Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Feromony dla kota - obroża, do kontaktu, na uspokojenie

2018-03-27
Feromony dla kota - obroża, do kontaktu, na uspokojenie

Feromony dla kota – czym są feromony naturalne?

Koty porozumiewają się ze sobą za pomocą dźwięków, swoistej mowy ciała oraz zapachów. Ostatnią z wymienionych funkcji zwierzęta realizują zostawiając w wybranych miejscach ślinę, znacząc teren moczem a także wydzielając substancje chemiczne o charakterystycznym zapachu, czyli feromony. Feromony dla kota są więc jednym ze środków wyrazu. Kocie feromony dzielą się na kilka grup. Niektóre z nich służą do rezerwowania terytorium, inne związane są ze sferą seksualną, inne jeszcze zwane są feromonami strachu. Gruczoły wydzielające feromony znajdują się na głowie, łapach, w okolicy sutków, narządów płciowych oraz wokół odbytu. 

Koty nie tylko wydzielają feromony, ale też – jak wiele innych organizmów – mają zdolność odczytywania i przetwarzania w mózgu sygnałów wysyłanych za pomocą feromonów przez inne zwierzęta. Koty odbierają tego typu bodźce za pośrednictwem narządu zmysłu zwanego aparatem Jacobsona. Pochłaniając zapach kot w charakterystyczny sposób unosi pyszczek – zachowanie to nosi nazwę reakcji Flehmen’a.  

Czytaj też: Szelki dla kota - jak założyć szelki kotu, jakie wybrać?

Feromony dla kota – sztuczne

Syntetyczne feromony dla kota, które można w różnych postaciach nabyć w sklepach zoologicznych, wykorzystują zdolności zwierząt do odbierania tego typu bodźców. Po co stosujemy feromony dla kota? Między innymi po to, by modyfikować w pożądany przez nas sposób zachowania zwierząt – głównie chodzi o przełamanie lęku przed nieoswojonymi pomieszczeniami, niepożądanymi zapachami, sytuacjami, ludźmi, zwierzętami. Syntetyczne feromony dla kota stanowią więc element terapii behawioralnej, ale też służą uspokojeniu i są źródłem satysfakcji.  

Czytaj również: Drapak dla kota – na ścianę, tekturowy, z domkiem – jak wybrać?

Feromony dla kota do kontaktu

W naturalnych warunkach gruczoły zlokalizowane na głowie kota wydzielają 5 rodzajów feromonów. Producenci akcesoriów dla zwierząt oferują syntetyczne substytuty dwóch z nich – feromonów F3, wydzielanych przez koty znaczące terytorium oraz F4 – mających zapewniać dobre relacje z innymi zwierzętami (koty wydzielają je między innymi w czasie ocierania się pyszczkami). Syntetyczne feromony dla kota przydają się w sytuacjach dla zwierząt stresujących, zwłaszcza związanych ze zmianą terytorium.

W nowym otoczeniu każdy kot czuje się niepewnie, stąd drapanie i obsikiwanie, któremu towarzyszy zostawianie feromonów, jako swoistych informacji zapachowych świadczących o zawłaszczeniu danego obszaru. To naturalne z punktu widzenia zwierzęcia zachowanie niekoniecznie musi cieszyć jego właściciela. Dlatego w sklepach oferowane są sztuczne feromony dla kota, które pozwolą zwierzęciu się wyciszyć, uspokoić i oswoić terytorium bez typowych agresywnych zachowań – niszczenia podłóg, mebli, ubrań, zasłon… Feromony rozpylane mogą być na kilka sposobów. Popularnym rozwiązaniem są feromony dla kota do kontaktu – działający na prąd dyfuzor przez kilka tygodni uwalnia substancje chemiczne w mieszkaniu, zapewniając pożądany efekt bez żadnego wysiłku ze strony właściciela czworonoga. Feromony dla kota są też dostępne w formie aerozolu do rozpylania.  

Zobacz: Preparaty uspokajające dla kota  

Obroża feromonowa dla kota

Feromony dla kota do kontaktu to nie jedyny sposób uwalniania mocy zawartej w tych substancjach. Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest też obroża feromonowa dla kota. Zasada działania jest podobna, tyle że narzędzie inne. Zamiast dyfuzora, mamy opaskę pozornie nie różniącą się od zwykłej obroży. Jest ona jednak nasączona feromonami, które uwalniają się przez około 30 dni.

Dodatkowo obroża dla kota może być nasączona typowymi ziołowymi ekstraktami uspokajającymi – na przykład wyciągiem z kozłka lekarskiego (walerianą), lawendy czy rumianku. Obroża feromonowa dla kota jest dobrym rozwiązaniem ze względu na to, że urządzenie rozsiewające zapach stale towarzyszy zwierzęciu, niezależnie od tego, gdzie aktualnie się ono znajduje. Należy jednak zwrócić uwagę, czy kontakt z wydzielającymi się substancjami nie powoduje podrażnień i alergii. Feromony dla kota do kontaktu oraz obroża feromonowa dla kota są produktami, których ceny mieszczą się w granicach 20-80 złotych. 

Sprawdź: Obroża dla kota - na pchły, kleszcze, z feromonami

Polecane

pixel