Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
Najniższe ceny
Darmowa dostawa

Kategorie

Czy alergik może mieć zwierzaka?

Osoba uczulona na ślinę, czy potocznie mówiąc sierść zwierzęcia domowego, nie powinna mieszkać z pupilem, którego wydzieliny są silnie alergizujące. Do takich mocno uczulających futrzaków należą przede wszystkim koty, ale też świnki morskie i króliki. Czy zatem alergik może posiadać zwierzątko, a jeśli tak, które będzie dla niego najbezpieczniejsze?

Czym jest alergia na zwierzęta?

Alergia to niewłaściwa reakcja organizmu na czynnik pochodzący z zewnątrz, który ustrój mylnie identyfikuje jako wroga. W środowisku zewnętrznym występuje spora ilość alergenów, różne są więc rodzaje alergii. Znamy m.in. alergie pokarmowe (na konkretne składniki diety), wziewne (np. na pyłki roślin), a także alergie na zwierzęta. W tym ostatnim przypadku konkretnie chodzi o uczulenie na białka zwierzęce, występujące w płynach i substancjach wydzielanych przez zwierzę, przede wszystkim w ślinie, naskórku albo moczu. Stąd uczulenie na ślinę kota, czy psa obserwuje się w momencie kontaktu skóry człowieka z tym alergenem. Co ciekawe, nie trzeba przebywać w tym samym pomieszczeniu z czworonogiem, by odczuć symptomy alergii. Wystarczy, że wcześniej w danym miejscu pojawił się kot, bądź inny zwierzak, na którego jesteśmy uczuleni, by zauważyć u siebie oznaki uczulenia.
Uczulenie na kota, psa, albo inne domowe zwierzę objawia się przede wszystkim w następujący sposób:
  • katarem,
  • kaszlem, 
  • drapaniem w gardle,
  • swędzeniem gardła, nosa, bądź całej jamy ustnej,
  • swędzeniem skóry,
  • wysypką,pieczeniem i zaczerwienieniem oczu;
  • trudnościami w oddychaniu,
  • uciskiem w klatce piersiowej,
  • dusznością.
Alergia na zwierzęta towarzyszy osobom uczulonym przez cały rok, jednak najbardziej jest odczuwalna przez alergików w okresie jesienno-zimowym.
Uczulenie na sierść zwierząt, a dokładniej na ślinę, przeniesioną na sierść zwierzęta np., w czasie wykonywania przez pupila pielęgnacji futra to problem dość powszechny. Ryzyko alergii zwiększa się, kiedy któreś z rodziców boryka się z nieprawidłową odpowiedzią układu odpornościowego na dany alergen, bądź grupę alergenów.

Zwierzęta, które alergizują najbardziej

Które zwierzęta uczulają najbardziej? Z całą pewnością do najbardziej alergizujących zwierząt domowych należą koty. Uczulające białka, występujące w ślinie, naskórku oraz moczu tych mruczących czworonogów, powodują, iż alergicy nie powinni z nimi mieszkać. Koty uwielbiają się wylizywać, a właśnie w ślinie tych stworzeń znajduje się najwięcej uczulających komponentów. Uczulenie na sierść kota to zatem nic innego jak alergia na ślinę, którą zwierzak starannie umieścił na swoim futerku. Jednak istnieją hipoalergiczne rasy kotów, które są uznawane za stosunkowo bezpieczne dla alergików. Są to: kot balijski, kot syberyjski, kot rosyjski niebieski oraz Cornish Rex i LaPerm.

Uczulenie na świnki morskie to także często występująca alergia wśród ludzi. Nieco mniej ale także mogą uczulać domowe myszy, szczury, a także króliki (uczulenie na królika). Na alergików najmocniej działa mocz wydalany przez te gryzonie, z którym styczność można mieć dotykając zwierzę oraz np. czyszcząc jego klatkę. Warto dodać, że niekiedy uczulają produkty, których używamy jako podkładu do klatek, np. trociny, czy siano, a także karmy z dodatkiem alergizujących substancji.

Alergię może również wywołać kontakt z gołębiami hodowlanymi oraz niektórymi egzotycznymi ptakami. Dzieje się tak w momencie zetknięcia się z odchodami tych lotów oraz ich piórami, czy skórą.

Jakie zwierzęta dla alergików?

Jakie zwierzę dla alergika będzie najbezpieczniejsze? Z wyżej przedstawionych „zwierzęcych” alergii najrzadziej odnotowuje się uczulenie na psa, stąd można pokusić się o stwierdzenie, że merdający pupile są stosunkowo bezpiecznym towarzystwem dla alergików. Nie oznacza to jednak, że nie występuje zjawisko takie jak uczulenie na sierść psa, a dokładniej na białka znajdujące się w jego ślinie (uczulenie na ślinę psa), naskórku albo moczu. Amerykańskie Towarzystwo Kynologiczne wymienia następujące rasy psów jako niegroźne dla osób z alergiami: bichon frise, kerry blue terrier, irlandzki spaniel wodny i bedlington terier. Ponadto zakłada się, iż alergicy mający kontakt z psami, które mają włosy, a nie sierść, wykazują zdecydowanie rzadsze i łagodniejsze reakcje uczuleniowe, lub nie wykazują ich wcale. W tej grupie znajdują się m.in. shih tzu, maltańczyk, pudel oraz polski owczarek nizinny. Co więcej – suki alergizują mniej niż samce.

Wymienione wyżej rasy kotów też można wypróbować w kontekście kontaktu z osobą uczuloną. Ponadto lepiej wybrać kotkę, gdyż posiada ona mniej gruczołów łojowych od kota, a co za tym idzie, produkuje mniej glikoproteiny Fed d 1, dzięki czemu objawy uczuleniowe nie powinny wystąpić, a jeśli się pojawią, to nie powinny być tak uciążliwe.

Jednak najbardziej polecane zwierzęta dla alergików to rybki, jaszczurki (w tym m.in. gekon, agama brodata, czy legwan zielony), żółwie (np. stepowe, greckie, czy chińskie) i węże domowe (niejadowite). Jako zwierzę dla alergika z gatunku gryzoni wymienia się też fretkę i chomika syryjskiego, natomiast z ptaków – niewielkie ptaki domowe, takie jak kanarek, czy mniejsze odmiany papug (np. papuga długoogonowa lub falista). 

Zanim zdecydujemy się na konkretne zwierzę dla alergików, warto przebadać się pod kątem reakcji uczuleniowej na poszczególne grupy pupili. Służą temu testy skórne, które wykonuje się w specjalistycznych przychodniach lub poradniach alergologicznych.

A kiedy zdecydujemy się już na zwierzaka w domu całą wyprawkę możemy zakupić w sklepie Max&Mrau.

Sprawdź: Karma dla psa

Zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com