Kleszcze, pchły, pasożyty i odrobaczanie – dlaczego i jak często

Domowe zwierzaki często są nękane przez rozmaite pasożyty zewnętrzne i wewnętrzne. Aby nie dopuścić do wystąpienia u psów i kotów groźnych chorób, przenoszonych przez te insekty, powinno się regularnie odrobaczać pupile oraz stosować prewencyjnie środki przeciw pchłom i kleszczom. Dowiedz się jak często i czym zabezpieczać zwierzaki przed pasożytami.
Jakie pasożyty zagrażają psom i kotom?
Psom i kotom zagrażają zarówno pasożyty zewnętrzne, takie jak pchły, wszoły, kleszcze, czy insekty, jak i pasożyty wewnętrze, często dużo bardziej niebezpieczne. Do tych wewnętrznych wrogów naszych pupili należą przede wszystkim: tasiemiec, glista psia, przywry, tęgoryjce, inne nicienie. Doprowadzają one do robaczycy, która stanowi poważne ryzyko zdrowotne dla naszych milusińskich. Obroże i krople przeciw kleszczom, pchłom i innym ektopasożytom
Ponieważ mamy właśnie okres wzmożonej aktywności kleszczy warto pomyśleć o produktach przeciwpasożytniczych jak np. krople lub obroże przeciw kleszczom, pchłom i innym ektopasożytom oraz insektom. Powinno się je stosować u psów i wychodzących kotów właściwie przez cały rok, ponieważ aktywność pasożytów zewnętrznych jest całoroczna, zmniejsza się jedynie w miesiącach zimowych.
Przykładem obroży są m.in obroże Beaphar Canishield z deltametryną dla psów. Jest to bardzo dobre rozwiązanie kiedy nie pamiętamy o regularnym zakraplaniu kropli. Wtedy możemy stosować obroże, które działają przeciwko pchłom do 4 miesięcy, przeciw kleszczom do 6 miesięcy, przeciw muchom piaskowym do 5,5 miesiąca. Ich długi czas działania wynika z powolnego uwalniania substancji aktywnej przemieszczającej się do warstwy lipidowej skóry i rozprzestrzeniania się po całym ciele psa. Obroża jest bezpieczna ponieważ deltametryna nie wchłania się do krwioobiegu zwierzęcia, działa tylko na powierzchni jego ciała.
Podobne działanie mają obroże Foresto, które chronią kota, czy psa przed atakiem kleszczy i pcheł przez okres do 8 miesięcy, ale nie tylko. Obroże stosowane są w leczenia i zapobiegania infestacji pcheł przez okres 7- 8 miesięcy. Mogą być stosowana jako element strategii zwalczania alergicznego pchlego zapalenia skóry (APZS). Wykazują się długotrwałą skutecznością roztoczobójczą w przypadkach infestacji kleszczy oraz odstraszającą (zapobiega żerowaniu) przez okres 8 miesięcy. Wskazane w działaniu przeciwko larwom, nimfom i dorosłym osobnikom kleszczy.
Dostępne są również inne środki o działaniu przeciwpasożytniczym, m.in. w postaci spreju, płynu, szamponu, czy kropli. Tutaj sprawdzą się krople Beaphar Fiprotec, których jednorazowa aplikacja zabija pchły, które znajdują się na psie, czy kocie i chroni przed inwazją nowych osobników przez okres 5 tygodni. Produkt sprawdza się u zwierząt wymagających regularnych kąpieli, gdyż jego substancja – fipronil – nie rozpuszcza się w wodzie.
Dlaczego należy odrobaczać psy i koty?
Szczeniaki i kociaki należy odrobaczyć niedługo po urodzeniu i powtarzać tę czynność w regularnych odstępach czasu. Dorosłe psy, które ukończyły rok życia, powinny być odrobaczane profilaktycznie – zanim dojdzie do niebezpiecznej robaczycy. Standardowo robi się to od 2 do 4 razy do roku, a w niektórych przypadkach nawet co miesiąc.
Odrobaczanie psów i kotów wykonuje się po to, by nie dopuścić do inwazji wewnętrznych drobnoustrojów chorobotwórczych. Są one niebezpieczne przede wszystkim dla szczeniąt i kociąt o jeszcze niskiej naturalnej odporności, ale potrafią też zagrozić zdrowiu i życiu dorosłych osobników. Robaczyca powoduje nieprzyjemne i ryzykowne dla zdrowia objawy, a ponadto nierzadko staje się czynnikiem pierwotnie twórczym dla innej choroby.
Odrobaczać psy i koty należy więc zanim dojdzie do zainfekowania robakami. Profilaktycznie można wykonywać 1-2 razy do roku domowym zwierzętom badanie kału na obecność tych pasożytów. Pozwala to na bardziej celowane leczenie przeciwpasożytnicze.
To może Cię zainteresować: Kleszcze - pasożyty groźne nie tylko dla kotów