Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
Najniższe ceny
Darmowa dostawa

Kategorie

Kot w domu – jak uniknąć problemów i mieć zdrowego i zadowolonego zwierzaka?

Jak przygotować się na przywitanie kociaka w domu? Co trzeba wiedzieć zanim kocię pojawi się w naszym mieszkaniu? Jak zapewnić mu zdrowe i szczęśliwe życie u naszego boku? Przeczytaj artykuł, by poznać odpowiedzi na te i inne pytania.

Jak wybrać kota dla siebie?

Posiadanie zwierzęcia w domu to nie tylko przyjemne wylegiwanie się z nim na dywanie, wspólne zabawy i drapanie za uszkiem, to też sporo obowiązków, poświęcony czas, a nierzadko też wyrzeczenia. Zanim pojawi się kot w domu, zastanówmy się, czy jesteśmy w stanie zapewnić mu zdrowe, szczęśliwe i bezpieczne życie pod naszym dachem. Powinniśmy omówić tę sprawę z resztą domowników, ponieważ wprowadzenie do domu kocura w pewnym sensie wpłynie na całe jego najbliższe otoczenie. Jeśli w domu są alergicy, szczególnie ciężko reagujący na kocią sierść, najlepiej zdecydować się na taką rasę, której sierść nie uczula. Jeżeli natomiast mieszkamy z małymi dziećmi, wybierzmy taką odmianę kota, która lubi zabawę, jest przyjazna i towarzyska.
Posiadanie mruczka należy też przemyśleć pod względem czasu, jaki możemy mu zagwarantować. Jeśli dużo pracujemy i/czy podróżujemy, powinniśmy już zawczasu mieć naszykowany plan B – zabezpieczający lokum, pożywienie i opiekę nad kociakiem podczas naszej nieobecności.

Kiedy najlepiej odebrać kocię od kotki?

Dla małego kotka mama jest całym światem i ten czuły, bliski kontakt z matką powinien być zapewniony każdemu kociakowi. Jeśli takiego puszystego malucha zbyt szybko zabierzemy od matki, może to negatywnie wpłynąć na całe jego przyszłe życie, jego zachowanie, relacje z otoczeniem, również z przyszłym opiekunem. To właśnie kotka pokazuje swojemu mruczusiowi świat, „objaśnia” relacje z człowiekiem, uczy go jak radzić sobie w środowisku zewnętrznym, jak komunikować się z rodzeństwem, jak zdobywać pożywienie i ostrzega przed zagrożeniami. Ta wiedza bezpośrednio przełoży się na cały jego dorosły żywot.

Kiedy zatem najlepiej zabrać kocięta od kotki? Kocię najwcześniej może być odebrane kociej mamie kiedy ukończy 8 tygodni, najlepiej na zabranie kociaka do domu wybrać czas między 8. a 12. tygodniem jego życia. W tym okresie koci malec zaczyna się coraz bardziej usamodzielniać, matka powoli wycofuje się z karmienia mlekiem, dlatego ich stosunki stają się luźniejsze.  

Pierwsze kroki kota w domu

Pierwsze dni kotka w domu powinny przebiegać pod szyldem spokojnego poznawania się. Musimy dać kociemu maluszkowi czas, by nauczył się poruszać i funkcjonować w nowym miejscu. Nie bądźmy zbyt nachalni, nie wykonujmy gwałtownych ruchów, nie hałasujmy. Uprzedźmy dzieci, by nie wyciągały kociaka z jego kryjówki na siłę. Niech asymiluje się z otoczeniem w swoim tempie.

Zanim kocię zostanie wprowadzone do mieszkania, przyszykujmy mu bezpieczną strefę, w której będzie mógł odpocząć, ewentualnie schować się, kiedy poczuje się niepewnie, ale także wygospodarujmy we wspólnej przestrzeni miejsca, w którym staną miski z pożywieniem i piciem oraz kuweta dla kota (np. kuweta Furba z sitkiem marki Zolux), drapak (np. drapak dla kota vigo marki Mykotty), czy kocie zabawki (np. tor do zabawy Hagen Catit Design Senses Super Roller Circuit). Miski dla kota (np. miska dla kota na gumie firmy Barry King) oraz kuweta powinny stać jak najdalej od siebie, jednak w takich częściach mieszkania, w których panuje spokój, by zwierzę bez stresu mogło jeść, czy załatwiać swoje potrzeby. Wszystkie potrzebne kotu akcesoria znajdziemy w sklepie internetowym Max&Mrau.

Jak zabezpieczyć dom przed kotem i kota przed niebezpieczeństwem?

Warto zabezpieczyć lokum przed przyjściem do niego kota. Przede wszystkim powinniśmy usunąć lub bezpiecznie schować kable i przewody elektryczne, środki chemiczne, leki i inne niebezpieczne substancje. Ponadto wynieśmy z mieszkania wszelkie rośliny, których przypadkowe zjedzenie może kota otruć. 
Powinniśmy zdawać sobie sprawę z kociej zwinności. Dlatego dogłębnie zastanówmy się nad ustawieniem gadżetów i bibelotów, zwłaszcza kruchych, cennych i delikatnych. Przestawienie ich na wyższą półkę nie za wiele pomoże. 
Kot potrafi się przecisnąć nawet przez niewielką szparę w oknie, stąd warto rozważyć zakupienie specjalnych zabezpieczeń na okna, balkony i drzwi tarasowe, które uniemożliwią małemu tygrysowi samodzielną ekspansję podwórza. Tego typu siatki (np. krata zabezpieczająca okna marki Trixie) można dostać w witrynie Max& Mrau. 
Dla bezpieczeństwa małego pupila miski, w których znajduje się picie i karma dla kota, powinny stać daleko od kuwety. Żywienie kociąt początkowo powinno opierać się na takim jedzeniu, jakie podawano im zanim trafiły do nowego domu, chyba że poprzednio podawane pożywienie było nieodpowiednie dla małych kotów.

Jak sobie radzić z problemowym zwierzęciem?

Jeśli trafił nam się wyjątkowo absorbujący zwierzak, pamiętajmy, że spokój jest naszym najlepszym doradcą.
W naszym sklepie nie brakuje sprzętów zabezpieczających, chroniących pupila przed przypadkowym wypadnięciem z okna, ale też przed zgubieniem się podczas spaceru. W tym drugim przypadku polecamy sprawdzone akcesoria spacerowe, takie jak smycz dla kota, szelki dla kota, czy obroża dla kota (np. nylonowa, odblaskowa marki Trixie). Czworonożnym uciekinierom warto zamontować do obroży adresówkę (np. dużą, srebrną marki Trixie). 
Kotkom, które mają problemy adaptacyjne, polecamy obrożę Dr Seidel marki Dermapharm. Zawarta w niej kompozycja naturalnych substancji, zbliżonych zapachowo do kocich feromonów, wycisza i uspokaja zwierzę. 
Nie zapominajmy, że szczęśliwy kot to zdrowy kot. Nieraz nietypowe zachowanie zwierzaka może świadczyć o jego problemach zdrowotnych, bądź behawioralnych, stąd wizyta u weterynarza zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Niekiedy wystarczy poświęcić kotkowi więcej uwagi i czasu, przeznaczając go na wspólne psoty, głaskanie pupila oraz zabawy z kotem, itp.
Zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com