Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
40 dni na zwrot
Darmowa dostawa od 99 zł

Kategorie

Z jakimi rybkami może żyć bojownik?

Z jakimi rybkami może żyć bojownik? Wymagania dla bojownika

Planujesz powiększyć swoje domowe akwarium o bojownika? Zastanawiasz się, jakich warunków potrzebuje ta ryba? Poznaj odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące tego gatunku: Z jakimi rybami może żyć bojownik? Jaka temperatura wody sprawdzi się najlepiej? Czy bojownik potrzebuje filtra? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym poradniku!

Ryba bojownik – co warto wiedzieć?

Bojownik to bardzo efektowny gatunek – ryba charakteryzuje się rozłożystymi płetwami, które pięknie falują na wodzie. Najpopularniejsze odmiany bojownika to bojownik wspaniały (określany też syjamskim), o rdzawo czerwonym zabarwieniu. W domowych akwariach często można spotkać też bojownika niebieskiego, ale także gatunki o zielonych, żółtych czy białych odcieniach, a nawet o mieszanej kolorystyce.
Samce są bardziej okazałe i wyróżniają się nieco dłuższymi płetwami i szerszym pyskiem. Naturalne środowisko występowania bojowników to tereny południowej Azji. Bojowniki są z natury mięsożerne, dlatego wybierając karmę dla ryb, warto postawić na te zawierające larwy owadów, zooplankton czy drobne bezkręgowce. Świetnie sprawdzą się także larwy komarów, rureczniki, wodzienie, dafnie czy narybek innych gatunków ryb.

Bojownik – z jakimi rybami w akwarium?

Bojownik, jak sama nazwa wskazuje, jest znany ze swojego bojowego i dość agresywnego usposobienia. Bojowniki z natury to dość nerwowe i płochliwe ryby, które niekiedy może irytować nawet własne odbicie w szybie akwarium.

Nie zaleca się, aby dwa samce bojownika żyły w jednym akwarium – ryby będą toczyć starcia o terytorium i dominację. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku samic, które są nieco bardziej ugodowe i możliwe jest koegzystowanie dwóch ryb płci żeńskiej w akwarium.

Jakie ryby mogą być w akwarium z bojownikiem? Przede wszystkim inne gatunki, ponieważ bojowniki są najczęściej agresywne w stosunku do innych bojowników, a także pozostałych ryb z welonowymi płetwami, które same posiadają. Jeśli planujesz hodowlę bojownika razem z innymi gatunkami, wybierz akwarium powyżej 50 l – mniejsza powierzchnia może doprowadzić od licznych starć.

Bojownik – z jakimi rybami może być w akwarium?

  • Ryby, które nie są zbyt duże i z tendencją do atakowania pozostałych gatunków w akwarium. Zaatakowany bojownik z pewnością będzie się bronić. Podgryzanie dużych i rozłożystych płetw bojownika przez inne ryby będzie znacznym utrudnieniem. Dobrym wyborem do akwarium mogą okazać się średniej wielkości gatunki, takie jak bystrzyk czy danio (rasbora galaxy).
  • Ryby, które nie są zbyt małe. Niestety niewielkie rybki mogą stać się ofiarami ataków bojownika. Warto wybierać gatunki, które są podobnych wymiarów jak bojownik.
  • Ryby, które nie są zbyt ruchliwe. Szybko poruszające się i bardzo aktywne gatunki mogą stresować bojownika, który z natury nie rusza się dużo.

Sprawdź też: Akwarium – aranżacja akwarium, rybki w akwarium

Akwarium dla bojownika

Bojownik to ryba, która stanowi ozdobę niejednego domowego akwarium. Jakie warunki trzeba zapewnić temu gatunkowi? Poznaj odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące hodowli bojownika!

  • Czy bojownik może być w kuli?
Ryba bojownik jest z natury dość nerwowa – potrzebuje miejsca i roślinności, by móc się schronić i odpocząć. Z tego względu akwarium kula nie jest dobrym pomysłem – wydawać by się mogło, że bojownik, mając całe akwarium w kształcie kuli dla siebie, będzie czuć się świetnie, ponieważ inne ryby nie będą mu doskwierać. W rzeczywistości taki model akwarium jest męczarnią dla tego gatunku – ryba nie może odpocząć wśród roślinności czy ozdób, a odbijanie się w szybie kuli to dodatkowy stresor. Taki typ akwarium często prowadzi do utraty lub pogorszenia orientacji przez bojownika, przez co ryba staję się bardziej agresywna lub przeciwnie – osowiała. Należy zadbać o kwadratowy lub prostokątny zbiornik z roślinnością i dodatkowym wyposażeniem akwarium, by zwierzę czuło się komfortowo.
  • Bojownik – jaka temperatura wody?
Na jedną rybę bojownik powinno przypadać około 4-5 litrów wody, natomiast na parę około 10-15 litrów wody w akwarium. Należy wybrać zbiornik z pokrywką, ponieważ istnieje ryzyko, że ryba wyskoczy z nieosłoniętego akwarium. Jaka temperatura wody jest odpowiednia dla bojownika? Warto zadbać o taką w przedziale 25–28°C. Woda powinna być miękka do maksymalnie średnio twardej o pH na poziomie 6,0–7,5.
  • Czy bojownik potrzebuje filtra? Czy bojownik potrzebuje grzałki?
Ze względu na to, że bojownik jest rybą ciepłolubną, która wymaga utrzymywania temperatury w akwarium w okolicach 25-28°C, istotnym elementem wyposażenia jest filtr z pompą oraz grzałka z termostatem, które pozwalają na utrzymywanie stałej, dość wysokiej temperatury wody. Chłodniejsza woda może powodować problemy ze sklejaniem się płetw i prowadzić do ogólnego pogorszenia samopoczucia ryby – bojownik staje się w zbyt niskiej temperaturze wody osowiały i mało je. Pokrywa do akwarium również pozwoli utrzymać stałą temperaturę wody, ograniczając przy tym ewentualne choroby układu oddechowego u ryby, wynikające z dużej różnicy temperatur w zbiorniku i na zewnątrz akwarium.
Może Cię zainteresować: Jak czyścić akwarium: czym i jak często?
  • Czy bojownik potrzebuje światła?
U tego gatunku wymagania dotyczące światła nie są wysokie – należy zadbać o umiarkowane, pośrednie oświetlenie, które nie jest zbyt intensywne lub zbyt słabe. W akwarium warto postawić na ciemne tło i podłoże, dużo różnorodnej roślinności, a także kamienie, korzenie czy inne elementy ozdobne, które są istotne dla bojownika – to doskonałe miejsce do schronienia oraz odpoczynku w nocy.