Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
40 dni na zwrot
Darmowa dostawa od 99 zł

Kategorie

Wypadanie sierści u kota - tabletki, witaminy - co stosować?

Wypadanie sierści u kota - przyczyny

Wypadanie sierści u kota może mieć podłoże zarówno naturalne (sezonowe linienie) jak i chorobowe, hormonalne, a nawet - nerwowe. To, że kot gubi sierść, jest w wielu przypadkach rzeczą zupełnie normalną, przy czym jeden kot gubi sierść obficie, inny śladowo - wszystko zależy od rasy i indywidualnych cech zwierzęcia. Jeśli kot traci sierść w sposób równomierny, jeśli spod włosków nie zaczyna wyglądać naga skóra, zazwyczaj nie mamy się czym martwić, poza tym, że należy wysprzątać dom. Są jednak przypadki, które wymagają uwagi i pomocy ze strony weterynarza.

Czytaj też: Kot z włosami zamiast sierści - rasy dla alergików?

Tabletki na wypadanie sierści u kota

Na rynku istnieje szereg tabletek na wypadanie sierści u kota, działających na różne przyczyny łysienia. Są tabletki na łysienie kota zawierające na przykład biopeptyd alfa-kazozepiny. To tabletki stabilizujące stan emocjonalny kota, a zatem zapobiegające łysieniu na tle nerwowym. Są też tabletki na łysienie kota zawierające całe zestawy witamin i minerałów, z biotyną (witaminą B7) na czele. Tego typu tabletki będące de facto suplementami diety mogą być skuteczne, gdy kot traci włosy z powodu niewłaściwej, zbyt ubogiej diety. Absolutnie jednak przed sięgnięciem po tabletki na wypadanie sierści kota, powinno się zasięgnąć porady weterynarza, często tylko on jest w stanie prawidłowo zdiagnozować przyczyny łysienia kota i zaordynować odpowiednią terapię.

Wypadanie sierści u kota - naturalne linienie

Sierść kota zazwyczaj składa się z dwóch warstw – dłuższego włosa okrywowego oraz krótkiego podszerstka znajdującego się tuż przy skórze. Zimą podszerstek kotów żyjących na wolności gęstnieje, dostosowując się do warunków termicznych, na wiosnę jednak koty tracą sierść, która pozwoliła im przeżyć mrozy. Nieco inaczej wygląda to w przypadku kotów spędzających całe życie w pomieszczeniach zamkniętych. Całkowicie udomowiony kot gubi sierść zazwyczaj przez cały rok, mniej intensywnie, za to bardziej równomiernie w czasie. Ma to związek ze sztucznym oświetleniem i ogrzewaniem, czyli czynnikami, których zwierzęta nie doświadczają na dworze.

Sprawdź: Witaminy i suplementy dla kota

Wypadająca sierść u kota - na tle nerwowym

Kot gubi sierść również ze stresu. Koty to wbrew pozorom zwierzęta wrażliwe i podatne na stres. Negatywne emocje, podszyte lękiem wywołuje w nich każda nowa sytuacja, zmiana miejsca, towarzystwo innych kotów, wizyta u lekarza, stukot butów, hałas silnika, wybuch petardy. W przypadku krótkotrwałych sytuacji stresogennych zazwyczaj kończy się na charakterystycznym przykuleniu, ucieczce w kąt czy pod łóżko, czasem pojawia się agresja – syczenie, stroszenie sierści. Czasem jednak ze stresu kot gubi sierść.

Wypadająca sierść u kota może być efektem nawet krótkotrwałego bodźca – wiele kotów gubi sierść w czasie nawet rutynowego badania lekarskiego, czy to ze strachu przed lekarzem, czy przed innymi zwierzętami znajdującymi się w lecznicy. Wypadanie włosów u kota ma wtedy charakter gwałtowny, jest bardzo obfite, ale nie prowadzi do łysienia. Czym innym jest sytuacja, w której zwierzę narażone jest na długotrwały stres – na przykład w hodowli, w lecznicy, czy w schronisku dla zwierząt. Wówczas kot gubi sierść regularnie, co może skutkować pojawieniem się łysych placków. Włosy pod wpływem stresu wypadają samoistnie, ale też często kot im w tym pomaga, intensywnie, kompulsywnie liżąc ciało - często jeden wybrany jego fragment. Rada na wypadanie włosów u kota na tle nerwowym jest praktycznie tylko jedna: należy zidentyfikować źródło stresu i po prostu je wyeliminować.

Zobacz: Szczotki dla kota

Kot wyrywa sobie sierść

Również stan zapalny skóry może wywoływać wypadanie włosów u kota, a właściwie sytuację, gdy kot wyrywa sobie sierść. Zapalenie skóry może mieć podłoże alergicznel albo tak zwane kontaktowe. To pierwsze najczęściej wiąże się z pchłami, ale kot może być też uczulony na:

  • kurz,
  • roztocza,
  • pyłki traw i drzew,
  • pleśnie.

Alergia powoduje świąd, ten zaś skłania kota do intensywnego drapania się i wylizywania swędzącego miejsca. To w naturalny sposób powoduje wypadanie włosów u kota. Na podobnej zasadzie kot wydrapuje swoje własne włosy w przypadku zapalenia kontaktowego, wynikającego ze styczności z substancją drażniącą, na przykład płynem do mycia podłóg zlizanym z posadzki wraz z karmą, aczkolwiek tego typu stany zapalne u zwierząt nie są zbyt powszechne, stanowią najwyżej kilka procent przypadków.

Kot traci sierść na pyszczku

Wypadanie włosów u kota może mieć też związek z działaniem bytujących w jego organizmie pasożytów. Na tym tle koty dotyka niekiedy choroba zwana nużycą, która atakuje zwierzęta o obniżonej odporności. Jest wywoływana przez nużeńce z gatunku Demodex. W wersji łagodnej nużyca powoduje, że kot traci sierść wokół oczu. W wersji ostrzejszej, na szczęście rzadkiej, choroba prowadzi do wypadania włosów u kota na całym jego ciele. Powodem tego, że kot gubi włosy może być też świerzbowiec drażniący (Notoedres Cati), który łatwo przenosi się między kotami. Jego konsekwencją są miejscowe wyłysienia, głównie w okolicach pyszczka, oczu i uszu.

Czytaj także: Żwirek dla kota – silikonowy, drewniany czy betonowy