Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Pies szczeka w nocy. Jak go tego oduczyć?

2022-08-17
Pies szczeka w nocy. Jak go tego oduczyć?

Szczekanie psa stanowi rodzaj rozmowy z otoczeniem. Kiedy jednak ta psia mowa ma miejsce w nocy, jest to niepokojące i irytujące. Dlaczego pupile hałasują kiedy reszta domowników chce spać? Jak oduczyć psa szczekania w nocy? Czy to możliwe, że psy szczekają bez powodu? W artykule znajdziesz odpowiedzi na te najbardziej interesujące niewyspanych właścicieli pytania.

Dlaczego pies szczeka?

Kiedy pies szczeka, komunikuje się ze światem. Im dłużej znamy swojego pupila, tym łatwiej rozpoznać, co chce przekazać nam zwierzak. Jednak nie zawsze jest to proste do rozstrzygnięcia. Poza tym jeśli szczekanie w domu dotyczy szczeniaka, który dopiero do nas przybył, wątpliwości może być dużo więcej. 
Zwykle ujadanie, czy wycie czworonoga wiąże się z alarmowaniem domowników. Pies informuje resztę stada, że do domu zbliża się ktoś obcy, czy dzieje się coś nietypowego. Nasz czworonożny przyjaciel szczekaniem wyraża rozmaite emocje, m.in. strach, radość, podniecenie, czy ostrzeżenie.
Istnieją też jeszcze inne powody, przez które pupil zaczyna szczekać. Są to m.in.
  • nuda,
  • tęsknota za domownikami, którzy poszli do pracy/szkoły,
  • niepokój o to czy wrócą i kiedy się to stanie,
  • chęć zwrócenia na siebie uwagi,
  • zbytnia nadpobudliwość, itp.
Takie zachowanie może też wynikać z jakiś błędów behawioralnych czy genetycznych nieprawidłowości. Te ostatnie przyczyny warto skonsultować z psim behawiorystą.

Szczekanie psa w nocy – przyczyny

A co sprawia, że pies szczeka w nocy? Pies, szczególnie w młodym wieku, może w ten sposób przywoływać do siebie domowników, ponieważ pragnie ich bliskości, bądź też boi się albo tęskni za matką i rodzeństwem, od których niedawno został odebrany. 

Czujny pies, szczególnie taki, który jest bardziej lękliwy, szczekaniem będzie reagował na każdy szmer, podejrzany szelest, zapalenie światła, czy inny bodziec, który wyda się mu dziwny, obcy, niepokojący, itp. 

Dlaczego pies szczeka w nocy? Przyczyna takiego zachowania może tkwić w tym, że nie zapewniliśmy mu wystarczającej dawki aktywności fizycznej i umysłowej w ciągu dnia. Może pominęliśmy któryś spacer, czy wyprowadzenie na dwór trwało zbyt krótko albo było mało stymulujące. Warto zadbać o to, aby nasz pupil nie tylko pospacerował, ale też pobiegał, zaaportował, powęszył, potropił. Nie wszystkie z tych aktywności musimy przeprowadzać na zewnątrz, wiele zabaw jest do zaaranżowania w domu. W ten sposób nie tylko „zmęczymy” psa, który w nocy będzie słodko i spokojnie spał, ale także zacieśnimy więzi z pupilem.

Warto przeczytać: Co zrobić, aby pies nie nudził się w domu?

Jak oduczyć psa szczekania w nocy?

Jak oduczyć psa szczekania? Przechodząc do konkretów: jeśli przyczyną psiego ujadania jest nuda, frustracja, niespożytkowanie nadmiaru energii, itp., zorganizujmy pupilowi więcej rozrywki w ciągu dnia. Zabierajmy go na spacer w różne miejsca, robiąc przerwy na krótkie treningi, podczas których pies może aportować, szukać ukrytej zabawki lub przysmaka. Możemy się z nim też poszarpać wykorzystując do tego kawałek grubego sznura albo gotową zabawkę dla psa. Co więcej, jeśli lubimy bieganie lub/oraz jazdę na rowerze, spróbujmy w te aktywności włączyć także naszego zwierzaka.

Bardzo dobrym sposobem na wyciszenie energicznego czworonoga jest podanie mu przed snem konga, bądź innej zabawki najeżonej psimi smakołykami, do których, by się dostać, potrzeba trochę sprytu i gimnastyki. Świetnie w tej roli sprawdzą się również maty węchowe lub zabawki wymuszające na zwierzęciu pobudzenie szarych komórek do pracy. 

Jeśli wydaje się nam, że pies szczeka bez powodu w nocy, najpewniej jest to dalekie od prawdy. Powód zawsze jest. Jeżeli jednak trudno nam samemu dojść do rzeczywistej przyczyny, warto skorzystać z pomocy psiego behawiorysty.

Akcesoria pomagające w tresurze

Zastanawiając się jak oduczyć psa szczekania w domu, dobrze jest się zaopatrzyć w niezbędne akcesoria do zabawy z psem, ale też w gadżety treningowe. Tego typu sprzęt w dużej ilości występuje w naszym sklepie internetowym Max&Mrau. Zabawki dla psa służące do wywąchania przysmaczka to m.in. mata węchowa marki MintCandy, czy zabawki w zabawnych kształtach, np. marchewek, kostek do gry, itp. marki DogLemi, w które można pochować smakołyki dla psa. Na podobnej zasadzie działają kongi, czy piłki marki Kong. Jeśli chcemy, by nasz pupil bardziej wysilił się umysłowo, możemy sprawić mu np. grę zręcznościową Flip Board marki Trixie.
Do zabawy w szarpanie możemy natomiast wykorzystać np. szarpaki dla psa marki Pet Nova, Barry King, Trixie, Kong, Disney, czy Lauren Design.
Jako przyrząd do aportowania, ćwiczenia chwytania pyskiem i wyskoków może posłużyć m.in. frisbee marki Dog Life Style, dysk Dog Activity marki Trixie, czy kauczukowy ring tej samej firmy. 
W sklepie maxandmrau.pl wyposażycie się także w sprzęt treningowy stanowiący dużą pomoc podczas szybkich marszów, spacerów na luźnej smyczy, biegów, czy przejażdżki rowerowej z pupilem.
Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2022
pixel