Darmowa dostawa od 119,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

BARF dla psa - co to jest dieta BARF? Jadłospis

2018-05-01
BARF dla psa - co to jest dieta BARF? Jadłospis

Barf dla psa - co to właściwie jest?

Dieta barf została opracowana przez Iana Billinghursta, lekarza weterynarii i hodowcę psów z Australii. BARF to skrót od angielskiego Biologially Appropriate Raw Food, co w wolnym tłumaczeniu oznacza odpowiednie biologicznie surowe jedzenie. Wszystko zaczęło się od tego, że Billinghurst zaczął podawać swoim psom surowe jedzenie, przede wszystkim mięso, i zauważył, że ich sierść stała się znacznie bardziej błyszcząca i grubsza, zęby czystsze, zniknął nieprzyjemny zapach z pyska, a także poprawiło się trawienie. Zauważył także wzrost witalności i energii u psów.

W ten sposób zrodziła się nowa filozofia żywienia - barf dla psa. Generalnie zasada jest prosta - dieta psa ma jak najbardziej przypominać sposób żywienia dzikich zwierząt z rodziny psowatych, czyli wilków, lisów, kojotów, szakali. Dieta powinna składać się przede wszystkim z mięsa, kości, podrobów oraz w mniejszym stopniu z warzyw i innych dodatków, oczywiście wszystko powinno być surowe i nieprzetworzone.

Czytaj też: Najlepsza karma dla psa – sucha czy mokra – jaką wybrać?

Dieta barf dla psa - z jakich składników przygotowywać jedzenie?

Dieta barf dla psa powinna być oparta na jedzeniu mięsa, kości i podrobów, ale należy pamiętać, że te składniki nie wystarczą by posiłek był odpowiednio zbilansowany. Nie można zapominać o warzywach, owocach i innych dodatkach. Mięso bowiem stanowi w diecie główne źródło białka, a warzywa i owoce są źródłem witamin i minerałów.

Ważne jest także, by wszystkie składniki podawać w odpowiednich proporcjach. Mięso, kości i podroby powinny stanowić 70 procent wszystkich pokarmów, jakie pies zjada w ciągu dnia, warzywa - 15 procent, owoce - 5 procent, a inne dodatki takie jak jaja, olej rybi czy jogurt i twaróg - 10 procent. Dieta barf dla psa powinna być bogata w mięso razem z kośćmi, ale warto pamiętać, żeby nie podawać psu kości długich, gdyż są one ciężkostrawne i pies może się nimi zadławić. Lepiej wybierać szyje drobiowe, ogony wołowe lub cielęce, żeberka i mostki. Jeżeli chodzi o warzywa, to należy pamiętać, że psy nie mogą jeść czosnku i cebuli.

Należy też unikać w barfie dla psa grochu, fasoli, brokułów czy rzodkiewki. Z owoców niewskazane są owoce cytrusowe, morele, brzoskwinie, rabarbar i awokado. Dietę barf dla psa należy wzbogacać olejami, jajkami, a także twarogiem lub jogurtem, gdyż psy na diecie barf są narażone na niedobór wapnia. Warto też rozważyć dodanie naturalnych suplementów diety do karmy barf. Można je kupić w sklepach zoologicznych, stacjonarnych lub internetowych.   

Kalkulator barf dla psa

W diecie barf dla psa ważna jest także odpowiednia ilość jedzenia. Generalnie przyjmuje się taką zasadę, że pies powinien zjadać dziennie porcję jedzenia odpowiadająca jego wadze, tj. dzienna dawka pokarmu powinna wynosić od 2 do 4 % wagi zwierzęcia. Przykładowo, 15 kilogramowy dorosły pies powinien zjadać około 450 gramów karmy barf dziennie. W internecie można znaleźć kalkulatory barf dla psa, które na podstawie wagi zwierzęcia, jego aktywności i innych czynników, pozwolą ustalić składniki z jakich powinno się przygotowywać jedzenie oraz odpowiednie dawki.  

Sprawdź: Jak karmić psa? Ile razy dziennie i jak dużo?

Karma barf dla psa -  domowa czy gotowa ?

Gdzie kupić karmę barf dla psa? W sklepach zoologicznych, internetowych i stacjonarnych, można znaleźć także gotową karmę barf dla psa, świeżą lub w zdecydowanej większości przypadków - mrożoną. Kupując gotową karmę barf, mamy pewność, że dajemy psu zbilansowany posiłek, oszczędzamy także czas potrzebny na przygotowywanie dania barf, cena jednak będzie znacznie wyższa. Przykładowo, za 500 gramów karmy barf zawierającej mięso z surowymi dodatkami w sklepie zoologicznym zapłacimy od 7-14 złotych.  

Barf dla szczeniaka

Coraz więcej osób wprowadza dietę barf szczeniakowi w trosce o jego prawidłowy rozwój. Jeśli właściciel zdecyduje się na dietę barf dla szczeniaka, ważne jest by był konsekwentny. Nie powinien karmy barf mieszać z tradycyjną suchą karmą dla psa czy mokrą karmę dla psa. Dobrze jest przeprowadzić szczegółowy wywiad z hodowcą na temat żywienia szczeniaka przed opuszczeniem hodowli - dieta powinna bowiem być wprowadzana stopniowo.

Dietę barf dla szczeniaka dobrze jest rozpocząć od mięsa indyka lub kurczaka i tylko ten rodzaj mięsa należy podawać przez tydzień i obserwować czy nie wystąpiła niestrawność. W kolejnym tygodniu można wprowadzić inny rodzaj mięsa i również podawać przez cały tydzień. Dopiero po kilku tygodniach warto zacząć wprowadzać do diety barf podroby. Szczeniak do 6. miesiąca życia powinien jeść trzy posiłki dziennie, ale porcje nie powinny się różnić od  tych jedzonych przed dorosłe psy. Szczeniak również powinien zjadać dziennie porcję odpowiadającą 2-4% wagi dorosłego osobnika.

Czytaj też: Jak często kąpać psa? W czym wykąpać psa?

Fot. 123RF

Pokaż więcej wpisów z Maj 2018

Polecane

pixel