Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kastracja kota - ile kosztuje i kiedy kastrować kota?

2018-07-04
Kastracja kota - ile kosztuje i kiedy kastrować kota?

Kastracja kota to zabieg, który pozbawia zwierzę zdolności do rozmnażania się. Dlaczego warto go wykonać? Sprawdź na czym polega i ile kosztuje kastracja kota, a także kiedy należy przeprowadzić zabieg.

Na czym polega kastracja kota?

Kastracja kota polega na wycięciu jąder, co nieodwracalnie pozbawia zwierzę zdolności rozrodczych. Jest to zabieg chirurgiczny, wykonywany w gabinecie weterynaryjnym pod narkozą. Głównym celem kastracji jest zapobieganie nadmiernemu rozmnażaniu się zwierząt, jednak proceder ten niesie ze sobą także wiele innych zalet.

Kiedy kastrować kota?

Wielu opiekunów zastanawia się, kiedy wykastrować kota? Weterynarze zalecają, by kastracji dokonać zanim kocur osiągnie dojrzałość płciową, czyli w wieku około 5 miesięcy, zanim zwierzak rozpocznie proces znaczenia terenu. Jest to bardzo ważne, gdyż u kotów, które zaczęły już znaczyć, bywa, że zachowanie ulega utrwaleniu pomimo przeprowadzenia zabiegu, a wyeliminowanie go w późniejszym okresie bywa bardzo trudne i uciążliwe dla opiekunów.

Kastracja kota – przygotowanie

Jak przygotować kota do kastracji? Przede wszystkim pamiętajmy, że kot przed kastracją powinien przejść badania kontrolne, które wykażą czy jego stan zdrowia pozwala na narkozę – warto przy okazji wykonać morfologię krwi oraz badanie biochemiczne sprawdzające kondycję nerek. Najmłodsze kocury najpierw muszą być zaszczepione i odrobaczone. Przed samym zabiegiem kot powinien być na czczo, co oznacza, że czeka go co najmniej 8-godzinna głodówka. W tym czasie może otrzymywać jedynie świeżą wodę do picia, pojenie należy jednak przerwać na około 4 godziny przed zabiegiem. Mimo, że kastracja jest stosunkowo prostym i rutynowym zabiegiem, konieczność zastosowania znieczulenia ogólnego zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem, dlatego tak ważne jest przeprowadzenie wcześniejszych badań oraz powierzenie zwierzęcia zaufanemu weterynarzowi.

Czytaj też: Jak wykąpać kota

Ile trwa kastracja kota?

Zabieg kastracji jest zabiegiem prostym i szybkim – trwa zaledwie kilkanaście minut. Po podaniu znieczulenia usuwa się owłosienie z okolic moszny, następnie poprzez nacięcie, uzyskuje się dostęp do jąder, które się usuwa. Zwykle po zabiegu nie zakłada się nawet szwów, ponieważ rana po kastracji bardzo szybko się goi. Po wybudzeniu kota podaje się mu środki przeciwbólowe oraz antybiotyk.

Zdjęcie produktowe

Royal Canin Kitten Sterilised Galaretka 85 g - mokra karma dla sterylizowanych kociąt w galaretce 85g

Mokra karma dla kotów młodych po zabiegu kastracji lub sterylizacji, od 6. do 12. miesiąca życia.

Sprawdź produkt
Zdjęcie produktowe

Brit care cat grain-free sterilized sensitive 400 g - sucha karma dla kotów dorosłych, sterylizowanych z wrażliwym układem pokarmowym, 400 g

Brit care cat grain-free sterilized sensitive to kompletna sucha karma dla kotów dorosłych po zabiegu sterylizacji z wrażliwym przewodem pokarmowym. Bezzbożowa formuła zmniejsza ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych.

Sprawdź produkt

Karmienie kota po kastracji

Rekonwalescencja kota po kastracji przebiega bardzo szybko, jednak w ciągu pierwszych 24 godzin po zabiegu narkoza może mieć jeszcze wpływ na zachowanie zwierzaka. Objawia się to ospałością i problemami z koordynacją ruchową. Ze względu na obniżenie temperatury ciała pupila należy zapewnić mu dodatkowe ocieplenie, np. w postaci koca lub termoforu. Pierwszy posiłek należy podać kotu dopiero po pełnym wybudzeniu – jeśli nakarmimy kocura, który jest jeszcze pod wpływem narkozy, może dojść do zadławienia. W ciągu 48 godzin po zabiegu można zauważyć zwiększony apetyt u czworonoga, jednak właściciel nie powinien ulegać prośbom o jedzenie, aby nie doprowadzić do powstania nadwagi u swojego pupila. Warto też pamiętać, że w pierwszych 3-4 miesiącach po zabiegu kot powinien mieć odpowiednio dostosowaną do swoich potrzeb dawkę pokarmową, która ulega w tym czasie pewnemu zredukowaniu (o ok. 20% u kotów dorosłych, natomiast u kotów młodych adekwatnie do ich aktywności i tempa wzrostu organizmu). Najlepiej omówić tę kwestię z zoodietetykiem, który pomoże w dobraniu prawidłowej metody żywienia. Dieta kota kastrowanego powinna być wysokomięsna i mokra, co zminimalizuje w przyszłości wystąpienie problemów z drogami moczowymi.

Sprawdź: Karma dla kota sterylizowanego

Przeczytaj także: Drapak dla kota - na ścianę, teksturowy, z domkiem

Zdjęcie produktowe

Amiplay Drapak dla Kota Vision Czarny

Amiplay Drapak dla Kota Vision to wykonany z wysokiej jakości ekologicznych materiałów tekturowy drapak.

Sprawdź produkt

Wykastrowanie kota – opieka

Ważnym elementem opieki nad kotem po kastracji jest odpowiednia higiena rany pooperacyjnej. Należy pilnować by zwierzę nie lizało nadmiernie miejsca rozcięcia, gdyż może to wydłużyć okres gojenia, a nawet spowodować zakażenie rany lub rozejście się szwów. W ochronie przed lizaniem pomoże nam specjalny plastikowy kołnierz, zdejmowany na czas karmienia, jednak trzeba liczyć się z tym, że zakładanie kołnierza może bardzo poważnie spotęgować stres zwierzęcia i utrudnić mu normalne funkcjonowanie.

Czy kastrować kota?

Osoby zastanawiające się czy wykastrować kota, powinny wziąć pod uwagę fakt, iż kastracja wpływa pozytywnie na zdrowie zwierzaka. Przede wszystkim zabieg ten zapobiega rozwojowi nowotworów złośliwych jąder. Brak tego narządu sprawia również, że nie ma ryzyka urazów oraz powstania schorzeń takich jak zapalenie jąder i najądrzy. Często skutkiem kastracji jest także zaprzestanie znaczenia terenu poprzez posikiwanie, a woń kociego moczu staje się mniej intensywna.

Kastracja kota - cena

Cena kastracji kota zależy od lecznicy weterynaryjnej. Zazwyczaj koszt kastracji kota to ok. 100-300 zł. Istnieje również możliwość kastracji kota za darmo. Coraz więcej gmin oferuje właścicielom kotów i kotek zabiegi darmowe lub z niedużymi dopłatami. Zwykle takie akcje organizowane są raz w roku przez urzędy miejskie i trzeba wcześniej się na nie zapisać.

Dowiedz się też: Żwirek dla kota - silikonowy, drewniany czy bentonitowy?

Zachowanie kota po kastracji

Koty po kastracji często stają się spokojniejsze, mniej konfliktowe i bardziej otwarte na kontakty społeczne z innymi osobnikami. Badania pokazują też, że kocury po kastracji żyją dłużej nie tylko dlatego, że nie dotykają ich choroby jąder, ale przez spadek stężenia testosteronu wykazują mniej agresywnych zachowań . Łagodniejszy kot nie będzie walczył z innymi o samicę. Zaletą kastracji jest także zmniejszenie ryzyka rozprzestrzeniania się kocich chorób, którymi czworonogi mogą zarazić się od swoich pobratymców. fot. pixabay.com

Polecane

pixel