Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
Najniższe ceny
Darmowa dostawa

Kategorie

FIP (zapalenie otrzewnej) u kota - co to jest, objawy, leczenie

Czasami nasze mruczki zapadają na ciężkie choroby. Koty mogą zachorować np. na zakaźne zapalenie otrzewnej. Warto wiedzieć jakie są objawy tego niebezpiecznego schorzenia, jak można się nim zarazić, w jaki sposób je leczyć oraz jak uchronić pupila przed zakażeniem.

Co to jest FIP u kota?

FIP (z łaciny: feline infectious peritonitis virus) stanowi skrót od choroby zapalenia otrzewnej, która u kotów jest szczególnie niebezpieczna, ponieważ na ten moment nie ma skutecznych lekarstw na to zakaźne schorzenie. FIP u kota wywołuje biotyp koronawirusa jelitowego. Na tę chorobę najczęściej zapadają starsze i młode osobniki. Kocięta mogą się nią zakazić podczas ciąży lub porodu od chorej kociej mamy. Inną drogą transplantacji wirusa jest kontakt z zakażoną krwią, odchodami, czy wysiękiem u chorego zwierzęcia. 
FIP koci nie przechodzi na inne zwierzaki domowe, ani na ludzi. Co ciekawe, większość kotów, zwłaszcza tych żyjących w dużych skupiskach, nosi w sobie wirusowy biotyp, jednak aby się on uaktywnił i zaczął siać spustoszenie w organizmie, muszą zafunkcjonować sprzyjające czynniki, takie jak np. stres, osłabienie kociego ustroju, obniżenie odporności, zakażenie wirusem białaczki lub zakażenie wirusem nabytego niedoboru immunologicznego. Większą podatność na zachorowanie zauważa się także u osobników o pewnych predyspozycjach genetycznych.

Objawy zapalenia otrzewnej u kota?

Jak rozpoznać FIP u kota? Objawy można podzielić na dwa rodzaje symptomów, ściśle związanych z postacią choroby. Oznaki odmiany wysiękowej zakażenia (75% przypadków) to m.in.:

 • zapalenie błon surowiczych;
 • gromadzenie się żółtego płynu w jamie brzusznej i/lub klatce piersiowej;chudnięcie;
 • brak apetytu;problemy z oddechem;powiększenie się brzucha;bladość błon śluzowych;
 • gorączka;żółtaczka;powiększenie moszny u kocurów;
 • matowa sierść;
 • biegunka.

Natomiast bezwysiękowe objawy FIP u kota (25% przypadków) to m.in.:

 • zmiany ziarniniakowate w całym organizmie;
 • zmiany w gałkach ocznych, np. wypadanie trzeciej powieki, zmiany na siatkówce;oczopląs;
 • drgawki;
 • porażenia;
 • zaburzenia równowagi i orientacji;pogorszenie apetytu;
 • wymioty;nieregularny kształt nerek;
 • guzkowate zmiany na narządach wewnętrznych;
 • nietrzymanie moczu.

Leczenie zapalenia otrzewnej u kota

Niezależnie jaką postać u mruczka ma FIP, leczenie nie przynosi pomyślnych rezultatów. Zwykle polega ono na objawowej terapii, czyli m.in. uśmierzaniu bólu, podawaniu sterydów oraz odciąganiu płynu gromadzącego się w brzuchu oraz/bądź klatce piersiowej. Weterynarze zwykle rekomendują uśpienie zwierzęcia, by skrócić jego cierpienie.

Zapalenie otrzewnej u kota nie ma dobrych rokowań. Postać wysiękowa u czworonoga zwykle trwa do kilku tygodni, natomiast kot z odmianą bezwysiękową choroby dożywa maksymalnie do kilku miesięcy. 

To może Cię zainteresować: Jak przygotować mieszkanie dla kota

Utrzymanie czystości u kota z FIP

Skoro wiadomo już co to jest FIP u kota i jak poważne to schorzenie, to warto wprowadzić w życie działania ograniczające ryzyko zakażenia. Profilaktyka wirusowego zapalenia otrzewnej u kota polega przede wszystkim na utrzymaniu czystości w kuwecie. Ponadto właściciele miauczących pupili powinni do minimum zredukować swojemu podopiecznemu stres i na bieżąco reagować na wszelkie niepokojące objawy.
Dbanie o czystość kuwety dla kota jest dużo łatwiejsze z samoczyszczącym się sprzętem SmartSift marki Catit. Dzięki temu innowacyjnemu pojemnikowi na kocie nieczystości, sprzątanie po mruczącym ulubieńcu będzie dużo prostsze. Na uwagę zasługuje też m.in. toaleta dla kota Cat Life Pro marki Pet Nova, której wyższe dno sprawia, że nie wysypuje się z niej żwirek. Kocie odchody łatwiej sprzątnąć przy użyciu specjalnej łopatki do kuwety marki Trixie. Nie zapominajmy również, aby regularnie wymieniać zanieczyszczony żwirek dla kota. W naszym sklepie jest dostępy szeroki asortyment różnego rodzaju żwirków do kocich kuwet, m.in. takich firm jak Cat's Best, Catsan, Benek, Garfield, czy Sanicat.