Darmowa dostawa od 119,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Ile żyją buldogi francuskie i na jakie choroby zapadają?

2022-07-07
Ile żyją buldogi francuskie i na jakie choroby zapadają?

Ile żyją buldogi francuskie i na jakie choroby zapadają?

Buldogi francuskie mają wielu zwolenników na całym świecie. Sympatię sporego grona osób udało im się zyskać dzięki niewątpliwemu urokowi osobistemu i łagodnemu usposobieniu. Jeśli i Ty chcesz, żeby buldog francuski stał się Twoim najlepszym kompanem do towarzystwa sprawdź, ile żyją buldogi francuskie i z jakimi chorobami muszą się zmagać.

Ile żyją buldogi francuskie?

Niestety buldogi francuskie nie wpisują się w koncepcję długowieczności małych ras psów. Ich wczesna śmiertelność wynika głównie ze strukturalnych cech szkieletu, a szczególnie – specyficznej budowy czaszki. Średnia długość życia buldogów francuskich waha się od 9 do 11 lat. To, ile lat przeżyje pies tej rasy, jest w dużej mierze uzależnione od tego, jak dobrą opieką zostanie otoczony. Im właściciel bardziej zadba o prawidłowe żywienie czworonoga, między innymi wybierając karmę dla psów rasowych, i jego właściwą pielęgnację, tym pies będzie miał większą szansę na dłuższe życie. Warto również dodać, że suczki tej rasy zwykle żyją nieco dłużej od piesków.
Czy wiesz, że… większość porodów u buldogów francuskich odbywa się poprzez cesarskie cięcie? Jest to związane z budową anatomiczną tej rasy. Duża głowa szczenięcia nie jest w stanie przejść przez wąski kanał rodny.

Wady genetyczne buldogów francuskich – skąd się biorą?

Buldogi francuskie należą do grupy psów brachycefalicznych, czyli o specyficznej budowie anatomicznej. Psy zaliczane do tej grupy mają kwadratową czaszkę i skróconą i spłaszczoną kufę. Cechy brachydefaliczne u buldogów francuskich to zwężone nozdrza, wydłużone podniebienie miękkie, zapaść krtani, a czasem też niedorozwinięta tchawica. Taka budowa powoduje, że u buldogów francuskich można znaleźć cały szereg wad genetycznych: krtani, tchawicy, nozdrzy czy podniebienia. Wspomniane wady anatomiczne powodują, że buldogi francuskie często muszą borykać się z trudnościami w oddychaniu, dusznościami i chrapaniem. Co więcej, przynależność do grupy psów brachycefalicznych powoduje, że buldogi francuskie mają problem z rozgryzaniem tradycyjnej karmy. Tym samym, konieczne jest karmienie ich karmą specjalistyczną dla psów, dostępną również w naszym sklepie.

Najczęstsze choroby genetyczne u buldoga francuskiego

Buldogi francuskie to rasa, która ma szczególne predyspozycje do pewnych chorób, dziedziczonych z pokolenia na pokolenie. O jakich chorobach mowa?

  • Dysplazja stawu biodrowego, czyli zwyrodnienie stawów biodrowych, któremu często towarzyszy stan zapalny.
  • Dysplazja stawu łokciowego, czyli zwyrodnienie stawu łokciowego, razem z pojawieniem się stanu zapalnego.
  • Zwichnięcie rzepki, a więc rozluźnienie więzadeł, które prowadzi nie tylko do zwichnięcia rzepki, ale też kulawizny i zwyrodnienia stawu kolanowego.
  • Zaćma młodzieńcza, czyli zaburzenie, które powoduje obustronną zaćmę jądrową i korową.
  • Hemofilia typu B, której głównym objawem są zaburzenia krzepnięcia i występowanie silnych krwawień.

Choroby kręgosłupa u buldogów francuskich

Uwarunkowania genetyczne buldogów francuskich sprawiają, że psy tej rasy, bardzo często mają poważne problemy z kręgosłupem. Może u nich wystąpić kręg połowiczny lub kręg motyli. To nic innego, jak zdeformowany kręg, który może powodować skoliozę, a także uciskać na rdzeń kręgowy. W skrajnych przypadkach, tego rodzaju deformacja może doprowadzić do paraliżu. Równie często u buldogów występuje dyskopatia. To schorzenie, podobnie, jak deformacja kręgów, może doprowadzić do paraliżu. Jednak, w odróżnieniu od kręgu połowicznego i kręgu motylego, dyskopatię można leczyć chirurgicznie.

Wady wzroku u buldoga francuskiego

Wady genetyczne u buldogów francuskich związane z anatomiczną budową czaszki, mogą dotyczyć również narządu wzroku. U tej rasy psów często występuje owrzodzenie rogówki i wypadanie gruczołu trzeciej powieki, a także dochodzi do licznych urazów mechanicznych. Buldogi francuskie często cierpią na dwurzędowość rzęs, czyli mają nie jeden, a dwa rzędy rzęs. Dodatkowe rzęsy podrażniają rogówkę i spojówkę, co może prowadzić do pojawienia się stanu zapalnego. Co więcej, regularne podrażnianie rogówki i spojówki może z czasem doprowadzić do owrzodzenia rogówki. Tym bardziej warto sięgać po dedykowane preparaty do pielęgnacji oczu i uszu psa. Dodatkowe rzęsy u psów, które borykają się z tym schorzeniem, można usunąć chirurgicznie.

Choroby skóry u buldogów francuskich

Buldogi francuskie często mają problem z nadmiernym drapaniem się, któremu towarzyszą zmiany skórne. Choroby skóry u buldogów to zwykle objaw alergii, a więc alergicznego zapalenia skóry. Przy pojawieniu się takich objawów warto sprawdzić, na co uczulony jest pies – czy mamy do czynienia z alergią wziewną czy pokarmową. W tym celu należy wykonać testy alergiczne. Konieczne będzie również karmienie buldoga specjalistyczną, hipoalergiczną karmą. Wszelkie pielęgnacyjne kosmetyki dla psów również powinny być hipoalergiczne.
Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2022

Polecane

pixel