Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
Najniższe ceny
Darmowa dostawa

Kategorie

Żółw lądowy - terrarium, hodowla, cena. Co jedzą?

Żółw lądowy stał się jednym z popularniejszych zwierząt domowych. Kiedyś modny, dziś po prostu lubiany, żółw lądowy z racji swojej długowieczności może nam towarzyszyć całe życie. Ponieważ wzięcie do domu żółwia lądowego jest poważnym zobowiązaniem, należy dobrze przemyśleć ten krok, a następnie – właściwie się przygotować. Zobacz, jak należy urządzić terrarium dla żółwia lądowego, sprawdź, co jedzą żółwie lądowe i jak prawidłowo się nimi opiekować..

Żółw lądowy, czyli jaki?

Żółw lądowy to w rzeczywistości żaden konkretny żółw. Żółw lądowy to zbiorcza nazwa obszernej rodziny żółwi, obejmującej około 40 gatunków, zamieszkujących stepy, sawanny, busz oraz tereny półpustynne na wszystkich kontynentach, za wyjątkiem Australii. Żółw lądowy jest gadem charakteryzującym się skostniałą, wysklepioną skorupą pokrywającą ciało. Skorupa ta, czyli tak zwany karapaks, pokryta jest łuskami przypominającymi pancerz.

Pancerz chroni żółwia lądowego, jednocześnie jednak sprawiając, że nie może on poruszać się zbyt szybko – maksymalnie do 3 kilometrów na godzinę. W niezwykle zróżnicowanej rodzinie żółwia lądowego występują gatunki bardzo małe, mierzące 6-7 centymetrów, jak i prawdziwe giganty, na przykład żółw słoniowy, którego największy zmierzony okaz liczył prawie 1,9 metra długości i ważył 400 kilogramów. Trzeba też pamiętać, że żółw lądowy jest zwierzęciem długowiecznym. Najlepszym tego przykładem jest wspomniany żółw słoniowy, dożywający 300 lat. Popularny w hodowli żółw stepowy żyje około 80 lat.

Czytaj też: Żółw stepowy - hodowla w domu, terrarium

Żółwie lądowe - systematyka

W skład rodziny żółwia lądowego wchodzi – tak jak wspomnieliśmy -  kilkadziesiąt gatunków. Najpopularniejsze z punktu widzenia hodowców żółwie lądowe to żółw stepowy i grecki. Oba są żółwiami rodzaju Testudo. Do tej samej grupy żółwi lądowych można jeszcze zaliczyć żółwie śródziemnomorskie i egipskie. Ciekawa jest też grupa żółwi o nazwie Geochelone. Zaliczamy do niej żółwia słoniowego, a także olbrzymiego, lamparciego, promienistego, birmańskiego, chilijskiego, pustynnego czy gwiaździstego. W sumie, oprócz Testudo  i Geochelone, wyróżnia się jeszcze kilkanaście rodzajów żółwia lądowego, ale już nie tak znanych. Część z nich uznana została za wymarłe.

Żółw lądowy – cena

Jeżeli chodzi o żółwia lądowego, cena uzależniona jest od konkretnego gatunku. Przykładowo żółw stepowy kosztuje około 300-400 złotych, a żółw grecki – 400-600 zł. Żółw pustynny to wydatek w granicach 700-800 złotych. Aczkolwiek można się też natknąć na oferty darmowej adopcji żółwi lądowych. Z racji długowieczności gady te często zostają osierocone przez właścicieli i muszą szukać nowego domu. Ogłoszenia typu „żółw lądowy oddam” nie należą do rzadkości.

Terrarium dla żółwia lądowego

Terrarium dla żółwia lądowego powinno klimatem, podłożem i wyposażeniem odzwierciedlać warunki naturalne, w jakich bytuje dany gatunek żółwia. Z oczywistych względów nie jesteśmy w stanie w tym miejscu opisać warunków hodowli każdego z kilkudziesięciu gatunków żółwia lądowego, posłużymy się jednak dwoma przykładami – żółwia stepowego oraz greckiego, czyli najbardziej popularnych żółwi hodowanych w polskich domach.

Zobacz także: Terrarium dla żółwia - jakie wybrać? Rodzaje

Terrarium dla żółwia lądowego - stepowego

Terrarium dla tego gatunku żółwia lądowego powinno mieć wymiary 100x50x50. Zakres temperatur w dzień to 20-30 stopni i nieco powyżej 30 pod źródłem ciepła. W nocy temperatura powinna zostać obniżona do 18-20 stopni. Wilgotność – około 50 procent. Oświetlenie – 12 godzin. Ponieważ żółw stepowy lubi zagrzebywać się w ziemi, podłoże powinno jak najlepiej imitować stepową glebę charakterystyczną dla trawiastych i półpustynnych rejonów Morza Kaspijskiego, będących ojczyzną tego gada.

Dlatego wysypując podłoże do terrarium, możemy wykorzystać mieszankę piasku, ziemi, żwiru i przede wszystkim darni. Teoretycznie ten gatunek żółwia stepowego można hodować poza terrarium, ale w praktyce nastręcza to problemów zwłaszcza ze spełnieniem wymagań dotyczących temperatury.

Zobacz produkty z kategorii: Wyposażenie terrarium

Terrarium dla żółwia lądowego – greckiego

Przyjmuje się, że terrarium dla żółwia lądowego – greckiego powinno być 8 razy dłuższe, niż pancerz zwierzęcia. Wiele więc zależy od tego, jak dużym okazem dysponujemy. Pamiętając jednak, że karapaks tego gatunku żółwia lądowego może osiągać nawet 30 centymetrów, długość terrarium w takim przypadku powinna przekraczać 2 metry.

Żółw grecki zamieszkuje suche, kamieniste, porośnięte trawą i niskimi drzewami, silnie nasłonecznione tereny półwyspów Bałkańskiego oraz Apenińskiego. Podobne warunki musimy mu stworzyć w terrarium. Jako podłoża najlepiej użyć jest darni. W dzień należy w terrarium zapewnić temperaturę na poziomie 23-30 stopni, przy czym pod źródłem światła miejscowo powinna ona osiągać nawet 40 stopni. W nocy powinno być chłodniej – około 20 stopni. Wilgotność niska, na poziomie 30-50 procent. Oprócz lampy grzewczej, powinno się też używać lampy UVB umożliwiające syntezę witaminy D3.

Co jedzą żółwie lądowe

Co jedzą żółwie lądowe? Przede wszystkim są one roślinożerne. W szczególności w okresie wiosna-lato powinniśmy je karmić wszelkiego rodzaju zieleniną. Poleca się w tym kontekście mniszka lekarskiego, babkę lancetowatą, miętę, koniczynę, fiołka, niezapominajkę. Co ważne – nie karmimy żółwia lądowego sałatą. Jeśli chodzi o inne składniki, można menu wzbogacić na przykład dżdżownicami. Ważne jest, by dietę uzupełniać, suplementując witaminy i wapń. Pamiętać należy przy tym, że każdy z kilkudziesięciu gatunków żółwia lądowego ma nieco odmienne preferencje żywieniowe, dlatego przed przyjęciem zwierzęcia do domu należy dokładnie zaznajomić się z zasadami hodowli danego gada.  

Fot. 123RF