Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
Najniższe ceny
Darmowa dostawa

Kategorie

Jak schłodzić kota?

Koty w czasie upałów bardzo się męczą. Dlatego powinniśmy zadbać o ich dobrostan pomagając im w regulacji temperatury ciała. Służą do tego rozmaite domowe sposoby oraz gadżety ze sklepu Max&Mrau, takie jak np. mata, czy poduszka chłodząca, fontanna dla kota oraz schłodzone w lodówce kocie zabawki.

W jaki sposób odbywa się chłodzenie kota?

Latem, kiedy przychodzą upalne, duszne dni, nie tylko ludziom trudno funkcjonować w takich warunkach. Także zwierzęta, a właściwie zwłaszcza one, cierpią z powodu wysokich temperatur zewnętrznych. Koty w sposób naturalny chłodzą się poprzez pocenie, jednak pot napływa u nich wyłącznie w okolice uszu, noska i poduszek łapek, do tego w nieznacznych ilościach. To zdecydowanie za mało, by zapanować nad termoregulacją. Pokryte futrem ciało kota potrzebuje chłodzenia z zewnątrz. Zatem powinniśmy zapewnić pupilowi kontakt z chłodnym podłożem, na którym może się położyć i w spokoju ostudzić. 
Wychodząc z domu na dłuższy czas nie zamykajmy go w ciasnym pomieszczeniu. Zapewnijmy kocurowi jak najwięcej przestrzeni, miejsc z chłodną podłogą (np. wykafelkowaną, czy wybetonowaną) oraz zacienionych i wentylowanych. Jeśli mamy na oknach rolety, czy żaluzje, opuśćmy je. W pokoju od razu zrobi się chłodniej i przytulniej. Warto też zostawić kotu dostęp do strefy pod łóżkiem, gdzie będzie mógł się skryć przed wpadającymi do pomieszczenia promieniami słońca.

Jak schłodzić kota domowymi sposobami?

Okazuje się, że nie brakuje pomysłów na to jak schłodzić kota. Jednym z domowych sposobów na ochłodzenie czworonożnego miauczka jest włączenie wentylatora i umieszczenie go niedaleko kociego rewiru w mieszkaniu. Kiedy kotu przyjdzie ochota na „przewietrzenie się”, będzie mógł skorzystać z wiatraka. 

Inną metodą jest zamrożenie plastikowej butelki z wodą i położenie jej na posłaniu kota. Pamiętajmy, by nie nalewać wody do końca, ponieważ po zamrożeniu woda zwiększa swoją objętość. Warto też owinąć zmrożoną butlę ściereczką, by nasz kociak nie dostał odmrożeń. Nie zaszkodzi również przecieranie kota wilgotnym ręcznikiem co jakiś czas. 

Woda to podstawowe dobro, które musimy zapewnić w upalne dni naszemu zwierzakowi. Porozstawiajmy więc kilka misek w wodą po całym domu. Woda powinna być chłodna i regularnie wymieniana na świeżą. Innym rozwiązaniem jest zamrażanie kosteczek z mokrym pokarmem dla kota i zostawianie go w miseczce służącej do jedzenia albo wrzucanie do miski z wodą.

Maty chłodzące i inne akcesoria dla kota

Ogromnym ułatwieniem w czasie podróżowania z kotem są takie akcesoria jak maty chłodzące lub specjalne ochładzające poduszki. Sprawdzą się one także w domu, jeśli nie mamy kafelek na podłodze, ale również na podwórku, w którym brakuje wybetonowanego miejsca dla naszego pupila.

W internetowym sklepie Max&Mrau dysponujemy różnymi chłodzącymi produktami dla kotów marki Trixie. Jednym z nich jest mata chłodząca dla kota 90x50 cm. Jest ona przeznaczona dla kocura o większych rozmiarach. Ma ona za zadanie wesprzeć regulację temperatury kociego ciała podczas upałów. Kot kładąc się na macie, uruchamia żelowy czynnik chłodzący. Mata może pracować przez kilka godzin. By ponownie się aktywować, wystarczy niedługa przerwa w działaniu. Nie trzeba jej doładowywać, ani zasilać prądem. Maty dostępne są w różnych kolorach i wymiarach: 50x40 cm, 40x30 cm.

To może Cię zainteresować: Kiedy ucieknie Ci kot

Fontanny dla kota

Miska dla kota z wodą, nawet jeśli w środku znajduje się przyjemnie chłodny, świeży płyn, nie zawsze cieszy się zainteresowaniem naszego pupila. A przyjmowanie wody przez kota jest szczególnie dla niego ważne, ponieważ gwarantuje prawidłową pracę układu moczowego oraz właściwe funkcjonowanie nerek.
Na szczęście istnieją sposoby, by zachęcić zwierzę do picia. Jednym z nich jest Hagen Catit Fresh&Clean Fontanna 3 l, czyli fontanna dla kota marki Hagen. To poidełko zawsze oferuje świeżą, chłodną, przefiltrowaną wodę. Zamontowany w urządzeniu filtr wyłapuje zanieczyszczenia, resztki pokarmu, itp., dzięki czemu woda jest cały czas czysta i zdatna do picia. 
Inne poidełko dla kota prezentuje marka Catit. To trzylitrowa fontanna w kształcie kwiatu, w której można ustawić jedną z trzech możliwych prędkości przepływu wody. Tego typu sprzęt zapewnia kotu dostęp do czystej i świeżej wody. Można go nabyć w różnych wersjach rozmiarowych, w zależności od wielkości twojego pupila i zapotrzebowania (3 l i 1,5 l). 

Chłodzące żelowe zabawki dla kota

Zabawa z kotem to aktywność, której nie powinno zabraknąć także latem. Jednak na tę formę kontaktu z pupilem lepiej przeznaczyć czas wieczorny, kiedy temperatura zewnętrzna wyraźnie spada, a nasz domowy drapieżnik robi się żwawszy i bardziej skory do dokazywania. 
By atrakcyjnie spędzić czas z ukochanym pupilem, możemy do tego wykorzystać zabawki dla kota. Zanim ich użyjemy, możemy je wcześniej schłodzić w lodówce. W szerokim asortymencie sklepu Max&Mrau znajdują się żelowe zabawki chłodzące, które po włożeniu ich uprzednio do lodówki, a nawet zamrażalnika, będą stanowiły dla kota jeszcze lepszą rozrywkę. 
Przykładowo piłki jeżowe marki Trixie to zabawka dla kota, dzięki której rozwija się instynkt łowiecki u naszego domowego tygrysa. Jeśli na kilka godzin zamkniemy je w lodówce, łapki naszego czworonożnego myśliwego zostaną przyjemnie schłodzone. 
Kiedy natomiast nie mamy czasu na zabawy z kotem, możemy zostawić mu kong, wypełniony schłodzonymi kocimi przysmakami. Jeden z gumowych gryzaków na smakołyki oferuje marka KONG. Tak podana zabawka może okazać się jeszcze bardziej atrakcyjna dla naszego zwierzęcia.
To może Cię zainteresować: Pomysły na zabawy z kotem