FIP (zapalenie otrzewnej) u kota - co to jest, objawy, leczenie

Czasami nasze mruczki zapadają na ciężkie choroby. Koty mogą zachorować np. na zakaźne zapalenie otrzewnej. Warto wiedzieć jakie są objawy tego niebezpiecznego schorzenia, jak można się nim zarazić, w jaki sposób je leczyć oraz jak uchronić pupila przed zakażeniem.
Co to jest FIP u kota?
FIP (z łaciny: feline infectious peritonitis virus) stanowi skrót od choroby zapalenia otrzewnej, która u kotów jest szczególnie niebezpieczna, ponieważ na ten moment nie ma skutecznych lekarstw na to zakaźne schorzenie. FIP u kota wywołuje biotyp koronawirusa jelitowego. Na tę chorobę najczęściej zapadają starsze i młode osobniki. Kocięta mogą się nią zakazić podczas ciąży lub porodu od chorej kociej mamy. Inną drogą transplantacji wirusa jest kontakt z zakażoną krwią, odchodami, czy wysiękiem u chorego zwierzęcia. Objawy zapalenia otrzewnej u kota?
Jak rozpoznać FIP u kota? Objawy można podzielić na dwa rodzaje symptomów, ściśle związanych z postacią choroby. Oznaki odmiany wysiękowej zakażenia (75% przypadków) to m.in.:
- zapalenie błon surowiczych;
- gromadzenie się żółtego płynu w jamie brzusznej i/lub klatce piersiowej;chudnięcie;
- brak apetytu;problemy z oddechem;powiększenie się brzucha;bladość błon śluzowych;
- gorączka;żółtaczka;powiększenie moszny u kocurów;
- matowa sierść;
- biegunka.
Natomiast bezwysiękowe objawy FIP u kota (25% przypadków) to m.in.:
- zmiany ziarniniakowate w całym organizmie;
- zmiany w gałkach ocznych, np. wypadanie trzeciej powieki, zmiany na siatkówce;oczopląs;
- drgawki;
- porażenia;
- zaburzenia równowagi i orientacji;pogorszenie apetytu;
- wymioty;nieregularny kształt nerek;
- guzkowate zmiany na narządach wewnętrznych;
- nietrzymanie moczu.
Leczenie zapalenia otrzewnej u kota
Niezależnie jaką postać u mruczka ma FIP, leczenie nie przynosi pomyślnych rezultatów. Zwykle polega ono na objawowej terapii, czyli m.in. uśmierzaniu bólu, podawaniu sterydów oraz odciąganiu płynu gromadzącego się w brzuchu oraz/bądź klatce piersiowej. Weterynarze zwykle rekomendują uśpienie zwierzęcia, by skrócić jego cierpienie.
Zapalenie otrzewnej u kota nie ma dobrych rokowań. Postać wysiękowa u czworonoga zwykle trwa do kilku tygodni, natomiast kot z odmianą bezwysiękową choroby dożywa maksymalnie do kilku miesięcy.
To może Cię zainteresować: Jak przygotować mieszkanie dla kota