Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak uspokoić psa? Tabletki, obroża uspokajająca?

2018-05-01
Jak uspokoić psa? Tabletki, obroża uspokajająca?

Tabletki uspokajające dla psa – po co?

Tabletki uspokajające dla psa? Tak. Z pewnością system nerwowy naszych czworonożnych przyjaciół nie jest tak skomplikowany i wysublimowany, jak ludzki, nie mniej psy również odczuwają stres, lęk i strach: przed nowymi miejscami, przed nieznanymi sytuacjami, przed obcymi ludźmi i innymi zwierzętami, przed hałasem a w szczególności hukiem. Zapewne niejednokrotnie zastanawialiśmy się, jak uspokoić psa w sylwestra - noc pełną huków i rozbłysków, które do psiego ucha docierają ze zdwojoną siłą. Jest to czynnik stresogenny tym silniejszy, że zwierzę często musi sobie z nim radzić w samotności (państwo poszli na bal…)

Ale przecież to nie jedyna tego typu sytuacja. Czy wiemy, jak uspokoić psa przed długą podróżą albo zmianą otoczenia. Co dać psu na uspokojenie, gdy wybieramy się do weterynarza?  

Tabletki uspokajające dla psa – jakie?

Tabletki uspokajające dla psa zawierają wiele substancji czynnych, które niwelują stres i związane z nim poczucie dyskomfortu, w sposób krótkotrwały ale skuteczny podnosząc dobrostan zwierzęcia. Środki uspokajające dla psa mają w swoim składzie między innymi kwas gamma-aminomasłowy (GABA). Na co dzień stosowany przez bywalców siłowni w celu przyspieszenia regeneracji mięśni, ale mający też silne właściwości uspokajające i usypiające, łagodzący lęki i fobie.

Innym składnikiem tabletek dla psa na uspokojenie jest L-tryptofan. Jest to suplement diety zawierający tryptofan - aminokwas będący prekursorem serotoniny, czyli tzw. hormonu szczęścia a także melatoniny – hormonu snu.

Oprócz tego typu substancji, tabletki uspokajające dla psa zawierają wyciągi z roślin leczniczych, takich jak kozłek lekarski (waleriana) czy rumianek, które również mają działanie wyciszające i tłumiące lęk. Pamiętajmy – choć dopuszczone do obrotu tabletki uspokajające dla psa uznawane są za bezpieczne, wszelkie ingerencje w system nerwowy mogą się wiązać z niepożądanymi reakcjami. Dlatego tego typu leków nie należy psu podawać po raz pierwszy w życiu na 5 minut przed wyjściem z domu w sylwestrową noc. Działanie tabletek uspokajających dla psa należy przetestować wcześniej w naszej obecności.  

Sprawdź produkty z kategorii: Zdrowie psa 

Obroża uspokajająca dla psa

Sklepy zoologiczne posiadają również w swoim asortymencie obroże dla psa o właściwościach uspokajających, należą one do akcesoriów o przedłużonym czasie działania. Z wyglądu przypominają zwykłą obrożę, nasączoną jednak specjalnymi substancjami, które podczas uwalniania, działają uspokajająco, redukują napięcie, łagodzą lęki. Zazwyczaj w roli substancji czynnych w obrożach uspokajających dla psa występuje psie feromony – naturalne bądź syntetyczne. Odgrywają one podobną rolę, jak feromony wydzielane przez psią matkę opiekującą się szczeniakiem.

Feromony dla psów na uspokojenie są skuteczne w sytuacji bardziej złożonych problemów natury emocjonalnej, niż jednorazowy stres związany z wybuchami w sylwestrową noc (aczkolwiek i w tej sytuacji można je z powodzeniem zastosować). Stosowanie tego typu substancji zaleca się w przypadku psów cierpiących na lęk separacyjny i problemy adaptacyjne, niszczących pod wpływem stresu domowe przedmioty oraz załatwiających potrzeby fizjologiczne na podłogę.

Obroże uspokajające dla psa, zwane też niekiedy adaptacyjnymi, zawierają również inne substancje oprócz feromonów, bardzo często są to wyciągi roślinne – na przykład waleriana, którą wykorzystuje się nie tylko w produktach na uspokojenie dla psa, ale także kotów. W nielicznych przypadkach obroża uspokajająca dla psa może wywołać reakcje alergiczne, dlatego po jej założeniu należy obserwować skórę zwierzęcia w okolicach karku. Pamiętajmy, że obroża uspokajająca dla psa nie może być za ciasna, by nie obcierać i nie krępować ruchów zwierzęcia. Mimo to, musi ona stosunkowo blisko przylegać do skóry zwierzęcia – przyjmuje się w tym wypadku normy stosowane przy zakupie zwykłej obroży: między paskiem, a karkiem powinny się zmieścić dwa palce.  

Zobacz też: Lęk separacyjny u psa – jak rozpoznać, jak zwalczyć lęk separacyjny u psa?

Domowe sposoby na uspokojenie psa

Tabletki czy obroża na uspokojenie psa, to nie jedyne środki zaradcze, jakimi dysponujemy. W sytuacji gdy nie działają leki na uspokojenie dla agresywnego psa, konieczna może być dodatkowa terapia behawioralna z pomocą specjalisty od psiej psychologii. Są jednak przypadki mniej drastyczne, w których w ogóle nie będzie konieczne sięganie po leki – w zupełności wystarczające mogą się okazać domowe sposoby na uspokojenie psa.

Jak uspokoić psa w sylwestra  – bo w tym kontekście najwięcej osób martwi się o kondycję psychiczną zwierzęcia - dobrym sposobem jest oswojenie zwierzęcia z hałasem. Warto tego typu bodziec zacząć wprowadzać do jego życia na kilka dni przed kluczowym wieczorem, zaczynając od małego natężenia, kończąc na nieco większym. Dobrze, żebyśmy przynajmniej na początku towarzyszyli czworonożnemu przyjacielowi w przeżywaniu hałasów. Z innych rutynowych porad przed sylwestrową nocą wspomnieć można o szczelnym zamknięciu okien (redukcja hałasu), zakryciu ich żaluzjami lub zasłonami (redukcja błysków), zostawieniu włączonego telewizora (zagłusza wybuchy) i zapalonego światła (zmniejsza siłę oddziaływania bodźców zewnętrznych).

Odstresowująco na większość psów wpływa posiadanie własnej kryjówki, kąta między meblami, czy norki wykopanej w pościeli. Szczególnie w sytuacjach stresowych nie odmawiajmy zwierzęciu możliwości ukrycia się. W przypadku bardziej złożonych problemów emocjonalnych, zapewne konieczne będzie skorzystanie z porad specjalisty.

Zobacz także: Temperatura psa – jaka jest prawidłowa? Jak zmierzyć?

Fot. 123RF

Pokaż więcej wpisów z Maj 2018

Polecane

pixel