Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
Najniższe ceny
Darmowa dostawa

Kategorie

Terrarium dla żółwia - jakie wybrać? Rodzaje

Terrarium dla żółwia lądowego

Żółwie lądowe to grupa około 40 gatunków żółwi bytujących w stepowych i półpustynnych zakątkach całego świata. Terrarium dla żółwia lądowego musi zatem odzwierciedlać warunki klimatyczne takich miejsc, jak stepy Azji Środkowej, gaje Basenu Morza Śródziemnego, czy piaszczysto-skaliste rejony Meksyku. Oznacza to ni mniej, ni więcej, że musimy się porządnie wysilić, aby wyposażyć i zbudować terrarium dla żółwia lądowego.

Potrzebować do tego celu będziemy podłoża (piasek, żwir, kamienie, darń), rozmaitych dekoracji (konary, pnie, gałęzie, inna roślinność), a także lampy grzewczej będącej źródłem ciepła oraz lampy emitującej oświetlenie UVB, dzięki którym zachodzi synteza niezbędnej dla żółwi witaminy D3. Całość uzupełniać będą miski z wodą, ewentualne urządzenie do zraszania.

Sprawdź: Żółw lądowy - terrarium, hodowla, cena. Co jedzą?

Żółw stepowy – terrarium

Jednym z najpowszechniej spotykanych w hodowli gatunków gadów, jest żółw stepowy – przepiękne zwierzę bytujące w trawiastych stepach i na terenach półpustynnych wokół Morza Kaspijskiego (Kazachstan, Azerbejdżan, Rosja, Iran). Terrarium dla żółwia stepowego powinno mieć wymiary 100x50x50. Chcąc stworzyć optymalne warunki, w dzień utrzymujemy temperatury w zakresie 20-30 stopni Celsjusza (oraz 31-32 stopnie pod źródłem ciepła). W nocy powinno być chłodniej: 18-20 stopni. Wilgotność pozostaje na niezbyt wysokim poziomie - około 50 procent. Budując podłoże, wykorzystajmy darń, piasek, ziemię i żwir, aby stworzyć możliwie najlepszą imitację gleby, w której tak chętnie zakopuje się żółw stepowy.

Żółw grecki – terrarium

Żółw grecki to drugi najpopularniejszy żółw lądowy w polskich domach. Wywodzi się z rejonu Morza Śródziemnego. Jego ojczyzną są półwysep Apeniński i Bałkański. Naturalne środowisko, w którym występuje żółw grecki, to typowe dla południowej Europy wyschnięte, wyżynne tereny, porośnięte trawą i niskimi drzewami. Żółwie greckie są stosunkowo duże, osiągają 30 cm.

Pamiętając o zasadzie, że długość terrarium powinna 8-krotnie przewyższać rozmiar pancerza, liczyć się musimy z tym, że „mieszkanie” dla naszego gada zajmie ponad 2 metry. W terrarium dla żółwia greckiego zapewnić musimy temperaturę na poziomie 23-30 stopni, a miejscowo – 37-40 stopni. W nocy obniżamy ją do 20 stopni. Tak duża amplituda jest charakterystyczna dla rejonu świata, z którego pochodzi zwierzę. Pamiętajmy, że żółw grecki żyje na terenach wysuszonych, wilgotność nie powinna więc przekraczać 50 procent, a może być nawet znacznie niższa. 

Czytaj też: Żółw stepowy - hodowla w domu, terrarium

Terrarium dla żółwia wodno-lądowego

Terrarium dla żółwia wodno-lądowego rządzi się innymi prawami, poza jedną naczelną zasadą – warunki w terrarium dla żółwia powinny być maksymalnie zbliżone do naturalnych. W terrarium dla żółwia wodno-lądowego obecność wody nie ogranicza się do miski czy wodospadu, zazwyczaj pod jej powierzchnią tonie cała lub większa część terrarium. De facto więc terrarium dla żółwia wodno-lądowego można spokojnie nazwać mianem akwarium. W użyciu jest zresztą nazwa będąca połączeniem obu powyższych, a więc akwaterrarium. Inne bywają w związku z tym rodzaje podłoża, inne są też sposoby ogrzewania – wszak trzeba zadbać nie tylko o odpowiednią temperaturę powietrza, ale przede wszystkim wody. Istotne jest też stosowanie specjalnych filtrów do utrzymania czystości – dennych lub przelewowych. Zobaczymy teraz, jak stworzyć terrarium dla żółwia wodno-lądowego. Posłużymy się przykładami dwóch popularnych gadów.

Żółw chiński – terrarium

Żółw chiński pochodzi z Azji Wschodniej, występuje między innymi na półwyspie Indochińskim, w Chinach, Korei, Rosji. Zamieszkuje rzeki i jeziora o piaszczystym, mulistym dnie. Większość czasu spędza właśnie zakopany w mule. Jego naturalnym środowiskiem jest woda, choć zdarza mu się też wyjść na brzeg, by zażyć słońca. Skorupa żółwia chińskiego pozbawiona jest rogowych tarcz, w całości pokryta jest skórą.

Terrarium dla żółwia chińskiego powinno mieć około 100-120 centymetrów długości i 80 cm szerokości. Wysokość to standardowe w przypadku żółwi 50 cm. Aby umożliwić zakopywanie się w mule, na dnie terrarium musi się znaleźć gruba, kilkunastocentymetrowa warstwa piasku, z wyraźnie zaznaczoną strefą płytszą i głębsza. Dobrze jest też w terrarium dla żółwia chińskiego urządzić małą wyspę, na której zwierzę będzie się wygrzewać pod lampą. Temperatura powietrza w terrarium dla żółwia chińskiego powinna wynosić 27-30 stopni Celsjusza w dzień, oraz około 5-6 stopni mniej w nocy. Zalecana temperatura wody to około 24-28 stopni. O odpowiedni klimat dbamy za pomocą lamp, a także grzałek z termostatem.

Żółw żółtolicy – terrarium

Innym z popularnych żółwi wodno-lądowych jest żółw żółtolicy. Terrarium dla tego gada powinno odpowiadać warunkom, w jakich zwierzę bytuje w stojących wodach na kontynencie amerykańskim – w Meksyku, Gwatemali, Nikaragui, Panamie czy Wenezueli. Dużą część czasu zwierzę spędza zanurzone w mule. Jego ciało osiąga długość 30 centymetrów, dlatego trzeba się liczyć z tym, że akwaterrarium dla żółwia żółtolicego musi mieć okazałe rozmiary – zaleca się pojemność 200 litrów na jedno zwierzę.

Woda powinna mieć temperaturę 24-26 stopni, zaś temperatura powietrza pod źródłem światła padającego na wyspę ma nieznacznie przekraczać 30 stopni. W akwaterrarium dla żółwia żółtolicego umieszczamy konar, o który zwierzę będzie się ocierać. Hodowcy spierają się do co do podłoża. Wielu uważa, że drobny piasek może być pożerany przez żółwia i prowadzić do jego czopowania, dlatego alternatywnie zaleca się stosowanie niewielkich, okrągłych, wypłukanych przez wodę kamieni.

Fot. 123RF