Darmowa dostawa od 119,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Karma z owadów dla psa. Co warto wiedzieć o karmie z insektów?

2022-04-11
Karma z owadów dla psa. Co warto wiedzieć o karmie z insektów?

Małe, latające, z mocnymi pancerzykami i trudne do wyeliminowania – owady. Dla wielu osób to nieprzyjazne stworzenia, które wywołują strach i odrazę, dla innych szansa na wdrożenie ekologicznych rozwiązań w żywieniu zwierząt domowych. Co warto wiedzieć o karmie z insektów i czy jest to tylko chwilowy trend?

Karma z owadów dla psa – przyszłość w żywieniu zwierząt

Wybór odpowiedniej karmy dla psa to nie lada wyzwanie – nie tylko musi mieć krótki skład, ale także powinna zaspokajać jego zapotrzebowanie na witaminy, minerały oraz tłuszcze i dodatkowo… zadbać o Twój portfel. Te wysoko przetworzone, z zagęstnikami i zapychaczami zachęcają niską ceną, jednak mogą wpłynąć negatywnie na zdrowie i kondycję czworonoga. Dlatego nie bez przyczyny producenci żywności dla zwierząt poszukują interesujących alternatyw dla drogich produktów mięsnych, które nie tylko zaspokoją głód merdającego przyjaciela, ale także obniżą koszty związane z ich produkcją.
Karmy z insektów dla psów to dość nowy produkt, który zyskuje coraz większe grono zwolenników. Nic dziwnego – przeprowadzane badania pokazują, że w porównaniu do tradycyjnego suchego lub mokrego pokarmu, zawiera tyle samo białka i innych cennych składników odżywczych. Co więcej, są źródłem dobroczynnych nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz błonnika pokarmowego[1], który wpływa na poprawną perystaltykę jelit ukochanego pupila.
Warto wiedzieć: Przy wytwarzaniu karmy z insektów wykorzystuje się takie owady jak chrząszcze (np. mącznik młynarek), świerszcze (m.in. świerszcz domowy lub kubański) czy niektóre larwy muchówek.
[1] https://karmytrovet.pl/uploads/blog/Pet%20Market_66.3.2016_28-31.pdf

Czy karma z insektów może zastąpić tradycyjną?

Choć dla niektórych jest chwilową modą i egzotycznym trendem, to w najbliższym czasie karma z insektów może stać się jedynym pełnowartościowym produktem dla zwierząt na sklepowych półkach. Dlaczego? Wynika to m.in. z dostępności surowca, jego przetwarzania i względów ekonomicznych – owady są małe, nie zajmują dużo miejsca, a ich tempo rozwoju pozwala na szybkie wytworzenie gotowego produktu dla czworonożnych przyjaciół.

Głównym składnikiem tradycyjnej suchej karmy dla psa i niewielkich smakołyków dla domowych pupili jest mięso zwierząt hodowlanych m.in. bydła, dziczyzny czy drobiu. Ich hodowla wymaga wiele czasu oraz nakładu finansowego, a także sporego terenu i zaangażowania. Dlatego nic dziwnego, że producenci szukają alternatywnych źródeł pełnowartościowego białka, tłuszczy oraz innych składników odżywczych, niezbędnych do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania czworonogów.

Warto wiedzieć: Karma z owadów dla psów nie tylko zawiera duże ilości białka, ale także m.in. kwas laurynowy, który odpowiada za piękną sierść i skórę pupili[2].  

[2] https://karmytrovet.pl/uploads/blog/Pet%20Market_66.3.2016_28-31.pdf

Czy karma z insektów to chwilowy trend? Według wielu specjalistów i wytwórców pokarmu dla psów to idealne rozwiązanie, które może zastąpić dobrze znane puszki z mięsnymi rarytasami i worki z aromatycznymi chrupkami. Ich przewaga wynika z kilku czynników, m.in.:

  • owady emitują do atmosfery o wiele mniej dwutlenku węgla niż np. bydło;
  • z odpadów poprodukcyjnych można wytworzyć nawóz;
  • w hodowli insektów zużywa się niewielkie ilości wody; 
  • podczas uprawy nie stosuje się hormonów wzrostu, antybiotyków oraz sterydów; 
  • są pełnowartościowym produktem, z odpowiednią ilością białka i aminokwasów, błonnika oraz tłuszczów;
  • niektórzy producenci wykorzystują do karmienia owadów pozostałości rolnicze w postaci owoców i warzyw[3].

[3] https://www.rp.pl/przemysl-spozywczy/art19307801-karma-z-owadow-domowe-zwierzaki-moga-tez-jesc-eko

Karma z insektów to nie tylko dobry sposób na zadbanie o pupila – to świadomy wybór, który może pomóc w ochronie środowiska naturalnego. Jeżeli zastanawiasz się, jaki rodzaj pożywienia wybrać – mokry czy suchy – sprawdź nasz wpis o tym, jaką karmę dla psa wybrać.

Karma z insektów dla psa – dobre rozwiązanie dla zwierzęcych alergików

Karma z owadów to nie tylko pożywne źródło energii dla Twojego pupila oraz sposób na zadbanie o ekologię – to także dobre rozwiązanie dla właścicieli psich alergików. Czworonożni przyjaciele mogą borykać się z uciążliwymi problemami zdrowotnymi zarówno ze strony układu pokarmowego, jak i skóry. Uzyskiwana z owadów mączka może zastąpić wiele alergizujących składników, które nierzadko znajdują się w tradycyjnym pożywieniu z dodatkiem wołowiny czy drobiu.

W diecie eliminacyjnej każdy składnik się liczy – nie bez przyczyny w karmie z insektów nie stosuje się różnego rodzaju dodatków m.in. zbożowych wypełniaczy czy ziemniaków. Szukasz dobrego sposobu na walkę z alergią u pupila? Postaw na pożywienie, w którym w skład wchodzą insekty lub karmę bezzbożową dla psa.

Pamiętaj: Alergie mogą objawiać się także zmianami skórnymi, wypadaniem sierści i nadmierną wrażliwością na bodźce dotykowe. Jeżeli zauważysz, że zachowanie Twojego pupila zmieniło się, udaj się do weterynarza.

Dlaczego warto zakupić karmę z insektów?

Karma z owadów dla psów to nie tylko sposób na zatroszczenie się o czworonoga – to także rozwiązanie dla tych właścicieli, którzy nie mogą pogodzić się z niehumanitarnym traktowaniem zwierząt hodowlanych.

Ponadto są przyjaznym dla środowiska źródłem białka, tłuszczy oraz mikro- i makroskładników.

Niezależnie od tego, czy Twój pies przepada za dietą BARF, czy zmaga się z wieloletnią nietolerancją pokarmową, karma z insektów może stanowić dobry zamiennik dla dotychczasowego źródła pokarmu. Pamiętaj jednak o tym, aby przed zmianą jadłospisu czworonoga skonsultować się z lekarzem weterynarii – dzięki temu wykluczysz ewentualne problemy zdrowotne pupila.

Więcej na temat diety BARF znajdziesz w artykule: BARF dla psa – co to jest dieta BARF?

Zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com
Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2022

Polecane

pixel