Darmowa dostawa od 119,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Furminator dla psa - szczotka do czesania podszerstka

2018-08-21
Furminator dla psa - szczotka do czesania podszerstka

Furminator dla psa

Furminator jest coraz bardziej popularnym narzędziem, dzięki któremu możemy znacznie ograniczyć skutki linienia naszych czworonogów. To przyrząd służący do wyczesywania martwego podszerstka u zwierząt. Furminator zbudowany jest w taki sposób, aby precyzyjnie usuwać skupiska martwych włosów spod sierści okrywowej, jednocześnie nie naruszając i nie niszcząc zdrowej struktury wspomnianego włosa okrywowego. Urządzenie składa się z uchwytu zakończonego specjalnym stalowym grzebieniem wyposażonym w gęste ząbki, a końcówka wykonana jest z wytrzymałej stali nierdzewnej. Jego używanie nie jest skomplikowane, przypomina delikatne czesanie psa zgodnie z kierunkiem wzrostu sierści. Furminator nie jest szczotką do rozczesywania skołtunionej sierści, dlatego przed jego użyciem należy sprawdzić czy włos okrywowy nie jest posklejany bądź splątany. Narzędzie można stosować 1 do 2 razy w tygodniu, a zwiększać częstotliwość w okresie bardziej intensywnego linienia. 

Furminator znajduje swoje zastosowanie zarówno w profesjonalnych salonach pielęgnacji zwierząt, jak i w warunkach domowych. Narzędzie przyda się zarówno właścicielom psów krótkowłosych, jak i długowłosych. Używanie furminatora nie ma swojego uzasadnienia tylko w przypadku czworonogów, które nie posiadają podszerstka oraz zwierząt z delikatną gładką sierścią. Furminator nie jest polecany dla takich ras jak: shih tzu, pudel, yorkshire terier, bolończyk, maltańczyk, pekińczyk oraz wszystkie rasy wodne. W tym przypadku pielęgnację sierści psa można ograniczyć do czesania lub szczotkowania, szczotkami przeznaczonymi do tego celu. 

Czytaj: Szczotka dla maltańczyka i yorka

Podszerstek

Zastanawiając się nad zakupem furminatora, w pierwszej kolejności należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy nasz pies posiada podszerstek. Podszerstek to rodzaj krótkiej, bardzo gęstej i miękkiej warstwy futra, która rośnie tuż przy skórze i znajduje się pod okrywą włosową. Sierść psa składa się ze wspomnianego podszerstka oraz warstwy włosa okrywowego, o zdecydowanie grubszej strukturze, dłuższych oraz bardziej sztywnych włosach. Podszerstek stanowi rodzaj powłoki termoizolacyjnej, jest nieprzemakalny oraz pełni funkcję rusztowania dla włosów. Jego gęstość zależy od rasy zwierzęcia, jak również od warunków atmosferycznych, pory roku, temperatury, czy stanu zdrowia psa.

Sierść psów różni się w zależności od rasy oraz uwarunkowań genetycznych. Dotyczy to zarówno warstwy włosa okrywowego, jak i podszerstka. Część psów jest zupełnie pozbawiona sierści, inne mogą mieć tylko sierść okrywową, jeszcze inne są wyposażone w sierść okrywową oraz podszerstek. Przykładowo, bardzo obfity podszerstek znajdziemy u takich ras jak husky syberyjski, czy malamute, z kolei podszerstka nie zobaczymy u charcika włoskiego, czy maltańczyka. W przypadku wątpliwości co do struktury sierści naszego pupila, najlepiej skonsultować się z weterynarzem. 

Czytaj: Szczotka dla psa długowłosowego i krótkowłosego

Furminator dla psa długowłosego

Furminator świetnie się sprawdzi podczas wyczesywania długowłosego psa, np. długowłosego owczarka niemieckiego. Oczywiście takiego, którego sierść składa się z podszerstka i włosa okrywowego, bo chodzi nam o usunięcie martwych skupisk tego pierwszego. Chyba wszyscy właściciele długowłosych pupili wiedzą jak wygląda ich dom, czy mieszkanie podczas linienia czworonoga, a i poza tym okresem nikt nie jest w stanie nadążyć ze sprzątaniem sierści. Pomimo używania przeróżnych szczotek do wyczesywania sierści i tak jest jej wszędzie pełno. I właśnie w takich sytuacjach najlepiej sprawdzi się furminator. Dzięki temu, że wyczesuje on martwy podszerstek, ilość gubionych przez psa włosów spada do minimum. W przypadku czworonogów z długą sierścią warto przyjrzeć się dostępnym modelom oraz rozmiarom furminatorów, aby dobrać narzędzie najbardziej odpowiednie dla konkretnego psa. 

Czytaj: Wypadanie sierści u psa

Furminator dla psa krótkowłosego

Furminator dla psa krótkowłosego również jest dobrym rozwiązaniem w celu zminimalizowania wypadania sierści. Czy to na co dzień, czy podczas linienia. Podobnie jak w przypadku innych czworonogów, przed zakupem furminatora dla psa krótkowłosego, najpierw należy się upewnić czy nasz pupil posiada podszerstek. Kolejnym krokiem jest dobór odpowiedniego narzędzia. Producenci furminatorów dzielą je na te dla psów długowłosych, jak i krótkowłosych. Przyrząd występuje również w różnych rozmiarach i można go dobrać do wielkości i indywidualnych predyspozycji psa. 

Zobacz: Strzyżenie psa

Usuwanie podszerstka u psa

Usuwanie podszerstka u psa przy pomocy furminatora nie jest skomplikowanym procesem. I chociaż wiele czworonogów nie przepada za wyczesywaniem sierści, przede wszystkim ze względu na używane narzędzia, ciągnięcie futra przez szczotkę, czy podrażnianie skóry, to odpowiednio używany furminator nie powinien powodować u zwierzęcia dyskomfortu. Z furminatora korzysta się podobne jak ze zwykłej szczotki, delikatnie czesząc sierść, bez wkładania w to nadmiernego wysiłku, czy nacisku. Podczas takiej pielęgnacji wyczesujemy podszerstek i pozbywamy się martwych włosów. 

Czyszczenie samego narzędzia też nie powinno przysporzyć nam problemów, ponieważ oryginalne furminatory wyposażone są w specjalny przycisk, dzięki któremu zrzucamy sierść ze szczotki i w ten sposób dbamy o utrzymanie jej w czystości 

Zobacz: Szczotki i grzebienie dla psa

Polecane

pixel