Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
40 dni na zwrot
Darmowa dostawa od 99 zł

Kategorie

Kiedy ucieknie Ci kot

Ucieczka kota to zawsze stresujące przeżycie dla właścicieli. Podpowiadamy, co robić w przypadku gdy ucieknie nam pupil oraz jakie środki zabezpieczające przed samowolnym opuszczeniem domu przez zwierzę warto zastosować.

Jak zabezpieczyć mieszkanie przed ucieczką kota?

Aby nie doszło do ucieczki kota, warto odpowiednio przygotować mieszkanie. Chodzi nie tylko o to, żeby kot nie uciekł, lecz także o jego bezpieczeństwo. Niezaznajomiony z realiami świata zewnętrznego zwierzak wyprawiając się samodzielnie w teren, może napytać sobie biedy. A próby samodzielnego opuszczenia balkonu czy parapetu znajdującego się na wyższym piętrze mogą skończyć się dla niego nawet tragicznie. 
Do kupienia są specjalne zabezpieczenia na okna, chroniące mruczka przed niekontrolowanym wydostaniem się z domu. Powinno się je zamontować na okna i drzwi balkonowe/tarasowe, które najczęściej się uchyla. 
Dobrze jest też zastanowić się nad innymi ważnymi sprzętami, dzięki którym łatwiej będzie odszukać kota, kiedy uda mu się, mimo wszystko, wydostać z mieszkania. Należą do nich m.in. chip wszczepiony przez weterynarza zwierzęciu oraz obroża z nadajnikiem GPS. Wymienione gadżety ułatwiają zlokalizowanie uciekiniera, jednak nie zawsze można się nimi posłużyć. Natomiast dopięcie do smyczy pupila adresownika z telefonem i adresem kontaktowym pomaga znalazcy kota w dotarciu do nas i bezpiecznym ulokowaniu go w domowym legowisku.

Akcesoria zabezpieczające przed ucieczką

W naszym sklepie internetowym Max&Mrau sprzedajemy kraty zabezpieczające okna uniemożliwiające wydostanie się kota na zewnątrz. Jest to produkt marki Trixie, rozszerzalny, który można przykręcić lub przykleić do okna i futryny. Ma lekką konstrukcję, odporną na przebicie, nadaje się do montażu u góry lub dołu okna. Identyczną funkcję ma krata skośna, którą zakłada się na bok okna za pomocą dołączonych do zestawu śrub lub taśmy. Mocując ją do okna chronimy zwierzaka przed ucieczką, ale także przed ewentualnym zaklinowaniem się w oknie podczas próby przeciśnięcia się przez uchylony otwór.

Niezależnie od powyższych zabezpieczeń, należy dmuchać na zimne i pilnować, by nasz kot posiadał obróżkę z adresownikiem dla kota, która w razie zniknięcia niesfornego pupila z domu, pomoże go zidentyfikować. Przykładem takiej adresówki jest egzemplarz marki Trixie w kolorze srebrnym, złotym albo fosforyzującym – pomarańczowym. Dostępne są też smycze odblaskowe tej samej firmy, dzięki którym łatwiej będzie zobaczyć naszego miauczka po zmroku.

Kiedy kot ucieka?

Kot, co wynika z jego instynktu, spragniony wolności i kontaktu z naturą ucieka kiedy tylko nadarzy się ku temu okazja. Zatem należy być czujnym za każdym razem gdy otwierają się drzwi naszego mieszkania lub balkonu, albo tarasu. By niepostrzeżenie czmychnąć z domu, kotu wystarczy kilka sekund, zatem pozostawienie niezabezpieczonego okna nawet na moment może skończyć się wielogodzinnym lub kilkudniowym poszukiwaniem kota.

Kot może uciec również wtedy, gdy czuje lęk (np. przed weterynarzem czy jakąś konkretną osobą), czy kiedy wpada w panikę (np. na widok psa bądź jakiegoś głośnego urządzenia), może też pobiec za intrygującym zapachem. Mruczek może się od nas oddalić także gdy zobaczy potencjalną ofiarę i postanowi na nią zapolować. Te sytuacje mogą mieć miejsce nie tylko w domu ale również na spacerze z pupilem, czy podczas podróżowania ze zwierzęciem.

Co robić, gdy ucieknie kot?

To, co robić, gdy ucieknie kot, w dużej mierze zależy od okoliczności w jakich doszło do ucieczki oraz usposobienia i zwyczajów naszego pupila. Jeśli takie samodzielne wycieczki stanowią dla niego normę, cierpliwie czekajmy. Nie zawadzi jednak próbować zwabiać kota na jego ulubione przysmaki wystawiając mu w widocznym miejscu smaczne kąski. 
W innym przypadku należy jak najszybciej wszcząć poszukiwania.
Najpierw dobrze jest:
  • obejść najbliższe sąsiedztwo,
  • poszukać zwierzaka w ciemnych, ciasnych kryjówkach,
  • popytać sąsiadów, znajomych, listonosza i inne osoby czy widziały naszą łazęgę.
Następnie powinno się zamieścić informacje o zaginięciu stworzenia:
  • w Internecie, na stronach wspierających poszukiwania zaginionych zwierząt oraz na portalach społecznościowych.
  • Niezależnie od tego wywieśmy też duże, widoczne ogłoszenia ze zdjęciem, opisem cech charakterystycznych naszego pupila, jego imieniem i naszymi danymi kontaktowymi.
Takie plakaty powinny wisieć nie tylko w najbliższej okolicy, ale też na nieco odleglejszym terenie. Zostawmy je również w okolicznych sklepach oraz u weterynarza. Pojedźmy do schroniska dla zwierząt oraz ośrodków, które dokarmiają czworonożne przybłędy, by upewnić się, że nikt nie oddał tam naszej zguby.   
Poszukiwania powinny być kontynuowane w coraz odleglejszych miejscach od domu. Jednak późnym wieczorem, kiedy ruch i gwar uliczny cichnie, warto nawoływać kota i kusić go wystawianiem jego ulubionej karmy. Być może nasz pupil chowa się niedaleko domu, ale w czasie dnia za bardzo się boi żeby wrócić do domu

Jak postępować z kotem po ucieczce?

Kiedy uda się szczęśliwie odszukać kota, warto zafundować mu porządną pielęgnację. Sierść powinna być wyczyszczona i wyszczotkowana, oczka i uszka – przemyte, a całe ciałko dokładnie obejrzane pod kątem występowania ewentualnych zranień, kleszczy, itp., a jeśli trzeba – wykąpane. Bardzo dobrym pomysłem jest udanie się do weterynarza, który gruntownie zbada zwierzę i sprawdzi czy w istocie nic mu nie dolega po samowolnej eskapadzie. A jeśli to kotka, lekarz weterynarii sprawdzi czy nie jest w ciąży. W przypadku gdy takie „wycieczki” zdarzają się naszemu kotu częściej, można wziąć pod uwagę kwestię wysterylizowania i/lub kastracji
Jeśli do tej pory nie stosowaliśmy w mieszkaniu środków zabezpieczających przed ucieczką pupila, powinniśmy je bezzwłocznie założyć. Ponadto zastanówmy się nad zaczipowaniem zwierzęcia. Z lżejszych narzędzi należy przemyśleć używanie obróżek z adresówką.
Zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com