Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
40 dni na zwrot
Darmowa dostawa od 99 zł

Linienie psa, lininie kota

Linienie, czyli wypadanie sierści, stanowi u psa lub kota naturalny proces, który zwykle obserwujemy dwa razy w roku. Jak poradzić sobie z fruwającą dokoła sierścią i jak pomóc pupilowi w tym czasie? Z poniższego artykułu dowiesz się też, co wpływa na wzmożone linienie u psa i kota.

Kiedy i dlaczego zwierzęta domowe się linią?

Linienie, czyli gubienie sierści przez zwierzę to naturalny proces, który zwykle ma miejsce dwa razy w roku: na zimę oraz po zimie. Jesienią pies lub kot „przystrajają się” w gęstsze, dłuższe włosie, a w przypadku niektórych ras – także podszerstek, by w tej zimnej porze roku było im wystarczająco ciepło. Natomiast wiosną zrzucają zbędne owłosienie, które na lato byłoby już za grube i puszyste.
Linienie psa zwykle jest bardziej uporczywe dla właściciela niż wypadanie sierści u kota. Szczególnie jeśli jesteśmy w posiadaniu ras pierwotnych, czyli takich, które oprócz włosia, mają także podszerstek. Należą do niej m.in. owczarek niemiecki, kaukaski oraz siberian husky.
To, w jaki sposób będzie przebiegał proces wypadania sierści, zależy od konkretnej rasy psiej lub kociej, ale także od tego, co podajemy psu do jedzenia, czy i czym go suplementujemy, a także czy dbamy o regularne wyczesywanie jego sierści, zwłaszcza w okresie linienia.
W tym kłopotliwym sezonie warto podawać pupilowi preparaty, który usprawnią cały mechanizm usuwania martwych włosów. Zwróćmy też uwagę na to, czy w miejscu wypadniętych włosów, pojawiają się nowe. Jeśli zamiast tzw. babyhair, pokażą się łyse placki, należy udać się do weterynarza, gdyż może być to objaw chorobowy, reakcja alergiczna lub oznaka grasującej w organizmie zwierzaka bakterii.

Czym wyczesywać włosy psa i kota?

Na linienie kota lub psa świetnie sprawdzą się specjalne szczotki przeznaczone do czesania konkretnej rasy. U niektórych pupili lepiej wypadną w tym zadaniu grzebienie dla psa albo kota, u innych – szczotki dla psa/kota, bądź furminatory (szczególnie jeśli musimy zmierzyć się z wyczesywaniem podszerstka). Wszystkie wymienione akcesoria do pielęgnacji zwierzęcych „fryzur” znajdują się w sklepie internetowym MaxandMrau.

Jeżeli potrzebny jest grzebień dla psa lub kota, to warto zdecydować się np. na model odkłaczający – Trixie z zaokrąglonymi, gęstymi zębami. Doskonale poradzi sobie z rozczesaniem włosów pupila, bez szarpania, ciągnięcia i wyrywania sierści.

Dla innych pupili natomiast lepszym wyborem będzie szczotka dla kota albo psa. Polecamy m.in. dwustronną szczotkę marki Furminator (jedna strona usuwa kołtuny, sklejoną sierść i martwy włos, a druga – rozczesuje i wygładza sierść), szczotkę obrotową 360⁰ marki Over Zoo, drewnianą jednostronną szczotkę marki Trixie, czy miękką szczotkę Zolux Anah.

Hitem jeśli chodzi o porządne, dogłębne wyczesywanie, zwłaszcza zwierzęcego podszerstka jest natomiast furminator. Na szeroką paletę tych produktów w naszym sklepie składają się różne rodzaje furminatorów do wyczesywania sierści oraz podszerstka marki Furminator.

Można też postawić na inne gadżety do czesania pupili, takie jak np. zgrzebło, czy rękawica do wyczesywania sierści.

Oprócz samego usuwania martwej sierści w czasie wyczesywania psa, bądź kota masujemy jego ciało, co sprawia, że zwierzak się relaksuje, a wspólna z nim więź – zacieśnia.

Co podawać pupilowi na linienie?

Co na linienie psa lub kota sprawdzi się najbardziej? Jak już pisaliśmy wcześniej – oprócz systematycznego wyczesywania pupila, pochylmy się nad suplementacją zwierzaka odpowiednimi specyfikami.

Jednym z nich jest Dolfis Dolvit Biotyna, czyli środek z biotyną na zdrową sierść i skórę psa. Można go stosować profilaktycznie, ale też w razie przedłużającego się linienia, bądź w przypadku pojawienia się jakiś dolegliwości i chorób skórnych. Dysponujemy też kocim odpowiednikiem tego preparatu.

A co pomaga na linienie kota? W tym wypadku można podawać witaminy dla kotów Eurowet Wita-Vet wspierające zdrowie i wygląd sierści futrzaków. Komponenty tej uzupełniającej karmy przywracają sprężystość skórze, nadają połysk i barwę kociej sierści, regulują funkcjonowanie gruczołów łojowych i wspierają utrzymanie nawilżenia skóry.

Nadmiernie liniącemu się kotu można również zaaplikować bombę witaminową, gwarantującą zdrowie i estetyczny wygląd sierści – czyli Beaphar Laveta Super.

Okazuje się, że powstał nawet szampon dla psów zmniejszający linienie. Stworzyła go marka Over Zoo, by zminimalizować proces wypadania sierści u psów oraz wzmocnić ich cebulki włosowe.

Jaka karma na linienie?

To, co na linienie dla psa lub kota będzie działało na korzyść, to oczywiście podawanie pupilom zbilansowanego, wartościowego pożywienia na co dzień. Poniżej przedstawimy kilka naszych propozycji:
  • Sucha karma dla psa Brit Care Grain – Free Adult Salmon&Potato – to hipoalergiczny, bezzbożowy, bardzo dobrze zbilansowany, wysoce przyswajalny produkt, dzięki któremu poprawi się zdrowie i kondycja psiej sierści oraz skóry ale też jego system odpornościowy.
  • Karma sucha dla psa rasy dużej (jak np. owczarek niemiecki) Royal Canin Maxi Adult – to pełnoporcjowe jedzenie dla psów zapewnia, że nasz pupil będzie miał zdrową skórę, kości i stawy, a ponadto lśniącą sierść i prawidłowo przebiegający proces trawienia.
  • Karma lecznicza dla psów rasy małej z alergiami skórnymi specjalistyczne jedzenia dla czworonogów, które zmagają się dolegliwościami skórnymi.
  • Sucha karma dla kotów Purina One Coat&Hairball – jest skuteczna w utrzymaniu zdrowej skóry i pięknej sierści, ograniczeniu nadmiernego linienia oraz przeciwdziałaniu gromadzenia się kul włosowych.
  • Przysmak dla kota zdrowa przekąska dla kota z olejem lnianym i cynkiem poprawiająca stan skóry i sierści, szczególnie polecana w czasie linienia.
Zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com

Komentarze

Nie znaleziono opinii

Nowa wiadomość