Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Dlaczego pies je trawę i co to oznacza?

2022-12-13
Dlaczego pies je trawę i co to oznacza?

Dlaczego pies je trawę?

Trawa nie jest podstawowym pożywieniem psów, które są urodzonymi mięsożercami i – o czym była już mowa na początku artykułu – nie mają enzymów umożliwiających rozłożenie jej w układzie pokarmowym. W rezultacie, przechodzi ona przez cały układ pokarmowy zwierzęcia w niemal nienaruszonym stanie, aż w końcu zostaje wydalona razem z kałem lub wymiocinami. Wielu właścicieli zadaje więc sobie pytanie: dlaczego pies je trawę? Powody mogą być różne – od psiej ciekawości, przez chęć zabawy, po problemy zdrowotne i behawioralne.

Pies je trawę z ciekawości

Zauważono, że trawa i inne rośliny są zwykle podgryzane przez psy młode, często poniżej pierwszego roku życia. Może dziać się tak przez ciekawość i chęć poznania zapachu, tekstury oraz smaku trawy. To nic dziwnego zwłaszcza, że niektóre psy są niezwykle ciekawe nowych doznań i poznają świat głównie przez gryzienie i próbowanie rozmaitych rzeczy.

To ważne!

Niepozorne podgryzanie trawy może być niebezpieczne dla Twojego zwierzaka. Szkodliwe a niekiedy śmiertelnie niebezpieczne bywają nie tylko spaliny (zwłaszcza na trawnikach miejskich), ale też niektóre środki ochrony roślin, pestycydy i nawozy. W trawie często znajdują się też pasożyty, które mogą przenieść się na pupila.

Dlaczego pies je trawę i wymiotuje?

Zdarza się, że podczas spacerów psy wręcz rzucają się na trawę wybierając głównie starsze, twarde liście podrażniające błonę śluzową przewodu pokarmowego, po czym gryzą ją i połykają. Takie sytuacje najczęściej kończą się wymiotowaniem, co jest naturalnym psim sposobem na radzenie sobie z niestrawnością. Jednorazowe wymioty nie powinny budzić niepokoju, ale jeśli zachowanie powtarza się częściej, bacznie obserwuj pupila. Jeśli zauważysz, że jest apatyczny, boli go brzuch, słychać bulgotanie i przelewanie, ma biegunkę bądź zaparcia, nie zwlekaj i udaj się z nim do weterynarza. Być może poza konsultacją weterynaryjną konieczne będzie wykonanie badań, które pomogą zdiagnozować problemy zdrowotne psa.

Pies je trawę – czego mu brakuje?

Niektórzy opiekunowie psów wychodzą z założenia, że gdy ich pupile jedzą trawę, oznacza to, że w ich codziennej diecie brakuje pewnych składników odżywczych. Tymczasem odpowiednio przemyślana, zbilansowana dieta dostarczy zwierzakowi wszystkiego, czego może potrzebować, by cieszyć się zdrowiem i pełnią sił witalnych. Trawa niemal w ogóle nie ma właściwości odżywczych – może jedynie być źródłem błonnika poprawiającego ogólną pracę jelit i zapobiegającego zaleganiu w nich treści pokarmowej. Jeśli pies pomimo właściwej diety, stosowania wysokiej jakości karmy i przysmaków czasami podjada trawę, może po prostu lubić jej smak lub działać instynktownie – jak jego przodkowie.

Przeczytaj również:

Żywienie psów lekkostrawnymi karmami
Karma dla psów alergików

Dlaczego pies je trawę – ochrona przed pasożytami

Jedzenie trawy to jedno z zachowań, które psy odziedziczyły po przodkach. To samo robią wilki, lisy, a nawet psy dingo, które w ten sposób urozmaicają swoją dietę. Podgryzanie trawy może być dla dzikich zwierząt jednym ze sposobów na oczyszczenie układu pokarmowego i usunięcie z organizmu pasożytów jelitowych. Analogicznie, niektóre psy mogą chcieć jeść starszą, twardą trawę, by wspomagać usuwanie pasożytów. Wówczas długie źdźbła owijają się wokół pasożytów jelitowych, a następnie są wydalane wraz z kałem. Pamiętaj jednak o regularnym odrobaczaniu swojego pupila i kontrolach weterynaryjnych. Niepokojącymi objawami, które mogą świadczyć o tym, że pies zmaga się z pasożytami są m.in.: szybka utrata masy ciała, biegunki i wymioty z widocznymi gołym okiem jajami pasożytów. Jedzenie trawy może być zatem zachowaniem profilaktycznym.

To również może Cię zainteresować:

Kleszcze, pchły, pasożyty i odrobaczanie – dlaczego i jak często?
Pchły i kleszcze - jesienna fala
Co, jeśli pies się przeziębi?

Pies je trawę – co to znaczy w kontekście behawioralnym?

Dlaczego pies je trawę? Ponieważ może mieć problemy o podłożu psychologicznym. Niektóre psy mają spaczone łaknienie oraz zaburzenia emocjonalne i wówczas oprócz trawy zjadają na spacerach kamienie, patyki, niedopałki papierosów czy inne, niejadalne przedmioty. W takiej sytuacji można mówić o zaburzeniach obsesyjno-kompulsywnych, które stanowią realne niebezpieczeństwo dla czworonoga. Jeśli tak dzieje się w przypadku Twojego psa, koniecznie pomyśl o rozpoczęciu regularnych wizyt u doświadczonego behawiorysty, który opracuje plan terapii i pomoże pupilowi uporać się ze swoimi problemami.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2022

Polecane

pixel