Darmowa dostawa od 119,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Fretka domowa - ile kosztuje? Co je i ile żyje fretka?

2018-08-20
Fretka domowa - ile kosztuje? Co je i ile żyje fretka?

Fretka domowa

Fretka domowa to zwierzę drapieżne – udomowiona forma tchórza zwyczajnego. W latach 80. XX wieku rola fretki jako zwierzęcia domowego znacząco wzrosła – fretki domowe, obok psów i kotów, znajdują się w grupie zwierząt podróżujących z paszportami dla zwierząt domowych w krajach Unii Europejskiej. Nie wszystkie kraje podchodzą jednak w ten sposób do fretek. W Portugalii obowiązuje zakaz hodowania i przewożenia fretek domowych ze względu na ryzyko hybrydyzacji pomiędzy fretkami domowymi i dzikimi. Nie można posiadać tam fretki bez odpowiedniej zgody.

Czytaj: Szynszyla w domu 

Fretka w domu

Fretki domowe są zwierzętami zmierzchowymi. Oznacza to, że śpią około 14-18 godzin dziennie i są najbardziej aktywne w godzinach porannych oraz wieczornych. Jak wiele innych drapieżników, tak i fretki domowe posiadają gruczoły zapachowe w okolicach odbytu, a wydzielina, która się w nich znajduje służy do znaczenia terytorium. Cuchnąca ciecz wydobywa się także w stanach podekscytowania, zaskoczenia lub strachu. Zapach ten łatwo wietrzeje, jednak z początku trudno się do niego przyzwyczaić. Z tego względu w Stanach Zjednoczonych wiele fretek domowych jest poddawanych zabiegowi usunięcia gruczołów odbytowych, w Europie jednak jest to uznawane za zbędne okaleczenie. Podekscytowane fretki domowe często wykonują serię podskoków w tył i bok, którym towarzyszy nastroszone futro, i niskie dźwięki przypominające chichot lub gdakanie. Nie jest to wyraz agresji tylko ekscytacji lub zaproszenia do zabawy. Rozdrażnione lub wystraszone fretki domowe syczą lub piszczą.

Sprawdź: Produkty dla fretki

Fretka domowa - cena

Ile kosztuje fretka? Koszt zakupu jest uzależniony od kilku czynników. Cena fretki domowej zależy przede wszystkim od miejsca zakupu i umaszczenia fretki. Ceny fretki z hodowli wahają się od 350 do nawet 1000 zł. Zakup fretki w sklepie to wydatek rzędu 200-600 zł.  Pojawiają się także oferty zakupu fretki domowej przez Internet, gdzie ceny są niższe, jednak nie znamy źródła pochodzenia zwierząt.  Nie znamy też warunków, w jakich żyły. Eksperci nie zalecają zakupu zwierząt przez Internet. 

Co jedzą fretki?

Fretki domowe to zwierzęta mięsożerne. Dzicy przodkowie fretek domowych żywili się głównie owadami, niewielkimi gryzoniami i ptakami, obecnie fretki domowe karmi się przede wszystkim mięsem, specjalnymi karmami, owocami, warzywami oraz jajkami. Dieta fretki powinna być bogata w białko zwierzęce. Niezbędne składniki w odpowiednich proporcjach dostarczymy pupilowi podając mu specjalną karmę. Jeśli zdecydujemy się na jedzenie domowe, będziemy musieli uzupełniać je odpowiednio dopasowanymi suplementami. 

Warto pamiętać, że fretki powinny mieć stały dostęp do świeżej wody. Czego nie podawać fretkom? Na pewno karmy dla psów czy kotów, gdyż zawierają one zbyt mało białka. Owoce i warzywa dozujmy z umiarem, w żadnym razie nie powinny one stanowić podstawy diety fretki. Pod żadnym pozorem nie wolno podawać im resztek ze stołu –  jedzenie mocno przyprawione, zwłaszcza solą może poważnie zaszkodzić fretce.

Zapoznaj się z produktami: Karma dla gryzoni domowych

Ile żyje fretka?

Fretka domowa pełny rozmiar osiąga mając rok. Samice ważą średnio około 0,5-0,7 kg, samce są dwa razy cięższe. Długość ciała dorosłej samicy to 33-35 cm, samca – 38-40 cm. Fretki żyją od 6 do 15 lat. Wpływ na długość ich życia ma oczywiście stan  zdrowia oraz odpowiednia pielęgnacja.

Zobacz: Przysmaki dla gryzoni domowych

Fretka biała 

Fretka biała czy ciemna? Nim odpowiemy sobie na to pytanie, najpierw zastanówmy się czy na pewno jesteśmy gotowi na posiadanie fretki. To zwierzęta, które nie powinny przebywać w klatkach, źle znoszą nadmiar sztucznego światła i wysokie temperatury w okresie zimowym, a przede wszystkim: potrzebują towarzystwa swojego gatunku. Decydując się na zakup fretki, musimy zdawać sobie sprawę, że będziemy musieli poświęcać jej minimum kilka godzin dziennie, a opieka nad nią będzie wymagała mnóstwa cierpliwości, np. przy nauce kuwetowania czy oduczania gryzienia. Nim zdecydujemy się na zakup fretki, przemyślmy to dokładnie, a dopiero później pomyślmy o jej umaszczeniu.

Czytaj: Czy alergik może mieć zwierzaka?

Zabawki dla fretki

Zakup akcesoriów dla fretki to dobry sposób na urozmaicenie jej czasu – zwłaszcza jeśli nie chcemy, by sama znalazła sobie zabawki wśród domowego wyposażenia. Fretki uwielbiają myszkować w szeleszczących reklamówkach, rozwijać papier toaletowy czy szarpać firanki. Aby zminimalizować szkody, sprawmy fretkom piłeczki lub maskotki – to koszt od 5 do 30 zł za sztukę. Naszemu pupilowi możemy kupić również specjalną rurę za około 80-100 zł za 6 metrów lub drapak, którego cena
w zależności od wielkości może wynosić między 100 a 300 zł
. Warto dodać, że fretki nie będą zbyt długo interesować się zabawkami leżącymi. Najlepiej jest więc bawić się z fretką, wprawiając akcesoria w ruch. I pamiętajmy: od maleńkości należy uczyć fretkę co jej wolno, a czego nie – to sprawi, że niepożądane zachowania nie przerodzą się w ciężkie do usunięcia nawyki. Zwykłe mówienie „nie” czy „nie wolno” gwarantuje dobre rezultaty. 


fot. 123RF 

Polecane

pixel