Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
40 dni na zwrot
Darmowa dostawa od 99 zł

Kategorie

Zakup czy adopcja świnki morskiej? Sposoby na zostanie właścicielem świnki morskiej

Zakup świnki morskiej w sklepie zoologicznym

Zakup świnki morskiej w sklepie zoologicznyn to najczęściej wybierana opcja, ponieważ jest najłatwiejsza – idziemy do sklepu zoologicznego, wybieramy zwierzaka i już.

Niestety trzeba to powiedzieć otwarcie – jest to najgorsza możliwa opcja. Trzeba pamiętać że wszystkie zwierzęta, które są sprzedawane w sklepach zoologicznych, są z pseudohodowli, czyli po prostu z fabryk zwierząt. Świnki takie pochodzą z niekontrolowanego rozrodu, nie mamy pewności czy przypadkiem rodzice naszej świnki nie są rodzeństwem albo czy nie są inaczej spokrewnieni.

Innym problemem jest to, że samice w takich pseudohodowlach są eksploatowane bez jakiejkolwiek przerwy i są non stop w ciąży, co ma bezpośredni wpływ na zdrowie ich potomstwa. Innym problemem świnek ze sklepu zoologicznego jest to, iż są one zabierane od swoich matek w wieku 4-6 dni, trafiają do hurtowni a następnie do sklepów zoologicznych. Młoda świnka morska MUSI spędzić całe pierwsze cztery tygodnie życia przy swojej mamie.

Mimo iż młode pobierają pokarm stały, przez pierwszy miesiąc ich podstawą pokarmową jest mleko matki. Młode pijąc mleko matki, budują cała florę bakteryjną swojego układu pokarmowego, jak i odpornościowego. Świnki trafiające do sklepu zoologicznego nie mają takiej możliwości i stąd ich ciągłe problemy z układem pokarmowym. W większości przypadków świnki ze sklepów zoologicznych są chore oraz mniej odporne, wymagają częstych wizyt u weterynarzy. Kolejnym problemem jest to, że w sklepie zoologicznym, samce nie są oddzielone od samic, często również pracownicy sklepu nie posiadają odpowiedniej wiedzy, jakiej płci są przebywające u nich świnki, więc chcąc kupić samca, możemy kupić samicę i odwrotnie.

Poza tym zdarza się, że kupowana samica jest w ciąży, co również stanowi problem. W sklepach zoologicznych najczęściej dostępne są zwierzęta młode (trzy- lub czteromiesięczne). Samica w tak młodym wieku nie jest jeszcze odpowiednio przygotowana do rozrodu, jej organizm sam się jeszcze rozwija. Warto tutaj zwrócić uwagę również na kwestię ogłoszeń ludzi określających się jako „hodowcy”, natomiast nie należą do żadnej organizacji.

Jest to praktycznie ta sama sytuacja, jak i stan zdrowia oraz „dobrostan”, co w przypadku zwierząt w sklepach zoologicznych. Nie dajmy się nabrać na hasła typu „po rasowych rodzicach”, „rasowy bez rodowodu”, „domowa hodowla”, itd. Każda niezarejestrowana hodowla to pseudohodowla nastawiona na zysk, takie jednostki nie są ograniczone żadnymi regulacjami oraz regulaminami.

Kup teraz: Karma dla świnki morskiej

Zakup świnki morskiej w zarejestrowanej hodowli

Zarejestrowana, legalna hodowla to taka, której hodowca jest członkiem Polskiego Klubu Rasowych Świnek Morskich – Cavies Club of Poland. Każdy hodowca, który jest członkiem tego stowarzyszenia, musi przestrzegać regulacji klubu odpowiedzialnych za kontrolowany etyczny rozród zwierząt. Klub prowadzi również kontrole dobrostanu zwierząt, swoich członków. Młode z takich hodowli nie mają prawa opuścić hodowli przed zakończeniem czwartego tygodnia życia. Samice mają czasowe regulacje kryć, więc nie ma możliwości, żeby samica miała miot po miocie. Cena świnki rasowej w hodowli jest nieznacznie wyższa od ceny świnki ze sklepu zoologicznego, chociaż czasem zdarza się, że to świnki sklepowe są droższe. Najważniejsze jest to, że kupując świnkę z zarejestrowanej hodowli, po pierwsze wiemy, skąd pochodzi nasza świnka, po jakich jest rodzicach, dziadkach oraz pradziadkach, (podstawowy rodowód zawiera trzy pokolenia). Po drugie mamy o wiele większą gwarancję, iż świnka z takiego miejsca jest zdrowa. Cena rasowej świnki jest oczywiście uwarunkowana rasą, linią hodowlaną z jakiej pochodzi oraz wartościami hodowlano-wystawowymi. Średnio cena rasowej świnki morskiej w Polsce to 200-400 złotych.

Sprawdź: Produkty dla świnki morskiej

Jak zdobyć rasową świnkę morską?

Przede wszystkim wchodzimy na stronę internetową klubu (www.ccpklub.pl). Przed zakupem zwierzaka dobrze najpierw zapoznać się z polskim standardem i poznać cały wachlarz ras i wariantów, a nawet odwiedzić wystawę, aby zobaczyć przedstawicieli rasy na żywo. Gdy już wiemy, jaka rasa nas interesuje, wchodzimy w zakładkę „Hodowle”, następnie „Hodowle Polskie” i szukamy danej rasy na wykazie hodowli. Znajdują się tam wszystkie rasy, jakie posiada dana hodowla oraz informacje kontaktowe. Jeśli znajdziemy hodowlę, która posiada naszą wymarzoną rasę, kontaktujemy się z hodowcą, umawiamy odbiór lub transport zwierzaka do naszego domu.  

Adopcja świnki morskiej ze stowarzyszenia

Jeśli nie chcemy kupować zwierzaka, a chcemy pomóc świnkom w potrzebie, jest możliwość adopcji świnki w Stowarzyszeniu Pomocy Świnkom Morskim (http://swinkimorskie.eu/SPSM/).

Jak przystąpić do adopcji świnki morskiej?

Proces ten nie jest bardzo skomplikowany, chodź trochę trwa. Na samym początku wchodzimy na stronę internetową stowarzyszenia, następnie wchodzimy w zakładkę „Adopcja” i szukamy zwierzaka, który skradnie nasze serce. Każda świnka ma na stronie swój wątek, gdzie jest przedstawiona jej cała historia. Po wybraniu świnki, kontaktujemy się z jej tymczasowym opiekunem. Po krótkiej rozmowie z opiekunem, musimy oczekiwać wizyty przedadopcyjnej. Na takiej wizycie przedstawiciel stowarzyszenia upewnia się, czy przyszły właściciel posiada odpowiednią wiedzę oraz czy będzie w stanie stworzyć odpowiednie warunki dla nowego członka rodziny. Jeśli po rozmowie dostaniemy akceptację adopcji, następuje umówienie transportu oraz podpisanie umowy adopcyjnej.

Na zakończenie…

Świnki morskie to wspaniałe wdzięczne zwierzęta, bądźmy świadomym kupującym i nie kupujmy przysłowiowego „kota w worku”. Zwierzęta z pewnego, sprawdzonego źródła to większa gwarancja iż nasz podopieczny, będzie miał zdrowe, szczęśliwe i bezproblemowe długie życie spowodowane brakiem wad wrodzonych.  

Polski Klub Rasowych Świnek Morskich – Cavies Club of Poland www.ccpklub.pl  
Stowarzyszenie Pomocy Świnkom Morskim http://swinkimorskie.eu/SPSM/

O autorze
Daniel Banasiak - Hodowca i międzynarodowy sędzia rasowych świnek morskich. Przewodniczący komisji standaryzacyjnej i sędziowskiej Cavies Club of Poland.