Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
40 dni na zwrot
Darmowa dostawa od 99 zł

Kategorie

Pomysły na zabawy z kotem

Zabawa z kotem to okazja do poznawania swojego pupila, zacieśniania z nim więzi, wzbudzania w nim instynktu łowieckiego oraz zaspokajania jego fizycznych i psychicznych potrzeb. W artykule znajdziesz dużo porad oraz propozycji zabaw z kotem, opisy sprawdzonych zabawek i gadżetów dla kota. Zachęcamy, by wziąć swojego mruczka na kolana, przeczytać poniższy tekst i spróbować wprowadzić w życie nasze podpowiedzi.

Po co kotu zabawa?

Współcześnie zabawa dla kota stanowi formę zamiennika dla polowań, na które jego praprzodek musiał się wyprawiać, by zdobyć pożywienie. Kot posiada silny instynkt łowiecki, podczas gdy udomowione koty nie mają zbyt wielu okazji do zaczajenia się na ofiarę, zapolowania na nią i zjedzenia jej. Zwierzę dostaje karmę do miski o stałych porach, zatem potrzeba wyjścia w teren i znalezienia czegoś do jedzenia nie ma tu racji bytu. Właściciele kotów powinni zadbać o to, by pupil wciąż mógł „polować”. Chodzi tu przede wszystkim o jego kondycję, zdrowie fizyczne i psychiczne oraz, niejako przy okazji,  interakcję z człowiekiem. 
Łowy możemy łatwo zastąpić zabawą z kotem. Jedną z nich może być ganianie „ofiary”, przymocowanej do sznurka. Można samodzielnie wykonać taką zabawkę, ale radzimy wykorzystać gotowe, bezpieczne zabawki dla kota, dostępne w sklepie internetowym Max&Mrau. Są to m.in. różne wędki z piórkami, piłeczki na linkach, myszki, tory przeszkód, itp. 
Kot może „polować” także na przysmaki dla kota, pochowane w różnych częściach domu, albo w specjalnych matach, dywanikach, czy innych kocich akcesoriach. 
Bardzo ważne jest, aby kocur po zdobyciu ofiary, mógł ją zjeść, albo dostać nagrodę za dobrze wykonaną pracę (np. w postaci przekąski dla kota). Taka aktywność jak poszukiwanie zdobyczy, bieganie za nią, itp. nie powinna być jednak dłuższa niż kilkanaście minut, aby pupil się zdążył się znudzić, ani przesadnie zmęczyć.

Jak bawić się z kotem?

Bawienie się z kotem powinno przebiegać według schematu: aktywność kota, jedzenie (poprzez skonsumowanie tego, co udało mu się „złowić” lub podanie mu posiłku bezpośrednio o zabawie) i wypoczynek. Jak już wcześniej wspomnieliśmy zabawy z kotem nie powinny być dłuższe niż kwadrans, jednak mogą mieć miejsce kilka razy dzienne (np. 2-3). Poza tym dobrze, żeby odbywały się mniej więcej o tych samych porach, ponieważ nasz domowy drapieżca uwielbia rutynę. No i najważniejsze: czas na zabawę z kotem powinien się znaleźć każdego dnia, on na to liczy.

Kociaki to ciekawskie zwierzęta, dlatego starajmy się zapewnić im oryginalną i kreatyną rozrywkę. Przykładowo chowajmy zabawki albo smaczki dla kota w rozmaitych kryjówkach, tak, żeby nasz czworonożny łowca nasycił się wrażeniami. Możemy szykować kotu tor przeszkód, w które włączymy nie tylko nieużywane domowe akcesoria, typu stare garnki, kłębki wełny, zwitki papieru, czy kartonowe pudła, ale także m.in. drapaki dla kota, poduszki, piłki, kocie zabawki (np. sztuczne myszki), etc.

Dobrze, żeby sprzęt używany do zabaw był jak najbardziej interaktywny, czyli miał ciekawy kolor, strukturę, wydawał dźwięk, emitował światło, itp.

Czym bawić się z kotem?

Narzędzi do aktywności z kotem w naszym sklepie nie brakuje. Poniżej przedstawimy najpopularniejsze zabawki dla kota

W tym peletonie na czoło wysuwają się wędki dla kota oraz wszelkie zabawki na sznurku. Marka Trixie proponuje naszym mruczącym ulubieńcom takie sprzęty jak np. wędka dla kota z piórkami albo ze skórzanymi paskami. W sklepowej ofercie mamy także wędkę zakończoną sztuczną myszką albo rybką firmy Pet Nova. Zabawnym gadżetem jest także fluorescencyjny homar na sznurku marki Barry King, którym łatwo możemy sterować, imitując próbę ucieczki „ofiary” przed naszym udomowionym tygrysem. 

Piłka dla kota to wspaniała okazja do gonitwy. Przykładowo możemy rzucać kotu piłkę albo uczyć go aportowania (tak, koty nadają się nauki aportu!). Do dyspozycji mamy np. piłki z dzwoneczkiem w środku, czy jeżowe piłki marki Trixie oraz świecącą piłkę do torów marki Catit Senses 2.0 (Catit Fireball).

Wspólne przygody z kotem możemy również urozmaicić włączając do nich takie elementy jak np. tunel dla kota (marki Trixie) oraz drapak dla kota (np. Alicante antracyt marki Trixie, bądź drapak stojący z piłeczką z sizalu, czy wariant kartonowy z zabawkami i kocimiętką). Im więcej drapak będzie posiadał półek i schowków, tym więcej możliwości do ukrycia przysmaków, zabawek i innych nagród.

Zabawa kota z … kotem

Jeśli długo nie ma nas w mieszkaniu, czy pracujemy poza domem, warto zostawić kotu coś, co może go zająć i wprowadzić do samotnego oczekiwania na nas choć trochę aktywności. Służą temu różne interaktywne akcesoria dla kota. Jednym z nich jest specjalna plansza – cat activity fun board marki Trixie. Ta gra planszowa dla kota zawiera wiele interesujących opcji, dzięki którym nasz pupil będzie miał zagwarantowane zarówno pobudzenie fizyczne, jak i mentalne. Zabawka zawiera pomocne instrukcje, na podstawie których można ułożyć ciekawy trening dla kota
Inną propozycję stanowi tor do zabawy dla kota Catit Senses 2.0. Play Circuit marki Catit, do którego można dokupić dedykowane piłeczki. Można też połączyć kilka torów ze sobą zapewniając pupilowi jeszcze więcej frajdy.
Ta sama firma oferuje także zabawkę do dokarmiania kota Catit Senses 2.0 Digger. W tubach gadżetu umieszcza się ulubione przysmaki naszego zwierzaka. Kot musi się tutaj zabawić w polowanie, by zdobyć nagrodę i ją zjeść. Z pewnością umili to kotu czas oczekiwania na nasz powrót. 
Instynkt łowiecki naszego domowego drapieżcy zostanie zaspokojony także taką zabawką marki Trixie jak ptaszek z piórkami i kocimiętką. 
Pole możliwości do wspólnych harców z kotem jest nieograniczone. Jak tylko uruchomimy wyobraźnię, z pewnością przyjdzie nam do głowy masa pomysłów. Zapraszamy do skorzystania z naszych podpowiedzi oraz kupna produktów sklepowych.
Zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com