Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
Najniższe ceny
Darmowa dostawa

Kategorie

Jak często kąpać psa? W czym wykąpać psa?

Kąpanie psa

W porównaniu z kotami, które wydają się niezrównane w kwestii higieny osobistej, psy wykazują na tym polu nieco zaniedbań. Psy nie myją się same, choć często kąpieli wymagają – wystarczy spojrzeć na naszego czworonoga po spacerze w deszczowy dzień. Na szczęście – również w odróżnieniu od kotów – większość psów lubi się kąpać, a przynajmniej kąpiel akceptuje, jeśli tylko nie popełniliśmy rażących błędów w procesie wychowawczym. Zobaczymy teraz, na czym polega kąpiel psa, jak często kąpać psa i w czym kąpać psa, tak by zabieg pielęgnacyjny odniósł pożądany skutek i nie zaszkodził zwierzęciu.  

Jak często kąpać psa?

Jak często kąpać psa? Nie ma na to pytanie jednej dobrej odpowiedzi. Wiele zależy zarówno od rasy, jak i trybu życia oraz osobowości zwierzęcia. Najrzadziej kąpiemy typowe psy podwórkowe – choć siłą rzeczy są najbardziej zabrudzone - walka o zachowanie ich czystości przypominałaby zmagania z wiatrakami. Kiedy ta jedna, jedyna w roku kąpiel psa powinna się odbywać?

Weterynarze zalecają, by robić to wiosną lub wczesnym latem. Kąpanie psa ma w tej sytuacji na celu nie tylko wymycie brudu z sierści i skóry, ale też wypłukanie zalegającego łoju i reszek zrogowaciałego naskórka; często też dokładna kąpiel psa pozwoli pozbyć się części martwych włosów, co ułatwi wyczesanie reszty. Jeśli chodzi o psy domowe, obowiązkową kąpiel psa zaleca się przynajmniej 4 razy w roku. Oczywiście, psa należy ponadprogramowo wykąpać, gdy wpadnie w błotną kałużę, czy w jakikolwiek inny sposób szczególnie się zabrudzi. Istotna, jeśli chodzi o pytanie, jak często kąpać psa, jest też jego rasa.

Szczegółowych instrukcji dotyczących naszego pupila powinien udzielić weterynarz. Na przykład niektóre rasy, takie jak choćby York, kąpane powinny być znacznie częściej, co 2 tygodnie. Niektórzy właściciele kąpią Yorki nawet co 2-3 dni, ale należy mieć świadomość, że może to prowadzić do poważnego przesuszenia skóry.  

Czytaj też: Szampon dla psa - szczeniaka, alergika, z łupieżem - jaki wybrać?

W czym kąpać psa

W czym kąpać psa? W wodzie oczywiście. W jakiej wodzie kąpać psa? Nie za zimnej, nie za ciepłej. Zaleca się, aby kąpiel dla psa miała temperaturę około 37-39 stopni Celsjusza, czyli równą normalnej temperaturze ciała zdrowego zwierzęcia. Pozwoli to psu uniknąć nieprzyjemnych doznań.

Rzecz jasna woda to nie wszystko. Kąpiel pupila to także rozmaite kosmetyki dla psa. Do wyboru mamy całą paletę specyfików, przy czym należy pamiętać o kilku istotnych szczegółach. Przede wszystkim odczyn skóry psa jest znacznie bardziej zasadowy, niż człowieka. Odczyn pH ludzkiej skóry wynosi około 5,5, czyli jest kwaśny. Tymczasem pH w przypadku psa, w zależności od rasy, to około 6,5 – 7,5. Dlatego wybierając szampon do kąpieli psa, musimy bacznie zwracać uwagę na informacje o jego odczynie. Inna kwestia, jeśli chodzi o to, w czym kąpać psa, to funkcja, jaką ma spełniać dany kosmetyk.

Do kąpieli psa używa się szamponów pielęgnujących, ale też grzybobójczych, bakteriobójczych czy łagodzących świąd. Zazwyczaj oparte one są na naturalnych wyciągach roślinnych. Istotny jest też rodzaj sierści – czy pies ma długi, czy krótki włos okrywowy, jak obfity jest podszerstek itd. W tej kwestii szczegółowych porad również powinien udzielić weterynarz, lub obsługa sklepu zoologicznego.  

Czy można psa wykąpać w szamponie dla ludzi?

Czy można psa wykąpać w szamponie dla ludzi? Na to pytanie praktycznie już sobie odpowiedzieliśmy. Ze względu choćby na bardziej kwaśny odczyn pH ludzkiej skóry, kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji ciała człowieka nie nadają się do mycia zwierząt. Oczywiście, jednorazowy incydent z „ludzkim szamponem” w roli głównej nie powinien wyrządzić zwierzęciu wielkiej krzywdy, niemniej  należy mieć świadomość, że tego typu zabiegi będą źle wpływać na skórę psa, prowadząc między innymi do jej nadmiernego łuszczenia się, a także podrażnień. Niewłaściwe pH szamponu może też być przyczyną niszczenia mieszków włosowych i zahamowania tempa wzrostu włosów.   
 
Sprawdź: Szczotki i grzebienie dla psa

Od kiedy można kąpać psa?

Od kiedy można kąpać psa, czy bardziej szczegółowo - od jakiego wieku można kąpać psa? W tym przypadku również nie ma jednej precyzyjnej odpowiedzi. Nie mniej musimy wiedzieć, że skóra bardzo młodych szczeniąt praktycznie pozbawiona jest warstwy ochronnej.

Z tego względu absolutnie nie zaleca się kąpieli psa, który ma za sobą ledwie kilka tygodni życia. Wedle różnych wskazówek, pierwsza kąpiel psa może się odbyć po 2, 3 a nawet 6 miesiącach od narodzin zwierzęcia. Jest to kolejna kwestia, którą należy skonsultować z lekarzem weterynarii opiekującym się naszym czworonogiem. Ponadto musimy pamiętać, że do pierwszej kąpieli psa należy starannie przygotować. Głównie mentalnie. Jak?  

Zobacz też: Szampon dla yorka

Pierwsza kąpiel psa

Pierwsza kąpiel psa jest dla niego dużym przeżyciem. Choć wiele zwierząt lubi wodę, pierwszy kontakt z nią może być szokujący. Dlatego, tak jak w przypadku wielu innych doświadczeń, tak i przymierzając się do kąpieli psa, należy zadanie przeprowadzić stopniowo. W pierwszej kolejności psa musimy oswoić z łazienką, jej zapachami i dźwiękami, takimi jak dźwięk lejącej się wody, czy dźwięk suszarki. W dalszej kolejności zwierzę może być delikatnie zroszone wodą. Cały proces powinien trwać przynajmniej kilka dni. Pamiętajmy, że jeśli pies „sparzy się” na pierwszej kąpieli, przeprowadzenie kolejnych zabiegów będzie jeszcze trudniejsze.  

Sprawdź: Jak uspokoić psa? Tabletki, obroża uspokajająca?

Fot. 123RF