Darmowa dostawa od 119,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kot z włosami zamiast sierści - rasy dla alergików?

2017-12-15
Kot z włosami zamiast sierści - rasy dla alergików?

Kot z włosami

Kot z włosami to kot, który wielu osobom jawi się jako zwierzę hipoalergiczne, czyli mniej uczulające. Jest to daleko idące uproszczenie, wynikające zapewne z faktu, że niektóre koty faktycznie uchodzą za lepiej tolerowane przez alergików i tak się składa, że niekiedy są to koty z włosami. Dla alergików jednak nie fakt posiadania włosów przez kota powinien być najistotniejszy, a skład śliny i tego, co wydziela się z gruczołów łojowych.

Badania wykazują, że tym, co uczula, jeśli chodzi o koty, jest białko Fel d1, które w największym natężeniu zawarte jest w kociej ślinie. Jednak kot kotu nierówny - niektóre mruczki białka Fel d1 wydzielają zdecydowanie mniej. I niektóre z nich faktycznie są kotami z włosami. Ale nie wszystkie, zaś białko nie jest jedynym zagrożeniem, jeśli chodzi o koty.

Zobacz: Kot, który nie gubi sierści - czy taki istnieje?

Kot z włosami zamiast sierści

Kot z włosami o niskim poziomie białka Fel d1 - tego typu koincydencja występuje w szczególności w przypadku kota syberyjskiego, zwierzęcia o wyjątkowo pięknych, długich włosach. Od dawna uchodzi on za najlepszy wybór dla alergików. Miłośnicy kotów syberyjskim często przywołują badania przeprowadzone blisko dekadę temu w USA, przeprowadzone na około 300 kotach tego gatunku. Wynika z nich, że mają one wyjątkowo mało białka Fel d1, a jako takie, w szczególny sposób mogą się nadawać do życia z alergikami.

Wiedzieć jednak trzeba, że badania te zostały zlecone i opłacone przez jedno ze stowarzyszeń hodowców kotów syberyjskich. Tak czy inaczej syberyjski kot z włosami powszechnie jest polecany jako najmniej uczulający. A poza tym, jest to kot przyjacielski, o nieco psim usposobieniu, którego z łatwością ułożymy sobie na kolanach wtedy, kiedy mamy na to ochotę. Nie ma wielkich wymagań terytorialnych, łatwo adaptuje się w nawet niewielkich mieszkaniach. Syberyjski kot z włosami wymagającymi codziennej pielęgnacji może jednak być towarzyszem nieco uciążliwym. Pomimo tego, co powiedzieliśmy przed chwilą, też może uczulać, przynajmniej pośrednio. O co chodzi?

Sprawdź też: Szczotki i grzebienie dla kota

Kot z włosami dla alergików

Pamiętajmy, że nie istnieją rozwiązania idealne. Kot z włosami o długości kilku czy kilkunastu centymetrów doskonale zbiera kurz z całego domu i nawet jeśli starannie się sam z niego wymyje, istnieje spora szansa, że w międzyczasie osiadły na jego włosach kurz zdąży zaszkodzić jego właścicielowi, jeśli ma alergię na kurz. Jak widać – kot może zaatakować alergika nie tylko białkiem.

Regularne wyczesywanie pozwoliłoby się pozbyć nie tylko martwych włosów, ale i kurzu, tyle że sama ta czynność mogłaby mieć przykre konsekwencje dla właściciela. Dlatego najistotniejsze jest zachowanie czystości w domu i postępowanie zgodne z generalnymi zasadami dotyczącymi alergii na kurz, szczególnie jeśli ma się małego przyjaciela, który kurz może zbierać i transportować.

Czytaj także: Żwirek dla kota – silikonowy, drewniany czy betonowy

Kot z włosami dla alergików - a może kot bez włosów?

Innym kotem polecanym dla alergików jest sfinks. Nie - zdecydowanie to nie jest kot z włosami. Sfinks ma praktycznie nagie ciało, co jest - powiedzmy - kontrowersyjne z estetycznego punktu widzenia. Sfinks wydziela sporo białka Fel d1, tyle że wobec braku włosów, nie znajduje ono transportera. Istotne jest też to, że gruczoły sfinksa wydzielają sporo łoju. Z jednej strony to źle, bo łój również zawiera wspomniane białko, z drugiej – dobrze bo skóra kota jest natłuszczona, przez co alergeny z kota nie wzbijają się w powietrze. Bliżej ideału zdaje się lokować kot balijski. Po pierwsze, wydziela on niewielkie ilości białka Fel d1. Po drugie, nie jest to kot z włosami, jego sierść jest bardzo krótka, nie stanowi więc transportera dla alergenów. Niezależnie jednak od tego jaką nasz kot posiada sierść, czy też jej nie ma, musimy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji. produkty do pielęgnacji i higieny kota powinny zawierać skład dostosowany do potrzeb pupila, aby w przypadku kotów z sierścią wzmocnić ich okrywę włosową oraz wesprzeć kondycję skóry. 

Sprawdź: Drapak dla kota – na ścianę, tekturowy, z domkiem – jak wybrać?

Polecane

pixel