Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
40 dni na zwrot
Darmowa dostawa od 99 zł

Kategorie

Co jedzą szynszyle i czym je karmić? Wszystko o diecie szynszyli

Co jedzą szynszyle w środowisku naturalnym?

Szynszyle domowe pochodzą z Ameryki Południowej, a dokładniej z górzystych i jałowych terenów Andów. To właśnie trudne warunki życia (surowy i suchy klimat) w dużej mierze zdeterminowały sposób żywienia osobników należących do tego gatunku. W środowisku naturalnym, dieta szynszyli opiera się na pokarmie wysoko włóknistym, niemal pozbawionym wilgoci i ubogim w składniki odżywcze. Nie oznacza to jednak, że nie jest zróżnicowana.

Na dietę szynszyli składa się ponad 20 gatunków roślin (głównie ziół), które zmieniają się wraz z nadejściem kolejnych pór roku. Oprócz ziół, szynszyle często sięgają po podsuszone liście i gałązki drzew i krzewów. Te ostatnie pozwalają im dbać o uzębienie. Na wysokogórskich terenach ciężko o owoce czy warzywa, nie jest to jedzenie dostępne dla szynszyli, które żyją w naturalnym środowisku. Warto mieć to na uwadze i postarać się, by żywienie domowego szynszyla było jak najbardziej zbliżone do codziennego pożywienia szynszyli żyjących w naturalnym środowisku.

Co jedzą szynszyle domowe?

Optymalne żywienie szynszyli domowych powinno opierać się na trzech rodzajach pokarmu, takich jak:

  • suche siano,

    Suche siano to ważny element diety szynszyli. Dobrej jakości siano pozytywnie wpływa na pozytywną przemianę materii, dlatego zwierzęta mogą je jeść bez ograniczeń. Lepiej jednak podawać szynszylom niewielką ilość siana każdego dnia, niż dać im całość siana od razu. Wszystko dlatego, że siano, które będzie długo leżeć w klatce, szybciej straci swoje wartości odżywcze. Inaczej będzie z sianem przechowywanym w opakowaniu producenta, które zachowa swoje cenne składniki.

  • granulowana karma,

    Granulat to optymalny wybór, jeśli chodzi o dietę szynszyli. Granulowana karma jest odpowiednio zbilansowana, dzięki czemu organizm zwierzęcia otrzyma wszelkie niezbędne składniki odżywcze. To lepsze rozwiązanie niż mieszanka zbóż, której jedzenie mogłoby zakończyć się wybieraniem przez zwierzę tylko najsmaczniejszych kąsków, co mogłoby zaburzyć bilans składników odżywczych.

  • świeże produkty.

    Niewielki procent diety szynszyli powinny stanowić świeże produkty – mogą to być np. przeznaczone dla tego gatunku zwierząt zioła (babka lancetowata, mniszek pospolity, mięta pieprzowa, pokrzywa zwyczajna itp.). Zioła to dla szynszyli naturalne źródło witamin i minerałów.

Czego nie mogą jeść szynszyle?

Dieta szynszyli nie jest zbyt wymagająca. Wielu właścicieli gryzoni o tym zapomina i podaje im warzywa i owoce. To błąd, który może doprowadzić do rozwoju groźnej dla zdrowia szynszyli cukrzycy. Warzywa i owoce często można znaleźć w karmie dla innych gryzoni – chomików czy świnek morskich, dla których te składniki są w pełni bezpieczne. Nic więc dziwnego, że często dochodzi do pomyłek. Warto jednak pamiętać, by nie podawać szynszylom warzyw i owoców. Może to doprowadzić do rozwoju wspomnianej wcześniej cukrzycy, ale też problemów z układem pokarmowym i w rezultacie – skrócenia długości życia zwierzęcia.

Żywienie szynszyli – nie zapomnij o wodzie

W diecie szynszyli, oprócz odpowiedniego pokarmu, nie może zabraknąć również wody. Zwierzę zawsze powinno mieć dostęp do świeżej wody. Najłatwiej zapewnić mu go przy użyciu specjalnego poidełka. Wodę w poidełku należy codziennie wymieniać, a samo urządzenie – myć. Trzeba również pamiętać o tym, by umieścić poidełko na odpowiedniej wysokości – takiej, która umożliwi zwierzęciu wygodny dostęp do wody.