akwarium, które na co dzień toczą zacięty bój z glonami o dostęp do fosforanów i azotanów. Konsekwencja – więcej glonów w akwarium. 

Zobacz: Środki do uzdatniania wody w akwarium

Jak pozbyć się glonów z akwarium – wymiana wody

Aby powstrzymać rozwój glonów w akwarium, nieustannie musimy monitorować poziom fosforanów oraz związków azotu. Służą do tego specjalne testy dostępne w sklepach akwarystycznych. Szczególną uwagę trzeba zwracać na fosforany. Aby nie dopuścić do nadmiernego ich stężenia, możemy wykonać kilka czynności. Pierwszą z nich jest regularna wymiana wody. Przyjmuje się, że co tydzień powinniśmy podmienić około 20 procent zawartości zbiornika. Po drugie, unikajmy albo ograniczajmy nawożenie zbiornika nawozami bogatymi w związki fosforu. Po trzecie, nie przekarmiajmy ryb. Niedojedzone pożywienie będzie źródłem fosforanów, zalegającym na dnie zbiornika. Jeśli zaobserwujemy taką sytuację, resztki jedzenia należy natychmiast usunąć. 

Zobacz: Filtry i pompy do akwarium

Czyszczenie akwarium

Czyszczenie akwarium z glonów a także innych osadów także należy do cotygodniowych obowiązków akwarysty. Czyszczenie akwarium z glonów nie jest może zbyt przyjemne, jednak mechaniczne usunięcie znacznej części niepożądanych organizmów znacznie ułatwia walkę z ich ekspansją. Na szczęście czyszczenie akwarium z glonów nie jeszcze szczególnie trudne. Szyby zbiornika szorujemy wykorzystując do tego specjalny skrobak, natomiast glony w akwarium luźno pływające, wyciągamy najzwyczajniej w świecie rękami. Do czyszczenia akwarium z glonów wykorzystać można także środki nie-mechaniczne, takie jak sterylizator emitujący promieniowanie UVC.

Zobacz: Oświetlenie do akwarium

Preparat na glony

W sklepie akwarystycznym możemy zaopatrzyć się też w gotowe rozwiązanie – preparat na glony. Są to różnego rodzaju środki chemiczne lub bazujące na naturalnych komponentach, służące do eliminacji glonów w akwarium. Producenci przekonują, że są one nieszkodliwe dla ryb i roślin znajdujących się w zbiorniku, aczkolwiek uważniej zagłębiając się w instrukcje i ostrzeżenia, przeczytamy niekiedy, że dany preparat na glony może w niewłaściwy sposób zadziałać na wybrane organizmy, na przykład – skorupiaki. Kupując preparat na glony należy upewnić się, do jakiego typu glonów jest on przeznaczony. 

Czytaj: Specjalistyczny pokarm dla ryb

Ryby zjadające glony

Glony w akwarium można likwidować także w sposób inteligentny zarządzając zasiedleniem zbiornika w odpowiednie gatunki ryb. Mądra zasada dotycząca wyboru lokatorów mówi, aby wybierać te gatunki, które nie tylko ładnie wyglądają, ale które też będą nam pomagać utrzymać akwarium we właściwym porządku. Jednymi z nich są ryby zjadające glony. Wymienić wśród nich można różne odmiany glonojadów (między innymi złoty, syjamski), a także grubowargów (syjamski, dwubarwny, zielony albinos), molinezji (ostrousta, żaglopłetwa), pielęgnic (wielobarwna, zebra) czy otosków (m.in. przyujściowy). Ryby zjadające glony to także: brzana ssąca, bocja modesta, gurami całujący, zbrojnik czerwony. Glony w akwarium pomogą nam zwalczać także inne stworzenia, do których zaliczyć można między innymi krewetki karłowate. 

Zobacz: Uniwersalny pokarm dla ryb

fot. 123RF