Darmowa dostawa od 119,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Pchły i kleszcze - jesienna fala

2021-09-17
Pchły i kleszcze - jesienna fala

Pchły i kleszcze atakują nasze domowe zwierzaki nie tylko latem, ale także jesienią, a nawet zimą. Co robić, by zabezpieczyć pupila przed inwazją tych niebezpiecznych pasożytów? Jakie środki stosować, by usunąć pchły i kleszcze z sierści psa lub kota?

Druga fala pcheł i kleszczy

 Pchły, atakujące skórę naszych pupili, nie mają wakacji. Okazuje się, że także przenoszące groźne choroby kleszcze również nie próżnują i potrafią uprzykrzyć życie psów i kotów zarówno w letnim, jak i jesienno-zimowym sezonie. Na te insekty można się natknąć dosłownie wszędzie: w parku, lesie, na łące, przydomowym ogródku, a nawet wybetonowanym skwerze w mieście. Dodatkowo pchły potrafią zagnieździć się w pomieszczeniach, np. w dywanach, zagłębieniach kanap, czy posłaniach pupili.

Pchły i kleszcze to pasożyty zewnętrzne, które żerują na psiej i kociej skórze wysysając ze zwierząt krew. Nasi szczekający i miauczący towarzysze mogą się przez to stać ospali, apatyczni, stracić apetyt, itp. Jednak dużo bardziej niebezpieczne są schorzenia i dolegliwości, którymi te insekty mogą zainfekować zwierzaki. Pchła może bowiem przenieść na psa lub kota tasiemca, może też wywołać przykrą alergię, tzw. pchle zapalenie skóry. Natomiast wkłucie kleszcza grozi takimi niebezpiecznymi chorobami jak m.in. borelioza, babeszjoza, tularemia, czy hemobartonelloza.

Po czym poznać, że naszego futrzaka zaatakowała pchła? Zwierzę zwykle intensywnie się drapie, nawet gryzie miejsca, w których żeruje robak. Może pojawić się zaczerwienienie, obrzęk, a nawet miejscowe wyłysienie. Kleszcze u psa oraz kota trudniej zidentyfikować, ponieważ owad wypuszcza do krwi środek znieczulający. 

Jak zapobiegać inwazji kleszczy i pcheł jesienią?

 W związku z wysokim zagrożeniem wystąpienia chorób, pasożytów i alergii u naszych milusińskich powinniśmy dołożyć wszelkich starań, by zapobiec atakowi pcheł i kleszczy. Środki działające prewencyjnie to np. obroża na pchły i kleszcze, krople działające na zasadzie wcierki, spreje, szampony, a także tabletki na kleszcze oraz inne pasożyty. Poza tym dobrze jest regularnie spryskiwać właściwymi preparatami również legowisko psa lub kota oraz miejsca, w których często przebywa. Dom, a szczególnie obszary, które nasze zwierzę sobie upodobało najbardziej, należy systematycznie odkurzać i przecierać na mokro.

Poza wspomnianymi preparatami, należy dokładnie oglądać zwierzę po każdym spacerze. Ponadto warto wyczesywać pupila każdego dnia. W momencie zauważenia czegoś niepojącego, powinniśmy zacząć działać od razu. Im szybciej zastosujemy środki zwalczające insekta, tym większa szansa na powodzenie leczenia. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z weterynarzem lub udać się z pupilem bezpośrednio do lecznicy.

Obroże na kleszcze i pchły dla psów i kotów

W sklepie Max&Mrau dysponujemy obszernym asortymentem środków przeciwdziałających pasożytom zewnętrznym. Obroże przeciw kleszczom i pchłom to jedna z grup tych produktów.

Sabunol GPI to przykładowa obroża przeciw kleszczom i pchłom. Charakteryzuje się ona nowoczesnym wyglądem, wielkoskładnikową recepturą zwalczającą zarówno pchły, jak i kleszcze oraz długim okresem działania (do około 3 miesięcy). Dodatkowo w kontakcie ze skórą zwierzęcia jest bezpieczna i rzadko wywołuje reakcje alergiczne. 

W naszym sklepie oferujemy także profilaktyczne obroże na kleszcze i pchły dla psów. Jedną z nich jest obroża insektobójcza FreXin, która działa odstraszająco na kleszcze i pchły, ale jeśli w psiej sierści bytuje już jakiś insekt, wówczas składniki obroży go zabijają. 

Z kolei na pchły i kleszcze dla szczeniaka sprawdzi się eko obroża Pchełka dla psa juniora (z Laboratorium Organicznego), który ukończył 3. miesiąc życia. Zawarte w niej olejki eteryczne zniechęcają ektopasożyty.

Polecana obroża na pchły i kleszcze u kotów to np. Beaphar Bea, stanowiąca naturalną, zapachową zaporę przeciw tym zewnętrznym szkodnikom. Nieprzyjemna dla owadów woń odstrasza je. Dodatkowo wśród komponentów obroży znajdują się składniki eliminujące świąd.

Natomiast dzięki obroży Dermapharm Sabunol w krótkim czasie uda się pozbyć pcheł z kociej sierści. Środek jest skuteczny nawet przez cztery miesiące. Kolejną naszą propozycją jest Dr PetCare Max Biocide Collar, czyli obroża przeciw pchłom i insektom dla kotów. Można ją stosować u mruczków, które ukończyły 3. miesiąc. Eliminująco na pchły i kleszcze działa też Pchełka, czyli bio obroża dla kotów wrażliwych. 

Preparaty odstraszające pchły i kleszcze dla zwierząt domowych

Nasz sklep sprzedaje także inne poza obrożami preparaty odstraszające i zwalczające zewnętrzne pasożyty. Dużą popularnością cieszą się m.in. krople na kleszcze i pchły dla psa Beaphar Vermicon, która wykazuje skuteczność w usuwaniu nie tylko kleszczy i pcheł, ale także meszek. Ponadto działa kojąco i nawilżająco. Zabieg należy powtarzać co cztery tygodnie i za każdym razem po wykąpaniu psa szamponem. Beaphar Vermicon Line to natomiast krople na pchły dla kota. Są one skuteczne nie tylko na pchły, ale także inne ektopasożyty, takie jak np. kleszcze. Ponadto krople wpływają nawilżająco na skórę mruczka. 
Inne preparaty na kleszcze dla psa to np. spray przeciw pasożytom Beaphar Vermicon, który nie tylko usunie z sierści niebezpieczne insekty, ale także zadba o profilaktykę, tworząc ochronną barierę przeciwko owadom. Środek można również aplikować kotom. Wystarczy popsikać sierść pupila i pozostawić do wyschnięcia. Czynność powinniśmy powtarzać co miesiąc oraz po każdej kąpieli zwierzęcia. Kolejny skuteczny preparat na kleszcze dla psa oraz kota to spray Dermapharm Dr Seidel Ixoder. Można go używać także do odstraszania komarów.
Warto zaopatrzyć się również w płyn likwidujący pchły i kleszcze, znajdujące się w otoczeniu zwierząt. Opryskuje się nim m.in. legowiska, poduszki, koce, dywany oraz inne przedmioty i pomieszczenia, w których przebywa pupil. Jednym z nim jest FreXin – spray insektobójczy na pchły i inne owady biegające. 
Z kolei do usuwania kleszczy może nam się przydać specjalny przyrząd – np. marki Trixie. Jest to specjalna pętla, dzięki której możemy wyjąć kleszcza, ale także cierń, czy inne ciała obce ze skóry psa i kota. Do takiego zabiegu można także użyć szczypców albo łopatki do usuwania kleszczy (marki Trixie). 
Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2021
pixel