Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
40 dni na zwrot
Darmowa dostawa od 99 zł

Kategorie

Ile żyją koty? Długość życia kota domowego

Długość życia kota to kwestia, która bez wątpienia interesuje wszystkich opiekunów tych zwierząt. Ile żyją koty i jaki wpływ na to ma tryb życia kota?

Ile żyją koty domowe?

Nie istnieje jedna dobra odpowiedź na to pytanie. Wszystko zależy od trybu życia kotów i tego czy są to koty mieszkające w domu czy dziko żyjące. W przypadku kotów domowych, pozostających pod opieką człowieka, długość życia wynosi kilkanaście lat, średnio od 15 do 18 lat. Znacznie krócej żyją koty dzikie – zwykle jest to zaledwie kilka lat. Tak zwane koty wychodzące, czyli takie, które mają opiekunów, ale także możliwość codziennych swobodnych wędrówek, zwykle dożywają 7-8 lat. Pamiętajmy, że są to wartości uśrednione, a w sprzyjających warunkach koty mogą przeżyć swobodnie 20 lat i więcej.

Jak długo żyją koty?

Długość życia kota zależy od wielu różnych czynników, nad niektórymi z nich, na przykład nad genami, niestety nie mamy kontroli. Jednak nie da się ukryć, że jedną z najważniejszych kwestii jest sposób opieki nad naszym pupilem. Co zatem robić, aby maksymalnie wydłużyć życie naszemu kotu? Przede wszystkim nie zapominajmy o kontrolnych wizytach u weterynarza i regularnych badaniach diagnostycznych. Wiele poważnych chorób nie daje żadnych objawów w początkowych stadiach, czyli wtedy, kiedy leczenie przynosi najlepsze efekty. Nie można zapominać również o szczepieniach, odrobaczaniu, a także ochronie przed pchłami i kleszczami.

Przeczytaj też: Jak przygotować mieszkanie dla kota?

Zdjęcie produktowe

bozita naturals z indykiem w galaretce 6x370 g ZESTAW

Karma Bozita Indyk w galaretce charakteryzuje się ponad 90-procentową zawartością świeżego mięsa, dlatego masz pewność, że Twój pupil dostaje najwyższej jakości smaczny pokarm.

Sprawdź produkt

Długość życia kota a dieta

Na to, ile żyje kot wpływa również jego dieta, a co za tym idzie, podawana zwierzęciu karma dla kota. Musi być ona wysokomięsna, zbilansowana, dostosowana do wieku i trybu życia zwierzaka, a także bogata we wszystkie składniki niezbędne do jego prawidłowego rozwoju i pozbawiona elementów szkodliwych (zbóż, roślin psiankowatych, tłuszczów roślinnych i pochodnych mleka). Warto pamiętać, że długość życia kota jest związana również z odpowiednim poziomem aktywności fizycznej. Pupil, który będzie jedynie jadł i wylegiwał się na kanapie, będzie bardziej narażony na otyłość i inne choroby. Właśnie dlatego, poza pilnowaniem odpowiedniej dawki pokarmowej, kota należy również zachęcać do wspólnej zabawy – codziennie powinniśmy na nią poświęcać przynajmniej kwadrans, wybierając do tego naturalne pory aktywności zwierzaka. Dla niektórych kotów dobrym rozwiązaniem mogą być też interaktywne zabawki dla kotów, które pozwolą zwierzakowi na samodzielną zabawę, gdy nas nie będzie w domu. Kwestia wypuszczania kocich podopiecznych na samotne wędrówki jest mocno dyskusyjna, ponieważ wiąże się z ryzykiem zranienia, zarażenia nieuleczalną chorobą, zatrucia czy wypadku samochodowego, dlatego nie jest to rozwiązanie zalecane z punktu widzenia zachowania bezpieczeństwa. Pamiętajmy, że nic nie poprawi kociego samopoczucia lepiej od naszej uwagi i czułości, dlatego tak ważne jest regularne spędzanie czasu z ulubieńcem.

Ile żyją koty po kastracji?

Kastracja kocurów skutkuje tym, że zwierzęta mniej interesują się spacerami i walkami z innymi kotami, dzięki czemu ryzyko wypadków oraz zakażeń częściowo spada. Dodatkowo jest to czynnik, który uniemożliwia pojawienie się nowotworu jąder. Z kolei u kotek kastracja zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworów gruczołów mlekowych, eliminuje kwestię torbieli jajników i stanów zapalnych macicy. Warto przy tym pamiętać, że czworonogi pozbawione narządów rozrodczych stają się znacznie spokojniejsze, co ułatwia utrzymanie dobrych relacji w kocich grupach i zmniejsza występowanie zachowań konfliktowych. Co do diety – w pierwszych 3-4 miesiącach po zabiegu kot powinien mieć odpowiednio dostosowaną do swoich potrzeb dawkę pokarmową, nie ma jednak konieczności gruntownego zmieniania mu diety na resztę życia - zabieg dotyczy przecież układu rozrodczego, a nie pokarmowego. Warto zdecydować się wówczas na karmę dla kotów sterylizowanych, która między innymi wspiera zdrowie układu moczowego. Najlepiej omówić tę kwestię z zoodietetykiem, który pomoże w dobraniu prawidłowej metody żywienia.

Czytaj też: Kot z włosami zamiast sierści

Zdjęcie produktowe

Dolina Noteci Superfood danie z łososia - karma suszona dla kotów dorosłych, 2 x 1 kg ZESTAW

Pełnoporcjowa, suszona karma bytowa z łososia stworzona z myślą o dorosłych kotach wszystkich ras. Bezzbożowe i bezglutenowe danie z cielęciny to doskonałe uzupełnienie i urozmaicenie codziennej diety Twojego pupila.

Sprawdź produkt
Zdjęcie produktowe

Dolina Noteci Superfood danie z jagnięciny - karma suszona dla kotów dorosłych, 2 x 1 kg ZESTAW

Pełnoporcjowa, suszona karma bytowa z jagnięciny stworzona z myślą o dorosłych kotach wszystkich ras. Bezzbożowe i bezglutenowe danie z cielęciny to doskonałe uzupełnienie i urozmaicenie codziennej diety Twojego pupila.

Sprawdź produkt

Życie kota

Właściciele czworonogów często zastanawiają się jak przełożyć wiek swoich pupili na wiek ludzki, tak by lepiej zrozumieć to, na jakim etapie życia aktualnie znajduje się ich kot. Nie istnieje jednak żaden wzór, który przeliczałby jeden rok z życia kota na odpowiednią wartość lat ludzkich. Najczęściej przyjmuje się, że 12-miesięczny kociak odpowiada 15-letniej osobie, ale już drugi rok jego życia liczymy jako 10 ludzkich lat. W późniejszym czasie, gdy rozwój czworonoga nie jest już tak dynamiczny, na każdy koci rok życia przypadają mniej więcej 4 lata życia człowieka. Oznacza to, że 21-letni kot jest zbliżony rozwojowo do 100-latka.

Najdłużej żyjący kot

Podobnie jak u ludzi, tak i wśród kotów zdarzają się prawdziwi rekordziści pod względem długości życia. Należy do nich kotka Creme Puff, która po przeżyciu 38 lat została wpisana do Księgi Rekordów Guinessa. I choć wiek ten jest niewiarygodny, coraz częściej zdarza się, że koty żyją ponad 20 lat. Wszystko dzięki rozwijającej się weterynarii i coraz to nowym technikom leczenia. Trzeba przy tym pamiętać, że takie wydłużenie kociego życia pociąga za sobą również konsekwencje w postaci chorób wieku geriatrycznego. Dlatego też opiekun powinien być wyczulony na wszelkie zmiany w zachowaniu i kondycji kota starszego, aby reagować na kłopoty z jego zdrowiem.

Ile żyje kot brytyjski?

Kot brytyjski to obecnie jedna z najbardziej popularnych ras kotów. Generalnie jest uznawana za zdrową, jednak ze względu na pewne predyspozycje dziedziczne, a także anatomiczne, rasa ta może mieć tendencje do wystąpienia chorób takich jak kardiomiopatia przerostowa, niedrożność kanalików nosowo – łzowych, hemofilia typu B, nadczynność tarczycy czy zapalenie pęcherza moczowego. W naszym asortymencie produktów dla kotów znajdziesz również dedykowane karmy dla kotów rasowych, które dzięki odpowiednio dobranym i zbilansowanym składnikom zadowolą nawet najbardziej wymagające kocie podniebienia oraz spełnią wymagania żywieniowe wybranych ras. Kot brytyjski krótkowłosy żyje średnio 14 – 20 lat.

Dowiedz się: Jak zadbać o zęby psa i kota

Ile żyją koty perskie?

Średnia długość życia kota perskiego to około 15 lat. U rasy tej mogą pojawić się choroby dziedziczne, do których należy m.in. zespół wielotorbielowatości nerek. Większość problemów zdrowotnych persów związana jest jednak z konformacją czaszki. Należą do nich: problemy z układem oddechowym, wadliwe ułożenie zębów, nadmierne łzawienie i guzy skóry.

Sprawdź również polecane karmy dla kotów perskich, na przykład marki Royal Canin, opracowane specjalnie z myślą o wyjątkowych potrzebach żywieniowych tej rasy.

fot. pixabay.com