Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
Najniższe ceny
Darmowa dostawa

Kategorie

Psy z krótką sierścią – popularne rasy

Psy z krótką sierścią – popularne rasy

Od kilku już miesięcy rozważasz powiększenie rodziny o nowego, czworonożnego członka? Znakomicie! Psy wnoszą w ludzkie życie niesamowite pokłady radości, spontaniczności i bezgranicznej miłości. Planując ten krok, weź pod uwagę nie tylko temperament przyszłego przyjaciela, ale również jego sierść – chociażby pod kątem codziennej pielęgnacji. Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie zestawienie popularnych ras psów z krótką sierścią.

Beagle – średnie psy z krótką sierścią

Ten radosny, przyjazny i ruchliwy pies myśliwski jest wspaniałym przyjacielem rodziny. Beagle charakteryzuje się krótką i gęstą sierścią, która występuje w różnych konfiguracjach. Dwukolorowe umaszczenie może być brązowo-białe, żółto-białe bądź czerwono-białe. W kanon wpisują się również osobniki trójkolorowe – w tonacjach czerni, brązu czy bieli. Wzorzec rasy dopuszcza psy o białym czubku ogona. Dyskwalifikuje natomiast osobniki o umaszczeniu wątrobianym. Beagle jako gatunek wyróżniający się krótką sierścią nie przysparzają swoim opiekunom zbyt wielu trudności w codziennej pielęgnacji. Niemniej wymagają wyczesywania wypadającej sierści przynajmniej raz w tygodniu. W okresie wiosennym i jesiennym czynność tę należy zintensyfikować i poddawać pieska czesaniu dwa-trzy razy w tygodniu. W przypadku silnych zabrudzeń, na przykład po leśnych wędrówkach, warto sięgnąć po specjalne kosmetyki dla psa i przygotować mu kąpiel.

Buldog francuski – małe psy z krótką sierścią

Jeśli chodzi o rasy psów z krótką sierścią, popularnym wyborem Polaków jest buldog francuski. Ma sympatyczne usposobienie, lubi się przytulać i łatwo przywiązuje się do opiekuna. Nie wymaga też długich i męczących spacerów – wystarczy mu pokonywanie krótkich odcinków. Jego krótka, pozbawiona podszerstka sierść nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Wystarczy zorganizować psu kąpiel jedynie wtedy, gdy jest on mocno zabrudzony. Prosta w utrzymaniu w czystości sierść z widocznym połyskiem to duży atut – zwłaszcza dla osób zapracowanych. Jeśli chodzi o codzienne dbanie o pupila, warto pamiętać o przecieraniu roztworem soli fizjologicznej lub przegotowaną wodą fałdy skórne na pyszczku.

Przeczytaj również: Ile żyją buldogi francuskie i na jakie choroby zapadają?

Dalmatyńczyk – pies o ikonicznej maści

Rasa spopularyzowana przez jedną z bajek Walta Disneya zawładnęła sercami całych rodzin, a zwłaszcza dzieci. Dalmatyńczyk, jaka sama nazwa wskazuje, wywodzi się z rejonów Dalmacji. Jego cechą rozpoznawczą jest, rzecz jasna, białe umaszczenie urozmaicone ciemnymi, dobrze zdefiniowanymi cętkami. Pieski przychodzą na świat całe białe i dopiero po około dwóch tygodniach na ich sierści pojawiają się cętki. Do momentu ukończenia przez nie pierwszego roku życia są już one (przynajmniej takie powinny być zgodnie ze wzorcem rasy) dobrze ukształtowane. Zgodnie z kanonem cętki mają po około 3 centymetry średnicy i są równomiernie rozłożone na ciele. Jeśli chodzi o kolor, to cętki występują w odcieniu czarnym u psów o ciemnobrązowych tęczówkach lub w kolorze wątrobianym u osobników z jaśniejszą, bardziej bursztynową barwą oczu. Dla zachowania pięknej i zdrowej sierści będącej dumą dalmatyńczyków przydaje się pełnowartościowa karma dla psów rasowych.

Dog niemiecki – duże psy z krótką sierścią

Te mądre psy o szlachetnym zarysie głowy i harmonijnie ukształtowanej sylwetce mogą występować w różnych typach umaszczenia. Pierwszy z nich to sierść żółta bądź pręgowana. Żółta sierść może przejawiać się w jednolitej barwie bądź przejawiać tonacje złota i żółci. Osobniki z pręgowaną sierścią mają widoczny wzór w okolicy żeber. Psy z białymi plamami w umaszczeniu nie są zgodne z wzorcem rasy. Jednym z wariantów umaszczenia jest ten całkowicie czarny. Sierść przejawia się wysokim i zdrowym połyskiem – zwłaszcza w przypadku tych pupili, w których menu gości na stałe wysokiej jakości karma dla psa. Niektóre osobniki mogą odznaczać się białymi punktami zlokalizowanymi na wysokości klatki piersiowej czy kończyn. Wyjątkowo ciekawą odmianą umaszczenia są arlekiny, wyróżniające się białą sierścią i nierówno zakończonymi plamami czarnego koloru. Równie atrakcyjnie prezentują się dogi niemieckie w umaszczeniu blue z krótką sierścią w odcieniu stalowym.

Przeczytaj również: Jak wybrać dla siebie idealną rasę psa?

Chart hiszpański – wyjątkowy pies o różnorodnej maści

Ten przyjazny pies o myśliwskim zacięciu i wyjątkowo smukłej sylwetce wyróżnia się krótką lub półdługą sierścią, w zależności od odmiany osobnika. Pies ten polecany jest dla rodzin nie tylko ze względu na swój łagodny charakter, ale także wyjątkowo łatwą w pielęgnacji sierść. Psa warto szczotkować raz lub dwa razy w tygodniu, aby pozbyć się luźnych włosów. Z uwagi na nieduży procent tkanki tłuszczowej i krótką okrywę należy dbać o komfort termiczny pupila, na przykład ubierając go w ciepłą bluzę dla psa lub miękki sweterek, a po spacerze w deszczowy dzień – o niezwłoczne osuszenie sierści. Jeśli chodzi o umaszczenie, charty hiszpańskie wykazują duże spektrum odcieni, począwszy od całkowicie czarnej, poprzez brązy, rudości i odcienie piaskowe czy żółte, aż po zupełnie białe. Występują też warianty pręgowane. Za wyjątkowo pożądane uznaje się psy o płowej maści z ciemnymi elementami.