Pomysły na zabawy z kotem

Zabawa z kotem to okazja do poznawania swojego pupila, zacieśniania z nim więzi, wzbudzania w nim instynktu łowieckiego oraz zaspokajania jego fizycznych i psychicznych potrzeb. W artykule znajdziesz dużo porad oraz propozycji zabaw z kotem, opisy sprawdzonych zabawek i gadżetów dla kota. Zachęcamy, by wziąć swojego mruczka na kolana, przeczytać poniższy tekst i spróbować wprowadzić w życie nasze podpowiedzi.
Po co kotu zabawa?
Współcześnie zabawa dla kota stanowi formę zamiennika dla polowań, na które jego praprzodek musiał się wyprawiać, by zdobyć pożywienie. Kot posiada silny instynkt łowiecki, podczas gdy udomowione koty nie mają zbyt wielu okazji do zaczajenia się na ofiarę, zapolowania na nią i zjedzenia jej. Zwierzę dostaje karmę do miski o stałych porach, zatem potrzeba wyjścia w teren i znalezienia czegoś do jedzenia nie ma tu racji bytu. Właściciele kotów powinni zadbać o to, by pupil wciąż mógł „polować”. Chodzi tu przede wszystkim o jego kondycję, zdrowie fizyczne i psychiczne oraz, niejako przy okazji, interakcję z człowiekiem. Jak bawić się z kotem?
Bawienie się z kotem powinno przebiegać według schematu: aktywność kota, jedzenie (poprzez skonsumowanie tego, co udało mu się „złowić” lub podanie mu posiłku bezpośrednio o zabawie) i wypoczynek. Jak już wcześniej wspomnieliśmy zabawy z kotem nie powinny być dłuższe niż kwadrans, jednak mogą mieć miejsce kilka razy dzienne (np. 2-3). Poza tym dobrze, żeby odbywały się mniej więcej o tych samych porach, ponieważ nasz domowy drapieżca uwielbia rutynę. No i najważniejsze: czas na zabawę z kotem powinien się znaleźć każdego dnia, on na to liczy.
Kociaki to ciekawskie zwierzęta, dlatego starajmy się zapewnić im oryginalną i kreatyną rozrywkę. Przykładowo chowajmy zabawki albo smaczki dla kota w rozmaitych kryjówkach, tak, żeby nasz czworonożny łowca nasycił się wrażeniami. Możemy szykować kotu tor przeszkód, w które włączymy nie tylko nieużywane domowe akcesoria, typu stare garnki, kłębki wełny, zwitki papieru, czy kartonowe pudła, ale także m.in. drapaki dla kota, poduszki, piłki, kocie zabawki (np. sztuczne myszki), etc.
Dobrze, żeby sprzęt używany do zabaw był jak najbardziej interaktywny, czyli miał ciekawy kolor, strukturę, wydawał dźwięk, emitował światło, itp.
Czym bawić się z kotem?
Narzędzi do aktywności z kotem w naszym sklepie nie brakuje. Poniżej przedstawimy najpopularniejsze zabawki dla kota.
W tym peletonie na czoło wysuwają się wędki dla kota oraz wszelkie zabawki na sznurku. Marka Trixie proponuje naszym mruczącym ulubieńcom takie sprzęty jak np. wędka dla kota z piórkami albo ze skórzanymi paskami. W sklepowej ofercie mamy także wędkę zakończoną sztuczną myszką albo rybką firmy Pet Nova. Zabawnym gadżetem jest także fluorescencyjny homar na sznurku marki Barry King, którym łatwo możemy sterować, imitując próbę ucieczki „ofiary” przed naszym udomowionym tygrysem.
Piłka dla kota to wspaniała okazja do gonitwy. Przykładowo możemy rzucać kotu piłkę albo uczyć go aportowania (tak, koty nadają się nauki aportu!). Do dyspozycji mamy np. piłki z dzwoneczkiem w środku, czy jeżowe piłki marki Trixie oraz świecącą piłkę do torów marki Catit Senses 2.0 (Catit Fireball).
Wspólne przygody z kotem możemy również urozmaicić włączając do nich takie elementy jak np. tunel dla kota (marki Trixie) oraz drapak dla kota (np. Alicante antracyt marki Trixie, bądź drapak stojący z piłeczką z sizalu, czy wariant kartonowy z zabawkami i kocimiętką). Im więcej drapak będzie posiadał półek i schowków, tym więcej możliwości do ukrycia przysmaków, zabawek i innych nagród.