Darmowa dostawa od 119,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Żółw stepowy - hodowla w domu, terrarium

2018-03-07
Żółw stepowy - hodowla w domu, terrarium

Żółw stepowy

Żółw stepowy jest gadem z rodziny żółwi lądowych. W stanie wolnym zamieszkuje stepy i tereny półpustynne środkowej Azji, ze szczególnym uwzględnieniem rejonów Morza Kaspijskiego i krajów takich, jak Kazachstan, Uzbekistan, Turkmenistan, Afganistan czy Rosja. Występuje też żółw stepowy w Iranie, Pakistanie, Indiach czy Chinach (symptomatyczne są nazwy angielskie żółwia stepowego: central asian tortoise, russian tortoise czy afgan tortoise).

Żółw stepowy - budowa

Żółw stepowy nakryty jest charakterystycznym pancerzem o kolorze oliwkowym, czasem brązowym, z żółtymi spoiwami pomiędzy łuskami. Wielkość pancerza sięga od kilkunastu do około 25 centymetrów długości. Samice są nieco większe od samców. Wszystkie kończyny żółwia stepowego są zakończone czterema silnymi pazurami.

Sprawdź: Żółw lądowy - terrarium, hodowla, cena. Co jedzą?

Żółw stepowy – zwyczaje

Żółw stepowy jest zwierzęciem aktywnym głównie wiosną, gdy wybudza się z zimowej hibernacji i przystępuje do godów. Natomiast już latem zdecydowanie obniża swoją aktywność, zapadając w swoisty letarg, który z kolei jesienią płynnie może się przerodzić w sen zimowy. Żółw stepowy ma łagodne usposobienie, możliwe jednak są wybuchy agresji między dwoma samcami rywalizującymi o samicę, co warto uwzględnić, planując większą hodowlę.

Żółw stepowy – hodowla

Żółw stepowy jest w Polsce jednym z najpopularniejszych gadów hodowlanych, przez wiele osób wręcz uznawanym za klasykę terrarystyki. Bardzo modny był już na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych minionego wieku, aczkolwiek w owych pionierskich czasach nie we wszystkich domach wiodło się żółwiom stepowym dobrze. Wiele okazów padło ofiarą całkowicie amatorskiego podejścia właścicieli, którzy nie zapewniali im odpowiednich warunków, mylących z innymi gatunkami żółwia.

Na szczęście od tego czasu wiele się zmieniło. Planując hodowlę żółwia stepowego pamiętać musimy o tym, że jest on zwierzęciem długowiecznym. Na wolności żółw stepowy żyje około 50 lat, w umiejętnie prowadzonej hodowli – nawet 80 do 100. Jest więc duże prawdopodobieństwo, że przeżyje swojego pana.

Żółw stepowy cena

Ile kosztuje żółw stepowy? Cena jest umiarkowana, obecnie przedstawicieli tego gatunku można kupić za około 300-400 złotych. Oczywiście do kosztów wstępnych założenia hodowli należy dołożyć nakłady na terrarium. Pamiętajmy, że żółw stepowy jako gatunek zagrożony wyginięciem, objęty jest konwencją waszyngtońską dotyczącą zasad handlu transgranicznego. Kupując żółwia stepowego oczekujmy, że sprzedawca wręczy nam certyfikat CITES dokumentujący pochodzenie zwierzęcia.

Terrarium dla żółwia stepowego

Nie wszyscy trzymają żółwia stepowego w zamknięciu. Żółw stepowy może być hodowany na wolnym wybiegu, choć nie zawsze w ten sposób jesteśmy w stanie zapewnić mu odpowiednie warunki klimatyczne. Dlatego szczególnie dla mniej doświadczonych hodowców, lepszym wyborem będzie terrarium. Terrarium dla żółwia stepowego powinno być średnich rozmiarów – wystarczy 100x50x50 centymetrów (długość, głębokość, wysokość). Może to być szklane terrarium.

Ponieważ żółw stepowy lubi przekopywać podłoże w celu chowania się w norkach, dobrze jest zapewnić mu tę możliwość również w hodowli. Odpowiednie podłoże do terrarium dla żółwia stepowego? Uważa się, że terrarium dla żółwia stepowego powinno być wyłożone podłożem naturalnym – piaskiem, żwirem, ziemią, ściółką. Zakres temperatur powinien odpowiadać temu, w którym żółw stepowy bytuje w naturze. W dzień: 23-30 stopni Celsjusza, w nocy znacznie chłodniej – minimalnie poniżej 20 stopni. Pamiętajmy, że wilgotność powietrza w terrarium dla żółwia stepowego nie powinna przekraczać 50 procent. 

Zobacz także: Terrarium dla żółwia - jakie wybrać? Rodzaje

Sprawdź: Wyposażenie terrarium

Żółw stepowy: żywienie – co jedzą żółwie stepowe?

Co jedzą żółwie stepowe? W naturalnych warunkach wiele zależy od pory roku, przy czym między wiosną, a latem wyraźnie ich preferencje przesuwają się z pożywieni roślinnego w stronę pokarmów odzwierzęcych, w tym tak nieapetycznych, jak odchody. W hodowli żółwia stepowego żywienie może być oparte na zielu, zwierzę chętnie będzie jeść:

  • koniczynę, 
  • stokrotkę, 
  • zwykłą trawę, 
  • mniszek lekarski, 
  • babkę lancetowatą, 
  • rzeżuchę i wiele innych tego typu roślin. 


Jeśli chodzi o inne pokarmy, pamiętajmy, że w diecie żółwia stepowego nie powinno się znajdować dużo cukru ani białka, niezbędny jest za to błonnik i wapń.

Zobacz też: Pokarm dla żółwia

Fot. 123RF

Polecane

pixel