Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
40 dni na zwrot
Darmowa dostawa od 99 zł

Kategorie

Jak pozbyć się pcheł u kota?

Ciągłe wylizywanie się czy nagła nerwowość mruczka może oznaczać, że w jego sierści zalęgły się pasożyty. Pchły u kota nie są powodem do wstydu – te niewielkie drobnoustroje mogą pojawić się w zaciszu domowym w dowolnym momencie. Jak je zwalczyć i co zrobić, aby ulżyć ukochanemu zwierzakowi? Jakie środki na pchły u kota warto zastosować?

Pchły u kota – mały szkodnik, duży problem

Kocie pchły to niewielkie, brązowe lub czarne owady, których długość ciała wynosi maksymalnie 2 mm. To bezskrzydłe pasożyty zewnętrzne, żerujące na skórze i sierści mruczków – mogą zalęgnąć się zarówno u wychodzących pupili, jak i tych mieszkających na stałe w domu lub mieszkaniu. Dzięki silnie rozwiniętym odnóżom potrafią skakać na spore odległości i przenosić się na inne zwierzęta domowe, w tym także psy.

Warto wiedzieć:

Kocia pchła, podobnie do psiej, może stanowić zagrożenie dla człowieka. Jej ugryzienie przypomina niewielki strupek z czerwoną obwódką – w miejscu żerowania pasożyta może uwidocznić się kilka bolesnych punkcików.

Pojawienie się pcheł u kota może nastąpić niepostrzeżenie

Dorosłe osobniki oraz ich jaja z łatwością przenoszą się na ubraniach i butach właścicieli, a także poprzez kontakt mruczka z innym zarażonym pupilem.

Przeczytaj też: Kleszcze, pchły, pasożyty i odrobaczanie – dlaczego i jak często?

Pchły u kota – objawy

Pchły u kota – objawy Cykl rozwojowy kociej pchły wynosi kilka tygodni – ze złożonych w sierści zwierzęcia jaj (nawet do 1000 sztuk) wylęgają się larwy, które po pewnym czasie przekształcają się w pełni ukształtowane owady, zdolne do rozmnażania się i szybkiego przemieszczania. Znajdując żywiciela właściwego – kota – rozpoczynają swój żer, gryząc go i powodując swędzące dolegliwości skórne.

Jak rozpoznać pchły u kota? Do najczęstszych objawów zarażenia tym niewielkim pasożytem zewnętrznym należą:

 • dezorientacja
 • zdenerwowanie i nadpobudliwość zwierzęcia
 • napadowe drapanie się, w szczególności w okolicy szyi
 • nadmierne wylizywanie się.

W niektórych przypadkach do listy objawów pcheł u kota dochodzą zaczerwienie skóry oraz wypadanie sierści – ma to związek z ostrą reakcją alergiczną na ślinę pasożytów. Pamiętaj, że im wcześniej zaobserwujesz obecność tych niewielkich szkodników u mruczka, tym lepiej. Dzięki temu uchronisz pupila przed różnymi niebezpiecznymi chorobami (m.in. anemią) oraz innymi nieproszonymi gośćmi (np. tasiemcem).

Zobacz też: Robaki u kota – objawy. Pasożyty u kota a człowiek

Pasożyty w kociej sierści – jak rozpoznać pchły?

Pchła to niebezpieczny pasożyt zewnętrzny – istnieje kilka sposobów na to, aby w szybki i skuteczny sposób zlokalizować źródło niepokojącego zachowania mruczka:

 1. Przejrzyj dokładnie sierść zwierzęcia

  Pierwsza i najpowszechniejsza metoda polega na dokładnym przeczesywaniu i oglądaniu sierści zwierzęcia. Przyda Ci się do tego szczotka i grzebień dla kotapostaw na egzemplarz z gęsto rozstawionymi ząbkami. Dodatkowo przygotuj zwilżoną chusteczkę, na której będziesz odkładać wyczesane futerko. W trakcie pielęgnacji przyglądaj się włosom, w których mogą ukrywać się pchły, ale też skórze – szczególną uwagę zwróć na okolice szyi oraz łopatek.

 2. Wypróbuj metodę białej kartki

  Metoda białej kartki – choć brzmi tajemniczo – jest niezwykle prosta i szybka. Na sporej, płaskiej powierzchni (np. stole) połóż kilka arkuszy papieru. Aby nie przesuwały się w trakcie obserwacji, sklej je ze sobą za pomocą taśmy klejącej. Następnie weź na ręce mruczka, postaw go na meblu i zacznij potrząsać energicznie jego sierścią – nie powinno to potrwać dłużej niż kilkanaście sekund. Następnie nagrodź pupila przysmakiem i sprawdź powierzchnię kartek. Czarne i pozawijane grudki brudu mogą oznaczać problem z pchłami.

 3. Sprawdź kocie legowiska i meble

  Ostatni sposób na sprawdzenie, czy w kocim futerku nie zalęgły się pasożyty, polega na dokładnym sprawdzeniu legowisk oraz mebli, na których zwierzak najchętniej przesiaduje. Jak już wcześniej wspomniano, w sierści zarażonego pchłami kota znajduje się sporo niewielkich zanieczyszczeń – są to odchody pasożyta. Podczas przeglądania poduszek, koców i wyposażenia domu, zwracaj uwagę na brązowe i czarne drobiny, które w wyglądzie przypominają ziarna zmielonej kawy lub zgniecione liście herbaty liściastej.

Jak pozbyć się pcheł u kota?

Jeżeli uda Ci się zauważyć pchły u kota, nie zwlekaj! W pozbyciu się ektopasożytów pomogą Ci różne preparaty ochronne dla zwierząt, w tym specjalne krople weterynaryjne typu spot-on. Wystarczy, że nałożysz je na kark zwierzęcia w trudnodostępnym miejscu – środek przeciwpchelny nie może być zlizany z futerka przez pupila. Ich największą zaletą jest szybkie działanie, gdyż już w kilka godzin z sierści zwierzęcia można skutecznie i bez problemu usunąć dorosłe osobniki.

Innymi, równie efektywnymi środkami na pchły u kota są specjalistyczne spraye.Nie tylko natychmiastowo pozbędą się problemu, ale – tak jak preparaty spot-on – dodatkowo stworzą warstwę ochronną na powierzchni ciała pupila, uniemożliwiającą rozprzestrzenianie się w podszerstku nieproszonych gości. Podobnie działają obroże eliminujące męczący problem i zabezpieczające futerko mruczka.

Pamiętaj:

Zaraz po pozbyciu się pcheł u kota, pupil będzie musiał przejść odrobaczanie. W razie jakichkolwiek pytań skontaktuj się ze sprawdzonym i godnym zaufania lekarzem weterynarii.

Pchły u kota – nie zapomnij o porządkach!

Jak skutecznie przeciwdziałać inwazji pcheł u kota? Wykonując gruntowne porządki! Zaraz po podaniu mruczkowi preparatu na ektopasożyty, zabierz się za dokładne sprzątanie każdego z pokoi. Nie wystarczy jedynie oczyszczenie legowiska pupila czy przetarcie powierzchni mebli, na których najchętniej się wyleguje – tysiące jaj oraz larw może znajdować się na kanapie, fotelach, krzesłach czy dywanach.

Podczas porządkowania domu lub mieszkania skorzystaj z mieszanki wody, octu i cytryny – przecierając nią różne powierzchnie, skutecznie odstraszysz owady oraz zbierzesz niewidoczne gołym okiem postacie larwalne. W sprzątaniu pomoże Ci także odkurzacz oraz dołączone do zestawu szczotki (np. szczelinówka). Pamiętaj, aby po zakończonym odkurzaniu usunąć z jego wnętrza worek (nawet jeżeli nie jest do końca wypełniony) lub dokładnie oczyścić pojemnik na brud. Im staranniej przeprowadzisz porządki, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że Twój mruczek w przyszłości będzie borykał się z męczącymi pchłami!

Sprawdź także: Kot w domu – jak uniknąć problemów i mieć zdrowego i zadowolonego zwierzaka?